Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 12 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 117
  1. #71
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    ДА СИ СПОМНИМ ЗА ГЕОРГИ ГЪРДЕВ
    На 12.12.2011 год. се навършиха 20 години от смъртта на моя учител и приятел по пчеларство ГЕОРГИ ГЪРДЕВ
    КОСТАДИН ЯКОФОВ

    Големият агроном и пчелар, човекът който въведе 8-рамковия кошер в България, учителят който провеждаше в продължение на 10 години безплатни курсове по пчеларство в залите на ВСИ-Пловдив, научи стотици пчелари на културно, рентабилно, икономически изгодно пчеларство. Завършващите курсовете се научаваха на технологично отглеждане на пчелните семейства, включително и производство на майки.
    Чаках тази годишнина, за да изясня на пчеларската общественост начина на подхранване на пчелните семейства със съха захар.
    Това се прилага по цял свят, но принас нещата са отработени по-добре и в съчетание с помощни семейства се получават добри резултати. Тази технология тръгва от Георги Гърдев с въвеждането на 8-рамковия кошер и подобрения модел на Милеровата хранилка, известна в пчеларството от преди 130 години. Подобрява се още 2 пъти и става още по-добра за пчеларстване.
    Тази технология е много бавна, но постоянна. Както се казва, всяка секунда в гнездото на пчелите влиза по капчица захароза в моментите, когато е най-необходима за пчелите за да произвеждат храна за пилото(млечице).

    БЕЗ ЗАХАРОЗА НЯМА МЛЕЧИЦЕ
    Обяснението на някои пчелари, че пчелите разтварят захарта с ферментите и после я вземат е погрешно. А ЗАЩО ТОГАВА ПЧЕЛИТЕ ИЗХВЪРЛЯТ КРИСТАЛИЗИРАЛИЯ МЕД, А ЗАХАРТА Я ВЗЕМАТ?
    Още в началото на август(3-10) запасявам пчелите с 14-16 кг. мед, т.е. на практика ги зазимявам. Ходя на пчелина през 3 дни и сипвам суха захар(кристална - с кристали 1 куб.мм.) в топлата хранилка. Ако е необходимо това върша през цялата година като подхранка, без да използвам течна храна.
    Сега накратко ще обясня как става вземането на захарта от хранилката.
    Когато в пчелното с-во има на 1/2 рамка открито пило, влагата в кошера се увеличава на 75-87 % и Т на 35 градуса. Постъпвайки в хранилката, този въздух се охлажда със 7-10 гр. и се получава точка на оросяване - появяват се капки по стъклата на хранилката. Захарта като силно хигроскопична и с огромна разгърната площ благодарение на кристалите, се насмуква с влага и става лепкава, покрита със сладка течност, която пчелите ЛИЖАТ.
    Много колеги ме питат: Вместо кристална, не може ли да се постави пудра захар, или кристалната да се залее с вода?
    Моят отговор е - НЕ! Защото това явление категорично изчезва. Голямото количество открито пило повишава влажността в кошера и пчелите по-лесно усвояват захарта. Когато в природата има достатъчно нектар, пчелите не се занимават със захарта. Но когато нектарът, който постъпва е малко, например при студено пролетно време, пчелите излизват по 1 кг. захар за 4-5 дни, защото им жизнено необходима за пилото.
    Когато дойде паша, първата работа на пчелите е да ограничат пилото и свалят влажността на въздуха в кошера на 35-47%, за да може да се изпарява водата от нектара. Захарта отгоре се втвърдява и става корава като камък и пчелите и да искат, не могат да я вземат(пчела суха захар не яде). Когато привърши пашата и пчелите започнат отново да отглеждат пило по-интензивно, захарта много бавно се размеква и голяма част от нея попада в прашеца. Процесът се саморегулира. За да може да се прилага тази технология е необходимо пчеларят да има необходимото оборудване, финанси и пакет от знания и умения. Той трябва да умее да си произвежда майки, защото те се натоварват повече и пчелите ги сменят. В този случай, ако събират прашец, с-вата се провалят.

    ЗАЩО АЗ ПРИЛАГАМ ИМЕННО ТАЗИ ТЕХНОЛОГИЯ?
    1. Това е най-слабата технология за развитие на пчелното с-во, но гарантираща мед с много високо качество(захарозата се движи от 0.4 до 1.5%)
    2. Стимулирането е слабо, но постоянно и става независимо от времето.
    3. Избягва се подхранването с течна храна, което е по-трудоемко, пчелите се активизират за кратко време, докато внесат нектара и после бездействат, особено когато времето е лошо.
    4. Притъпява се роевия инстинкт, защото има слаба стимулация със захароза за кърмачките.
    5. Градежът е по-добър.
    6. Яйценосната дейност на майката не се нарушава, защото в крайна сметка има принос, когато пчелите не излизат навън.
    7. Консумирайки много захар, пчелите събират много прашец, а това показва че има много открито пило и с-вото е в процес на силно развитие.
    8. Осигурява се макар и слабо, но постоянно стимулиране в период на безпашие и тогава синдрома на празния кошер го няма.
    9. Тази технология на работа с пчелните с-ва ми решава проблемите да пчеларствам рентабилно, но все по-често се налагат да се ползват помощни с-ва. Последните години пролетно време липсва паша, поради застудяванията. И като изключим районите, където има рапица, в другите райони положението не е добро за пролетно развитие. Когато на едно с-во се дадат 1-2 рамки с пило и пчели от спомагателното с-во(нуклеуса), с-вото постига върха на развитие 10 дни по-рано и по-добре оползотворява пашата.
    Загубил съм ценно пчеларско време през годините, не за да пиша статии и книги, а точно да обясня целия процес на усвояване на захарта от пчелите.
    Омръзна ми да ме учат колеги пчелари как с-вата отглеждани по този начин се изтощават от захарта, защото фактите са други - с-вата се развиват нормално, нямат смъртност, не се налага спекулативно хранене, з да се произвежда мед. Семействата, които консумират повече захар, събират повече прашец и мед. Именно такива с-ва подбирам за размножаване.
    Тази технология на пчелоотглеждане в комбинация с помощни с-ва(нуклеуси на два корпуса) за мен работи безотказно повече от 32 години.
    в-к "Пчела и кошер"

  2. #72
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Чудесна статия.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  3. #73
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Колега vanHanegem

    Тамата РАБОТА С ДВЕ МАЙКИ В ОБЕДИНЕНО СЕМЕЙСТВО е много интересна за мен, защото я практикувам от доста години
    От чисто любопитство – какъв е вашият опит?
    Бихте ли показали снимка на ваш кошер с височина 3.0 – 3.2 м.

    Благодаря!

  4. #74
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз нямам никакъв опит с двумайчини семейства, колега Аполо.
    Сигурно затова височината на кошерите ми не е достигала никога 3.0-3.2 м. и не мога да покажа снимка на кошер с такава височина.

  5. #75
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    ТОВА Е НАПИСАНО ОТ ВАС НЯКОЛКО ПОСТА ПО-ГОРЕ
    РАБОТА С ДВЕ МАЙКИ В ОБЕДИНЕНО СЕМЕЙСТВО

    За да се работи с ДВЕ МАЙКИ е необходимо:

    1.) Кошерът трябва да има 4 корпуса и 8-10 магазина. При надставянето той може да достигне 3.0 – 3.2 м.
    2.) Обслужването на кошера става със стълба и е необходим пчелар с отлична подготовка и физически силен;
    3.) Да се знае кога трябва да се внедри втората майка – за нашите условия АПРИЛ.
    4.) Кърмовата маса се прави обезателно с мед и прашец;
    5.) Формирането може да стане и чрез обединяване на 2 семейства, като отгоре се поставя по-слабото.

    Ще разгледаме работа с 2 майки при семейство, което е зазимено на 2 корпуса, покрити с пчели. Края на март – началото на април си произвеждаме маточници. Ако на 01.04. заложим маточници, то на 10.04. ще имаме зрял запечатен маточник, към 12.04. ще се излюпи майката, към 20.04. ще имаме оплодена майка и към 11.05. ще се излюпят първите пчели от тази майка.
    Подготовката и деленето на корпусния кошер правим към 10.04. При деленето долу остава един корпус с откритото пило и старата майка. Над него поставяме корпус с восъчни основи и над него двойна мрежа. Най-отгоре поставяме корпус със запечатено пило и маточник. Три седмици по-късно – на 21-вия ден, двойната мрежа се замества с двойна решетка. За тези 3 седмици става напълно уеднаквяване на миризмата на двете семейства и те започват да работят заедно. Корпусът с восъчните основи се изгражда и майката го осеменява. Това става по време на цъфтежа на акацията. Слага се магазин за мед. След преминаването на акациевата паша на горното семейство се дава корпус и гнездото става на 4-ри корпуса. До края на април корпусите са изградени и се поставят от 2 до 4 магазина за мед. За един ден пчелите могат да внесат до 30 кг. нектар. Нормално трябва да се качват по 2 магазина, като в долния има мед, а в горния – известно количество мед. След това се носят още 2 магазина, като единия се поставя под първия, а другия – най-отгоре. Това става по време на юнската паша. Две семейства, еднакви по сила, обединени в общо разплодно гнездо, дават продукция за три семейства. ВЪЗМОЖНО Е ТОЗИ КОШЕР ДА РОИ !!! Ако има такава опасност го разделяме на отводки. През горещите месеци се отварят кръглите отвори на корпусите, като първия е отворен напред, втория – назад и т.н. Рамките се раздалечават, за да се подобри вентилацията. Тези семейства много бързо градят магазини, като магазините се поставят над корпуса с пило.
    Подготовката за зазимяване започва от 01.08. Решетката се маха и се затварят прелките. Ако има незамедени магазини се изваждат. През този период семейството е на 4-ри корпуса и от 1 до 4-ри магазина. Ако пчелите са на добра паша събират мед до 11.09. Към края на септември – началото на октомври двата горни корпуса и магазина са пълни с мед. Центрофугираме меда с изключение на единия корпус, който ще оставим като хранителна надставка. Пчелите остават на два и половина корпуса. При такива семейства зимна смъртност няма.

    КАКВА Е РОЛЯТА НА ДВОЙНАТА МРЕЖА И РАЗДЕЛИТЕЛНАТА РЕШЕТКА?

    Двойната мрежа се поставя, за да не се унищожат двете майки. Разстоянието между двете мрежи е 20 мм. Всяка мрежа е изработена от метални нишки и е с размер 3/3 мм.
    Двойната мрежа служи за:
    А.) Леко предаване на майки;
    Б.) Против роене;
    В.) За обединяване на рояци:
    Г.) Създава идеални условия за зимуване на отводки;
    Д.) За смяна на майките – в горния корпус се отглежда младата майка, а старата остава в долния корпус.
    Смяната на двойната мрежа с двойна решетка става след 3 седмици, за да могат пчелите да се движат свободно из целия кошер. Отворите на решетката са 4.5 мм. Разделителната решетка трябва да се ползва само когато е необходимо.

    СЪЗДАВАНЕ НА ОТВОДКИ СУКАЛЧЕТА

    Донасят се две разделителни решетки и корпус с восъчни основи.
    Върху долния корпус поставяме корпуса с восъчните основи и слагаме пити с пило на 3-та, 5-та и 7-ма позиция. Корпусът с восъчни основи се отделя от долния и горния корпус с разделителни решетки. След 7 дни този корпус се изважда, поставя се върху ново дъно, затваря се с покривна дъска и се откарвa на 3 км. Подава му се зрял маточник.

    СЪЗДАВАНЕ НА НОВИ СЕМЕЙСТВА – ОТ 1 ДО 10 БРОЯ

    Един 8-рамков многокорпусен кошер се разделя на ЧЕТИРИ части.
    В първия кошер се прехвърлят 3 рамки и се допълва с 5 восъчни основи.
    Във втория кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
    В третия кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
    В четвъртия кошер се прехвърлят 4 рамки и се допълва с 4 восъчни основи.
    На новите кошери се предава по един зрял маточник.
    В основния кошер остава майката на една рамка и летящите пчели. Той се допълва със 7 восъчни основи. Създава се нов кошер на мястото на стария.

    ???

    КАК КОМЕНТИРАТЕ НЕЩО ЩОМ НЯМАТЕ ПРАКТИЧЕСКИ ОПИТ?

    Благодаря!

  6. #76
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Колега, Аполо!!!
    Ако бяхте направили малко усилие да прочетете цялата тема, а дори само няколко поста по нагоре, бихте попаднали на следното:


    --------------------------------------------------------------------------------

    Пускам на вашето внимание "Технология за работа с 8-рамков многокорпусен кошер" на Г.Н.Гърдев, публкувана в българския периодичен пчеларски печат преди няколко години от негови ученици и последователи.

    УВЕРЯВАМ ВИ, ЧЕ В ТОЗИ МАТЕРИАЛ НЯМА НИТО ЕДНА МОЯ ДУМА ИЛИ ИНТЕРПРЕТАЦИЯ.

    Искрени благодарности отправям към колежката IRIS , с чието любезно съдействие този материал беше събран от българската пчеларска преса!


    Тогава не бихте задавали излишни въпроси, а още повече - не бихте замърсявали темата с излишни въпроси и СПАМ.

  7. #77
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Тогава не бихте задавали излишни въпроси, а още повече - не бихте замърсявали темата с излишни въпроси и СПАМ.
    Да чета цялата тема е едно добро пожелание, но едва ли някой в този форум го прави!

    Затова всеки пост трябва да бъде ясен и конкретен.
    Вашите няколко по-горни постове не са нито ясни, а още повече конкретни.

    Затова и за да не правим спам, моля уточнете вашата позиция?

    Какво в същност е вашето мнение – с 5 приказки, за да не товарим темата.
    Кое одобрявате и кое не????

    Благодаря!

  8. #78
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Колега, Аполо!
    Имам усещането, че нарочно не искате да разберете това което Ви казвам. А то е написано много ясно и с големи букви още в началото на първия ми пост: "УВЕРЯВАМ ВИ, ЧЕ В ТОЗИ МАТЕРИАЛ НЯМА НИТО ЕДНА МОЯ ДУМА ИЛИ ИНТЕРПРЕТАЦИЯ."
    Ако аз съм имал мнение по този материал, публикуван във в-к "Пчела и кошер"през далечната 2004-та, то да съм го представил не с 5, а с 555 приказки.
    Освен това - аз не мога да одобрявам, или да отричам нещо, което сам не съм изпитал.
    Оставам с усещането, че Вие имате някакво отрицание на тази технология, но нямам никаква представа защо точно аз съм обекта на това. Това е форум, в който свободно да изразите мнението си, но е добре за всички то да бъде аргументирано! Още повече, че горе казахте, че имате опит в двумайчиното пчеларстване....

  9. #79
    Потребител
    Регистриран
    21.11.2011
    Мнения
    89
    Колега
    Ако искаш да тежиш на местото си в този материал трябва(задължително е) да имаш МНЕНИЕ!!

    Поставил си някакви материали от Интернет?
    Хубаво, няма лошо!

    Лошото е, че нямаш коментар! Те са само поставяни материали??
    Как да ги тълкуваме?:
    1. Като добри пчеларски практики?
    2. Или като лоши пчеларски практики?


    Ето това искам колега – аз искам вашето лично мнение - вашата позиция по ВАШИЯ ПОСТ!
    Ако не си го изпитал!? Кое ти дава право да го поставяш по такъв начин?

    Да това е много удобна позиция – АМИ АЗ НЕ ЗНАМ!!
    Ами като не знаеш, защо ги постваш?

    Така!
    Ако искаш можем да хванем дума по дума, за всичко което си писал!

    Аз стоя с 30 години пчеларски стаж и с над 100бр. пчелни семейства.
    И не съм съгласен някой да ми цитира НЕЩО от нета, като си оставя възможност да си върти гъза в ляво или в дясно според това как духа вятъра! И да тълкува уважавани колеги двусмислено!

    С уважение
    Янко Йорданов – Хасково!

  10. #80
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    apolo_bg,
    много искам да запазя добрия тон, защото се смятам за добре възпитан. Освен всичко друго, моят социален и материален стаус не ми позволява да влизам в безсмислени спорове със самозабравили се гноми, които търсят изява във форума.

    Аз уважавам опитните и крупни пчелари и още повече тези, чието съществуване зависи от работата им с пчелите. Не мога обаче да уважавам и се възхищавам от човек с 30-годишен стаж и с над 100 пчелни семейства, който напълни цяла тема от форума с неволите си и споделяне на неумението му да се справи с роевото състояние на пчелите си(ежегодно), а още по-малко на такъв, който гони рой на 12 км. до съседното село, само защото е излязъл от негов кошер!

    Неуважаеми колега!
    Ако си търсите някаква закачка, или пък искате да издигнете егото си в друго измерение, уверявам Ви, че аз съм един от най-неподходящите обекти на тези желания!

 

 
Страница 8 от 12 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •