Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 117
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Това ли е кошера тип "Симеон Тодоров", на "Катица"- Казънлък. И доволен ли си от него.
    Да! Това е! Аз му казвам, обаче кошер на Гърдев, защото е" чист" Гърдев, "пипнат" малко тук-там. "Очевадната" разлика е че, чекмеджето за прашец при Гърдев се отваря отпред, а при този - отзад. Дали съм доволен? Не мога да кажа - работя с тях от миналата година. Според мен - бързо се развиха отводките. Но....да видим как ще се развият напролет. Иначе е по-лекичък, няма первази, опростен е....
    Аз бих го кръстил "Гърдев - М", а не както му казват сега - срамно е....
    Колега, не знам защо смяташ, че при кошера на Гърдев, чекмеджето излиза отпред. Аз работя с този тип кошер и чекмеджето мога да го извадя, и отпред, и и отзад.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    И това променя ли нещата??? И добивите на прашец по-големи ли са??? Или с изменението на "хода" на чекмеджето технологията на добиване на прашец става нова, или по-ефективна??? Твоето чекмедже се отваря и отпред, и отзад на кошера. Защо тогава не кръстиш кошера "Дядо Йоцо", или както ти е името? Ако аз утре поръчам чекмеджето на моите кошери да се отваря отстрани и да бъде на колелца, трябва ли да кръстя кошера на мое име?
    А хранилката??? Слушах на запис лекцията на К.Якофов - той няколко пъти повтори, че това е изменена Милерова хранилка(още Г.Гърдев е направил входа за пчелите на 1/3 от дължината и. При оригиналната той е точно на средата). Този юнак от Рашково е направил и "нов тип хранилка"!!! Каква? Същата, само че тавичката не е от ламарина(при Милеровата е фазер), а от пластмаса, "използвана в хранително-вкусовата промишленост". Ами ако е от пластмаса, която не се използва в хранително-вкусовата промишленост по-малко ефективна ли ще бъде?
    Ето това са заслугите на този лъв, за да стане Пчелар №1 на годината!!!
    Уважаеми колега,
    Вие изобщо не сте разбрали за какво пиша! Тук става въпрос САМО И ЕДИНСТВЕНО ЗА МОРАЛ!!! Самият Г.Н.Гърдев е видял този кошер в Румъния, усъвършенствал го е според технологията си на работа и никога докато е бил жив не е позволявал кошерът да се нарича "Гърдев", а "Кошер 1300 г.България". Аз не мога да допусна разни цървули самозванци, малко грамотни, но за сметка на това - безмерно нагли, да се кичат с чужди постижения! Това се казва с една дума - ГЬОНСУРАТ.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В същност т.н. кошер "Симеон Тодоров" е кръстен така от фирма Катица. И това наименование не е само за осемрамковия кошер а за всички кошери, които са изпълнени по изискванията на Симеон Тодоров. А те са дъното е с мрежа от инокс, хранилката е т.н топла хранилка, но е облицована с пластмаса за хранителни цели. Тази пластмаса е подбрана заради някои свои качества- едно че отговаря на изискванията за добри практики и второ за разлика от фазера не се създава възможност за развитие на плесени, които от своя страна водят до различни заболявания. Иначе всичко останало си е стандартно. Самият Тодоров е ученик на Якофов, който от своя страна е ученик на Гърдев. Симеон Тодоров не получи приза пчелар на годината заради кошера, който Катица кръсти на негово име, което първо стана година по-късно и второ си е чист рекламен трик на производителя. Освен това Тодоров е практик и има доста още иновации за които никой не е чувал, но скоро ще ги има в магазинната мрежа и то не с неговото име, а с марката на производителя, а той не е български(защо не е български, справка Катица ).

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    ТОВА С НИЩО НЕ ПРОМЕНЯ ПРИНЦИПА НА РАБОТА, нито пък прави по-ефективна технологията! Аз също имам желание да работя така, както работи Якофов(мисля, че си убеден в това) и всичко променено в този кошер през последните 2-3 години са по изискванията на К.Якофов и отлично изпълнени от "Катица". Но.....това не е кошер на "К.Якофов"(учителя), а е на....ДРУГИЯ. Якофов започва всяка своя лекция с представяне на биографията си - "започнах да пчеларствам 1980 г. и се учех и работех с Георги Гърдев, който с почитание наричам Учителя". А Симеон в изявите си по медиите, казва че започва да пчеларства 2003 г. и....2009 вече е пчелар на годината "заради приноса му в развитието на пчеларството и внедряването на нов тип кошер...."/..цитирам по памет това, което пише в собствения му сайт/. Това е съвсем малка, но ОЧЕВИДНА разлика, нали?
    Working....

  5. #45
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    И това променя ли нещата??? И добивите на прашец по-големи ли са??? Или с изменението на "хода" на чекмеджето технологията на добиване на прашец става нова, или по-ефективна??? Твоето чекмедже се отваря и отпред, и отзад на кошера. Защо тогава не кръстиш кошера "Дядо Йоцо", или както ти е името? Ако аз утре поръчам чекмеджето на моите кошери да се отваря отстрани и да бъде на колелца, трябва ли да кръстя кошера на мое име?
    А хранилката??? Слушах на запис лекцията на К.Якофов - той няколко пъти повтори, че това е изменена Милерова хранилка(още Г.Гърдев е направил входа за пчелите на 1/3 от дължината и. При оригиналната той е точно на средата). Този юнак от Рашково е направил и "нов тип хранилка"!!! Каква? Същата, само че тавичката не е от ламарина(при Милеровата е фазер), а от пластмаса, "използвана в хранително-вкусовата промишленост". Ами ако е от пластмаса, която не се използва в хранително-вкусовата промишленост по-малко ефективна ли ще бъде?
    Ето това са заслугите на този лъв, за да стане Пчелар №1 на годината!!!
    Уважаеми колега,
    Вие изобщо не сте разбрали за какво пиша! Тук става въпрос САМО И ЕДИНСТВЕНО ЗА МОРАЛ!!! Самият Г.Н.Гърдев е видял този кошер в Румъния, усъвършенствал го е според технологията си на работа и никога докато е бил жив не е позволявал кошерът да се нарича "Гърдев", а "Кошер 1300 г.България". Аз не мога да допусна разни цървули самозванци, малко грамотни, но за сметка на това - безмерно нагли, да се кичат с чужди постижения! Това се казва с една дума - ГЬОНСУРАТ.
    Колега, ти въобще не разбра какво искам да ти кажа, а то е, че просто при кошера на Гърдев, чекмеджето не излиза отпред, както ти пишеш в предния си пост...
    А дали кошера е на Гърдев(8 рамковия), аз съм един от най-ревностните му поддръжници. Така, че да спрем да правим реклама на хора, които още не са заслужили за това...8-рамковия многокорпусен кошер е въведен от Гърдев в България през 1981год. Така, че според мен кошера заслужава да се нарича КОШЕР НА ГЪРДЕВ...

  6. #46
    ANIBAL
    Guest
    Точно така!!
    Кошера се нарича 1300г.България.И не бива да се спори.Нека да проявим уважение към името на този човек.Дори темата е в негова чест.Нека ,обаче да си върнем към начина на работа с този кошер.Искам да чуя от вас щом сте запознати с работата с него,как се променят нещата в семейството?Какви процеси текат?Какво е предимството му пред другите.Това е повече насочено към Дядо Йоцо.
    Кажи Колега Йоцо.

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    8
    Не мога да кажа, че този кошер е по-добър от другите видове, защото не работя с други системи кошери. Основната причина да работя с него е, че дава продукция и в по-бедни райони, и корпусите са по-леки.

  8. #48
    ANIBAL
    Guest
    Колега Йоцо!
    Мисля,че не ме разбрахте.Попитах Ви за вашите лични впечатления относно самата работа.Нещо конкретно.А Вие как го развивате това пчеларство с този кошер?

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Oсем(най-добре е да се нарича така) рамковия кошер с рамка ЛР както и да го погледнеш има само плюсове. Единствения минус е може/би, че при четвърти корпус за силните семейства височината става малко повече.

    Ако направя седемрамков многокорпусен кошер с рамка ЛР или друга ще имам, ли претенции да съм му откривател?В основата седи стандартния размер на рамката останалото са вариации.

    п.п. относно работата работя със десетрамкови ЛР понякога с преградни дъски ги правя осемрамкови или седемрамкови според силата на семейството с две думи спазвам трите ''Т''.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    8
    Колега Желев, какво по-точно да ви обясня, за работата с кошера на Гърдев?! Има написани статии за тази методика, а ако аз имах да кажа нещо по-различно от написаното, бих издал книга...

 

 
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •