Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 117
  1. #11
    ANIBAL
    Guest
    Дълбоко се съмнявам,че това, което описваш с Рутовите корпуси е кошер на Гърдев.Корпусната система е популярна много преди това да го има в България.И мисля,че Гърдев е ползвал най-популярния плодник-ДБ.ЕВРОПЕЙСКАТА СИСТЕМА НА ОТГЛЕЖДАНЕ.Не зная дали го има записан в патентно ведомство,но ако не е така поне не го пишете.Всеки си приписва размери и данни от ЛР технология.А това изобщо не е правилно.Най-малкото за което трябва да има разрешение.Конкретно и за дъното ,май прилича на дълбокото дъно,което е популярно напоследък.А моята информация е от вестник "Пчела и Кошер".Някога бе публикувана статия за този тип кошер.Може и аз да съм в грешка,но мисля ,че не съм.За сухата захар е логично да е така.Какво ще прави тя през лятото в кошера,не зная.Осемрамков ДБ плодник.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Коста Желев, Гърдевия кошер НИКОГА не е бил с ДБ плодник. А за захарта през лятото - влажността при отглеждане на пилото достига около, дори над 90%. Висока влажност и висока Т е най-лошия вариант за развитие на всяко живо същество.
    Working....

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    КОШЕР "БЪЛГАРИЯ 1300 Г"(кошер на Гърдев)

    През 80-те години на ХХ в. в българската пчеларска литература се появяват сведения за използване на 8- рамков КОРПУСЕН кошер.Той е дело на г-н Георги Гърдев от гр.Пловдив, поради което широко приложението му е при пловдивските пчелари.По-подробни данни за конструкцията на 8 рамковия кошер на Гърдев са публикувани от Стефан Асенов в сп."Пчеларство", 1985 г.бр.7 и 8.За описанието на устройството на кошера, което посочваме по-долу, е използвана тази статия, както и снимки от пчелина на К.Якофов - пчелар от Пловдив, работещ с кошерите "България 1300 г".
    Кошерът "България 1300 Г" е подходящ за пчеларстване в хълмисти и предпланински райони с надморска височина 500-800 м.

    ОПИСАНИЕ НА УСТРОЙСТВОТО

    Кошерът "България 1300г." се състои от дъно, два корпуса, магазин, покривна дъска с хранилка и покрив. Стените му са дебели 20мм.
    Дсновен елемент на кошера е корпусът. В него се използва стандартната многокорпусна рамка - 435/230мм. Нейните размери определят вътрешните размери на кошера / 450/300/260мм /, като са спазени основните изисквания за разстояние до стените /7,5мм/, до дъното /20мм/, до тавана /10мм/, между средостенията на две съседни пити /37,5мм/, между питите /12мм/ и дебелината на питата /25мм/.
    Магазинът е напълно идентичен по вътрешни размери с корпуса, но е с приблизително два пъти по-малка дълбочина - 450/300/170мм. В него се използва стандартната ДБ магазинна рамка / 450/150мм /.
    Дъното на кошера е комбинирано с прашецоуловител. За целта на него е монтирана мрежа с големина на отворите 3/3мм. Прашецоуловителната лента се намира от вътрешната страна на входа, така че прашецът от крачетата на пчелите пада върху мрежата на дъното и се събира в чекмедже, поставено под нея. Неотменна част от кошера са стойката и чекмеджето на прашецоуловителя. То представлява дървена рамка, на която за дъно е прикован тензух.
    ПРОДЪЛЖАВА ....
    Working....

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Входът на кошера се ограничава от дървена летвичка с дължина 305мм, ширина 30мм и дебелина 6мм. На нея е оформен отвор с размери 50/6мм.
    Покривната дъска на осемрамковия кошер включва комбинирана хранилка за твърда и течна храна. Отделението за течна храна е направено от неръждаема ламарина / дебелина на ламарината 0,5мм / и представлява тавичка с дълбочина 35мм.
    Най-отгоре на кошера се поставя покрит с ламарина покрив.

    Предимства и недостатъци на кошера "България 1300г"

    Кошерът е с опростена конструкция и по-малък обем, което е условие за работа с минимално физическо натоварване на пчеларя.
    Намаленият обем позволява на пчелите да поддържат оптимален микроклимат в пчелното гнездо при малък разход на енергия, а пчелните семейства да достигат максимална степен на развитие за по-кратък период от време. Еднаквостта в размерите на корпусите дава възможност за подмяна на местата им /ротация/.
    В края на пчеларския сезон, след последното центофугиране на меда, магазинът с празните пити се поставя най-отдолу. Получава се "дълбоко" дъно, върху което пчелното семейство зимува. Наблюденията на пчеларите работещи с 8-рамковия кошер, показват че по този начин въздухът не кондензира и не се получава влага в пчелното гнездо. Освен това отпада дейността по съхраняване на магазините и магазинните пити.
    Подобно на многокорпусния кошер, разширяването и стесняването на пчелните гнезда се извършва с цели корпуси, а не с отделни пити.
    Важно предимство на 8-рамковия кошер са прашецоуловителната лента и приспособеното за събиране на прашец дъно. По този начин прашец може да се събира през целия пчеларски сезон. Установено е, че може да се отнеме около 50 - 60 % от пренесения от пчелите прашец, без да се вреди на пчелното семейство. Следователно, кошерът на Гърдев позволява комплексно използване на пчелните семейства - за производство на мед и на цветен прашец.
    Кошерът "България 1300г" е удобен за практикуване на подвижно пчеларство.
    Като недостатък на този тип корпусен кошер може да се посочи работата с 2 вида рамки - многокорпусна и магазинна.
    КОШЕРИ
    /жилища на пчелите/
    доц.др.Иванка Желязкова
    нс.др. Йордан Христов
    ик. "Еньовче"
    София 2006г.
    Working....

  5. #15
    ANIBAL
    Guest
    Приемам,че е така.Сигурно аз съм се заблудил в спомените.Но дори и плодника да е ДБ и осемрамков пак е в принципа на Гърдев.МАЛЪК ПО ОБЕМ ПЛОДНИК.Отлично познавам природата на България.Независимо от моята заблуда ,аз съм проумял и затвърдил практиката с такъв тип кошер.Все пак ,аз лично съм се оформил без да подозирам като Гърдев и съм приел същите ценности в пчеларството като него.Изключение прави само сухата захар.Но нали нямам източници на информация за неговия живот и практика.Надявам се и други колеги да проумеят ползата от малкия плодник.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз за това преди около месец призовах колеги от Пловдив да напишат нещо за работата с този кошер - не може да не знаят за технологията - К.Якофов я споделя, но не съм имал удоволствието да се запозная с него или да присъствам на лекциите му.
    Working....

  7. #17
    Няма за какво да се спори.Информацията на vanHanegem е точна. Корпусния кошер на Лоренцо Лангсрот е създаден много преди кошера на Дадан. В началото се е работело само с един корпус за плодник. Но тъй като рамката при него е сравнително ниска, резултатите на са били много добри. Особено зимуването. За това Шарл Дадан е започнал да използва по-висока рамка. Но както и да е. Гърдев просто е намалил 10-рамковия корпус на 8-рамков. Нямам представа дали го е патентовал, но в пчеларските среди е останал като кошер на Гърдев. Освен самия кошер, той е ползвал и специфична технология на работа с него, която си е универсална за работа със корпусни кошери, но за стоковия мед е ползвал корпуси с височина на стандартен ДБ-магазин. Също и използването на вътрешен прашецоуловител.

  8. #18
    ANIBAL
    Guest
    Значи много отдавна този Гърдев ми направи впечатление.Но тогава Беше много разхвърляно по пресата.И после всичко се покри ,защото имаха доста противници.Тази група на Гърдев.Аз само толкова зная за него.И че е от Пловдивско.Но обема съм го запомнил.
    Това бе началото.Добре ще е някой от неговите ученици да попише на тая тема тук .

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Кошерът е патентован. В този труд - "Кошери"(жилища на пчелите) се описват само стандартизираните в България кошери.
    Working....

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    ........и още нещо за ЗАХАРТА в хранилката. Освен, че осигурява непрекъснато храна за пчелите(те се страхуват от глад), наличието на пчели в хранилката със суха захар е показател за приноса на нектар - когато той е обилен, пчелите в хранилката са единици и обратно - когато няма принос, те са масово в хранилката.
    Working....

 

 
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •