Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян

    Работа и окомплектовка на 8 рамков ЛР кошер

    Здравейте,
    понеже ми изпаднаха нови 8 рамкови ЛР кошери на 3 корпуса, с нормално дъно,таванка и капак се замислих да се сдобия с тях.Но, не знам как се работи с тях-т.е като нормален ЛР кошер в който 2 корпуса се явяват плодник и 1 корпус-магазин или 3 корпуса/24 ЛР рамки/ плодник и отделно корпус/магазин/ за меда( 1 или 2).

    ХР според мен е задължителна,но продава ли се такава или се реже от 10 рамкова такава?

    Понеже пчелинът ми е в Предбалкан- 400 м.н.височина, а съм неделен пчелар ,се притеснявам от прекалено бързо развитие и изпадане в роева треска при липса на инвентар и липса на време за реакция.Съответно пашата ми е:акация,липа, слънчоглед(един път на 5 години/ и ливадна паша.

    Моля, споделете каква е процедурата за работа с такъв кошер, неговите + и -.
    Надявам се да се получи интересна тема, полезна и за други хора с подобна дилема.

    Не бих за замислил за 8 рамков ЛР , но цената за мен е много атрактивна и... се колебая.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    само мога да кажа ,че се развиват много добре и при такава паша може да ти трябват 4 корпуса
    аз гледам и 10 и 8 рамкови и си имат предимства и 2 та модела
    работата е като при стандартен многокорпусен кошер нищо повече
    моите са без ханеманова

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Щом са евтини взимай ги. Ако не ти хареса ще ги продадеш-парите са си в тях.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    продава се ХМ решетка за осмаци има ги при "Стохи". Иначе осмака си е много добра система особено за райони с по-бедни паши. По-леки са и пчелите на пролет се развиват значително по-бързо заради по-малкия си обем.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от joromainata Виж публикацията
    само мога да кажа ,че се развиват много добре и при такава паша може да ти трябват 4 корпуса
    аз гледам и 10 и 8 рамкови и си имат предимства и 2 та модела
    работата е като при стандартен многокорпусен кошер нищо повече
    моите са без ханеманова
    А какви са плюсовете и минусите , ако може да се каже на кратко?
    А и като работиш без ХР , майката не се ли качва горе?

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    продава се ХМ решетка за осмаци има ги при "Стохи". Иначе осмака си е много добра система особено за райони с по-бедни паши. По-леки са и пчелите на пролет се развиват значително по-бързо заради по-малкия си обем.
    Благодаря на всички за отговорите.Имам питане: А изпадането в роево настроение?Основно това ме притеснява-не искам да ги гоня по дърветата, и ме е страх основно от това дали 3 корпуса са малко.Защото според мен 16 рамки плодник ми се вижда малко, а ако им отпусна 3 корпуса /24 рамки/, ще се наложи да слагам 2 корпуса/поне/ като медови, и ще стане като комин на ТЕЦ.А и ротациите ще ми вземат здравето...

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    Благодаря на всички за отговорите.Имам питане: А изпадането в роево настроение?Основно това ме притеснява-не искам да ги гоня по дърветата, и ме е страх основно от това дали 3 корпуса са малко.Защото според мен 16 рамки плодник ми се вижда малко, а ако им отпусна 3 корпуса /24 рамки/, ще се наложи да слагам 2 корпуса/поне/ като медови, и ще стане като комин на ТЕЦ.А и ротациите ще ми вземат здравето...
    Ако не ти се развива с "интензивно" пчеларство, което определено си изисква съответните манипулации(ротоции) - все пак 8 рамков корпус не е чак толкова тежак(долу-горе като 12 рамков магазин ДБ или корпус на фарар), то вземи си лежаци и няма да ротираш корпуси. Няма нищо лошо в "комините от корпуси" особенно когато са пълни с пчели и мед.


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	image.jpg
Прегледи:      631
Размер:	230.5 KB
ID:	758

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	image.jpg
Прегледи:      616
Размер:	70.1 KB
ID:	759

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	image.jpg
Прегледи:      629
Размер:	304.0 KB
ID:	760

    "снимките са от интернет"

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Снимките са страхотни.Особено първата.Представям си такъв небостъргач на моя пчелин-първо трябва да му отлея основи и да го "спъна" с колчета и обтяжки, защото като духне вятър и трябва да обявявам евакуация на квартала....

    На мен не ми е проблем вдигането на корпусите, защото възнамерявам на изложението да се сдобия с количка, а липсата на време за реакция.

    ... а лежак пробвах-ами не се получи.За две години резултата е-много пчели-мед не!!
    Не виня системата, но изглежда аз не я разбирам.

  9. #9
    Щом са ти изгодни не се колебай. Работи се като с всички други корпусни кошери. Само ще ти трябва 4-ти корпус задължително, да не кажа и 5-ти. Но ако са добре направени това не би трябвало да е проблем. Ако вземеш примерно 20 кошера х 3 корпуса, то може да работиш с 15 х 4 корпуса и да имаш по 5 резервни дъна и капаци, докато се сдобиеш с нужния инвентар. Варианти много.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз го съветвам да ги окомплектова с 3 корпуса и 3 магазина(ДБ). Задължително към всеки кошер да има ХР и Снелгрова дъска. Тази конфигурация му дава много възможности за интерпретации и да посрещне всякакви изненади.
    Working....

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •