Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 61
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    ПРАВИЛНО СТЕСНЯВАНЕ И ЗАТОПЛЯНЕ ПРЕЗ МАРТ

    Здравейте.
    Въпросът ми е следния.Пчеларствам със кошери фарар в Бургаския регион.Кошерите ми са с 1/3 мрежесто дъно което в момента е отворено.Kошерите са покрити с найлон понеже започнах подхранване с питки като съм го загърнал в единия край за по-малко конденз и по-добра вентилация.Моля споделете кой е най- ефикасния и правилен начин за стесняване през март.Дали да затворя мрежестото дъно което ще доведе до по голяма влага в гнездото или да го оставя отворено.А найлона смятам да загърна нацяло и да го покрия със фибран за да може топлината да не бяга нагоре ,но дали няма да стане прекалено влажно в кошера поради малкото вентилация.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    През месец март пчелите вече ще са в доста активно състояние и проблемите с влагата ще си ги решат сами.
    Добре е да затвориш мрежестия отвор и да стесниш гнездото, поне докато не се развие семейството, докато не изпълни корпуса. Найлона нека да си остане, за да задържа топлината, която им е много ценна в този период. Също така питката поема част от влагата и по този начин става и по-лесна за взимане от пчелите. Сложи и затоплящи материали над найлона, за да затоплиш тавана, така ще има и по-малко конденз.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    На колко корпуса си в момента колега,manolibo ?
    Ако си на три, един празен отдолу и два с пчели ,просто стесни като махнеш празния отдолу.Найлона който пробвах миналата зима разказа играта на пчелите.От над двадесет години по-лошо зимуване не съм имал.Сега съм на изпитаната покривка с платно и пухена възглавница над която е покрива със стиропор.Влагата се отделя в горния край на възглавницата.От долу е винаги суха.Още се чудя с кой акъл слагах найлон и правих сауна на пчеличките.Човек се учи , но цената пчелите я плащат.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Интересно, за трета зима слагам найлон, не видях лошо иззимували семейства.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Пчелите са на 2 корпуса в момента като повечето са стеснени на по 7-8 междурамия. Миналата зима бях им затворил мрежестото дъно още от есента .Отгоре бяха кошерите с покривните табли и лист фибран .До началото на февруари не ги бях пипал и когато ги отворих какво да ви кажа няма такава влага таваните тежаха с по 2 кила повече от нея макар да бях оставил отвора на таванката свободен явно циркулацията на въздух не стига за да няма влага.По принцип ако найлона е на целия корпус топлия въздух няма да има къде да излиза .Понеже пчелите са се качили на втори корпус дори дъното да е отворено студения въздух който навлиза не трябва да им пречи защото не влиза в директен достъп с пчелите а постепенно избутва топлия нагоре.Но кое е най правилно ще кажат по опитните колеги.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Топлия въздух трябва да се запази максимално, затова аз не оставям никакви отвори на таванката, а влагата заедно с въглеродния двуокис се спускат надолу и най-лесно излизат през оставения мрежест отвор и то в задната част на дъното, или ако е изцяло на мрежесто дъното.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз бих постъпил по следния начин: Около 20-ти февруари между двата корпуса ще поставя найлон с "прозорец" от 3-4 см. в предния край над прелката, без да затварям мрежестото дъно(пчелите са в горен корпус) и задължително!!! затопляне на гнездото отгоре(по Филимонов).
    Working....

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колеги , manolibo, пише за Фарар с 7-8 междурамия пчели.На Ф. те са 9 , сиреч семейството не е слабо.Нали не мислите ,че долния корпус е празен?Ще делите ли семейството на две с найлона?Препоръките ви имат резон, ако става въпрос за Л.Р. Но добре развито семейство във Ф.?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    16.12.2013
    Мнения
    44
    На 20.02. отворих всички кошери и имаше 3 - 4 рамки пило, не цели пита разбира се. Подхраних с питки, въпреки че имаха мед. Не искам да рискувам за да не ги уморя от глад. Днес при нас в Разград и региона вали сняг, не е чак толкова студено, но все пак вали снежец. Въпроса ми е дали няма да има проблем? Щях да ги стесня и да разпечатам малко мед но не ми остана време. Сигурен съм, че сте имали подобни случаи и бих искал какво бихте направили вие след като се стопли времето. Забравих да отбележа че работя с много корпусени кошери.
    Ако искаш мечтите ти да проработят, трябва ти първо да поработиш.;)

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    На първо време си сипи едно пиене, (ако трябва и две) и изчакай, като се оправи времето почерпи семействата с по малко сиропец да не са агресивни при прегледите и тогава смело почвай да стесняваш, затопляш и там каквото се сетиш .....

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •