Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 131
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Тунинга е повече.....екстериор! :D Той може би има друго предвид - може би в интериора!

  2. #12
    ANIBAL
    Guest
    И така да е!Май кошерите ви са супер.Щото моите са вече ми омръзнали.Ше зема да им сложа по де да знам какво.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Намен лично ми допада ДБ технологията , но се съобразявам единствено с вътрешния размер на кошера - външно и функционално сиги измислям сам ! Неслагам нищо , което да задържа влага , като вместо дървена козирка над прелката например - правя "стрехи" на покрива ! Видоизменил съм "тавана" и дъното и др. според моите разбирания и според мен за добро ! Ако човек не експериментира и не МИСЛИ никога нестава добър , в която идае област ! wink;
    Невсичко с две бузи е лице !

  4. #14
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Намен лично ми допада ДБ технологията , но се съобразявам единствено с вътрешния размер на кошера - външно и функционално сиги измислям сам ! Неслагам нищо , което да задържа влага , като вместо дървена козирка над прелката например - правя "стрехи" на покрива ! Видоизменил съм "тавана" и дъното и др. според моите разбирания и според мен за добро ! Ако човек не експериментира и не МИСЛИ никога нестава добър , в която идае област ! wink;
    Съгласен съм с теб. И в тази връзка, разкажи, какви промени си направил.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Добре ! Таванът го правя, като покривната табла е неделима част от страниците , които оформят въздушната възглавница , в която се намира и хранилката , а покривът е отделно . Дъното го правя да влиза във фалц - предварително изработен на плодника , като се държи на два райбера и лесно се сваля и почиства . Така направено дъното позволява много импровизаций за вентилация прашецоулавяне или просто и лесно почистване ! Краката ги ловя в плодника с по 2 видий , предварително боядисани , което непозволява загниване между тях и корпуса !


    Прелетната дъска правя на панти или куки - сменяема ! Работата с такъва кошер е удоволствие ! wink;

    Другото , което искам да споделя е , че нехаресвам дълбокото дъно ! Това е потенциално свърталище на всякакви вредители основно поради факта , че невсички кътчета са достижими от пчелите ! А относно вентилацията - ефекта е същия , дори по-добър , като в задния край посредата се направи отвор със ситна мртална мрежа и извъртащо се капаче от пластмаса ! wink; Няма раздуващи се и заяждащи прегради , а за прашец , ако работи мисълта - варианти много ! Ако има и други , които неслугуват на "общоприетото" нека несе страхуват да споделят ! wink;

    Невсичко с две бузи е лице !

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Какво мислите за ЛР кошер от ЧАМ - масив 4 см.? Работи ли някой с такива? Освен че е малко по тежък и по скъп, дали си заслужава работата с него. Като конструкция е по здрав, вероятно микроклимата по добър. Други недостатъци? Предварително Ви благодаря!!

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от misho5kov
    Какво мислите за ЛР кошер от ЧАМ - масив 4 см.? Работи ли някой с такива? Освен че е малко по тежък и по скъп, дали си заслужава работата с него. Като конструкция е по здрав, вероятно микроклимата по добър. Други недостатъци? Предварително Ви благодаря!!
    Защо не го направиш и от 8 см. дъска? Конструкцията ще бъде още по-здрава, а микроклиматът няма да се различава от този с 2 см. дебелина....

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    225
    Пчеларски район
    Ловеч
    vanHanegem няма нужда да се заяждаш с човека, дай мнението си, ако си компетентен, ако не не пиши подигравателни мнения.
    http://pchelarite.com Сайт за пчеларство, пчели, пчелари

    http://obiavitevi.com Публикувайте обявите си в раздел пчеларство http://obiavitevi.com/index.php?page...&sCategory=396

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Колега 5ков , предполагам че питаш за такава дебелина за да са ти съвместими с полистиролните ? Ако да , аз бих работил със стандартна дебелина на чама /или пък каквато и каквото имам/ - 25 мм и ще направя така : вътрешно разстояние - предна/ задна страна на дървен корпус - равно на полистиролния , предполагам и равно на стандарта , външен размер го докарвам с первази както си искам , лява/дясна страна може пак по стандарта и с первази , а може и да се отпусне малко по - широчък вътре , въобще творчески процес . За здравина и микроклимат 25 мм са достатъчни , виж например писанията ми в темата " Как се прави кошер " , моите са от топола 25 мм , ползвам ги целогодишно от 7-8 години и не са мръднали , разбира се правили сме ги с приятел за нас си , не за търговия cool;

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Да, първоначалната идея дойде от полистиролните кошери, те са с дебелина 4 см. Питането ми е свързано с изработването на n-броя кошера за разширяване на пчелин. Дървото не е проблем, имам достатъчно с дебелина 4 см. Изработката на кошера не зависимо от дебелината на дъската е една и съща. Питането ми не е свързано с изработването, а с работата с такива кошери. Ако някой има опит и може да помогне с мнение и съвет, чудесно. Ако не ще се доверявам на собствената си преценка. Вече имам три вариянта, на който съм готов с прототипите. Поздрави!!!

 

 
Страница 2 от 14 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •