Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 72
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово

    Изградени пити

    Здравейте от няколко дена се тормозя с една статия,която прочетох в една пчеларска книга и затова реших да попитам и тук за мнения.В книгата пише,че когато започваш да отглеждаш пчели освен необходимия инвентар,кошери и т.н.пчеларя трябва да има и изградени плодникови и магазинни пити,който да поставя при разширяване на гнездото.Аз съм начинаещ и тепърва ще започвам да се занимавам с пчели и няма от къде да намеря изградени пити в момента правя рамки и им слагам восъчни основи и си мисля,че така с восъчна основа се разширява гнездото като те сами си е изграждат.Та може ли,така с восъчни основи да се разшири гнездото или трябва задължително да е с изградени пити.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Като нямаш изградени пити разширяваш в основи, но ако вземеш отводки е добре да храниш, защото са по слаби и по бавно градят.
    Аз миналата година започнах от нулата и за времето от юни до август изградих 300 рамки с 14 семейства.
    Ако купуваш изградени рамки има голяма опасност да вземеш и някоя болест.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от jnev Виж публикацията
    Здравейте от няколко дена се тормозя с една статия,която прочетох в една пчеларска книга и затова реших да попитам и тук за мнения.В книгата пише,че когато започваш да отглеждаш пчели освен необходимия инвентар,кошери и т.н.пчеларя трябва да има и изградени плодникови и магазинни пити,който да поставя при разширяване на гнездото.Аз съм начинаещ и тепърва ще започвам да се занимавам с пчели и няма от къде да намеря изградени пити в момента правя рамки и им слагам восъчни основи и си мисля,че така с восъчна основа се разширява гнездото като те сами си е изграждат.Та може ли,така с восъчни основи да се разшири гнездото или трябва задължително да е с изградени пити.
    Прави рамки но не опъвай сега телта ,и не слагай восъчни основи.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Преди няколко дена като подреждах склада намерих един корпус в които съм слагал рамки с залепени основи и съм забравил за него.
    Рамките са перфектни, нито са увиснали нито са се деформирали.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    10.04.2013
    Мнения
    5
    Аз имах същата дилема миналата година, защото купих отводки на 6-7 пити. Като млад пчелар и аз нямах изградени пити. Резултата от миналата година е, че семействата изградиха останалите 3-7 плодникови, като по силните успяха да изградят и по два магазина, а по-слабите само по един.
    Така че не се притеснявай, че нямаш изградени пити. ако семействата са силни за един сезон ще ти изградят и по два магазина. Успех!!!

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово
    Мерси много на всички за помоща ще подхранвам отводките за по бързо развитие.Ще видим как ще се справя като взема отвадките на пролет и ги настаня в кошерите ще кача и снимки.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    .
    Аз миналата година започнах от нулата и за времето от юни до август изградих 300 рамки с 14 семейства.
    Ника, недей пързаля новобранеца. От нулата е започнал тоз, дето е хванал един рояк в гората и си е сковал някво сандъче. Без преди това дяда му да се е пенсионирал на ТКЗС пчелина или татя му да си е събрал работилница от ТПК машини. Ти започна с хубави отводки и готови ДБ семейства с кошерите, така че не си от нулата, ами поне от три нули. Грешката ти беше че избра революционния подход за смяна на системата и оттам много хамалогия. Няма лошо, то пък иначе щеше да си свиркаш и да си хвърляме по някоя лакърдия сега у форума. Абе както си викаме на работа, то с пари секи може. /това последното не се отнася за тебе/
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз мисля се че бях писал как започнах, вярно не е от 0та а от минус
    Взех от дядо ми 10 кошера, от който само в 2 имаше пчели през ноември месец. Те иззимуваха обаче пролетта бяха много слаби обединих ги, но пак беше слаб и април намерих майката пред кошера умряла, стърсих пчелите и прибрах кошера при останалите.
    Общо взето дадох за превоз и разходи по тях 300лв. а в последствие ги продадох за 150.
    Но ми хареса да се занимавам с пчели и не можах да се откажа, за това теглих 5000 от банката, продадох колата и всичко вложих в кошери.
    За това сега ме е малко страх какво ще стане при тия студуве, че има и друг заем за апартамент и ако не иззимуват ще ми е доста трудно.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Nik_m не бъди толкова черноглед, положението не е толкова страшно. Пчелите оцеляват и при много по лоши условия, стига да не им пречим.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не съм черноглед, но се притеснявам.
    Все пак гледам пчели от няколко месеца и не знам какво да очаквам и дали съм постъпил добре при зазимяването.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •