Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 12 ПърваПърва ... 89101112 ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 114
  1. #91
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Totevski Виж публикацията
    ..................................................

    Преградката в отделението за захарен сироп е на 8 мм от дъното на хранилката, така че пчелите като си изпият сиропа могат да влязат в самата хранилка да си я почистят.
    Това почистване е по добре да се контролира от пчеларя при положение обаче, че преградата за сиропа ти е подвижна, като се повдигне през определен период от време, толкова колкото да преминават.Защо,защото след зареждане на хранилката и консомиране на сиропа се настаняват и за следващото доливане ще ти трябва да ги гониш сумати време с пушалката та да не ги окъпеш като слагаш поредната порция сироп.Другия неудобен момент при твоя вариант(може би неокончателен) е ,че след пресушаването на част от сиропа ще се втурнат да се мушат и ще се омажат като малачета и после коя се прибрала, коя там заспала.С две думи това са моите наблюдения,и още нещо ,отделението за сухата захар да е 1/3 от общия размер.тука виждам са по равно.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  2. #92
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Това почистване е по добре да се контролира от пчеларя при положение обаче, че преградата за сиропа ти е подвижна, като се повдигне през определен период от време, толкова колкото да преминават.Защо,защото след зареждане на хранилката и консомиране на сиропа се настаняват и за следващото доливане ще ти трябва да ги гониш сумати време с пушалката та да не ги окъпеш като слагаш поредната порция сироп.Другия неудобен момент при твоя вариант(може би неокончателен) е ,че след пресушаването на част от сиропа ще се втурнат да се мушат и ще се омажат като малачета и после коя се прибрала, коя там заспала.С две думи това са моите наблюдения,и още нещо ,отделението за сухата захар да е 1/3 от общия размер.тука виждам са по равно.
    Преградата за сиропът е подвижна и може да варира, а от там и да се контролира преминаването на пчелите за почистване. Относно големината на 2-те отделения е въпрос на предпочитания. В този вариант на хранилката те са унифицирани - и 2-те могат да се ползват както за суха захар, така и за захарен сироп.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  3. #93
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Дай някаква цена...

  4. #94
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2010
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    с. Брестовене, общ. Завет
    Искам да попитам, като се използва това разпенено ПВЦ не е ли мекичко? При повдигане с рамкоповдигача ми се струва, че ще се нарани много лесно резпененото ПВЦ. Не е ли по-добре за дъно да се използва материал като полистирол?

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    По-добрее, но разликата в цената е в пъти. Ако се действа с правилния повдигач няма проблеми с нараняване. Аз имам такива от 2 години още нямам повредени.

  6. #96
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    По-добрее, но разликата в цената е в пъти. Ако се действа с правилния повдигач няма проблеми с нараняване. Аз имам такива от 2 години още нямам повредени.
    Дай да го видим-повдигача.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #97
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Тотевски, с какво лепило са? Безвредно ли е за пчелите? И, да дай някаква цена за 6, 8, 10, 12 рамкови кошери, със без стъкло? Аз си мисля, че би било по подходящо да се използва някаква прозрачна пласмаса за капак като при другите(малките) хранилки.

  8. #98
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2010
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    с. Брестовене, общ. Завет
    Наистина цената е в пъти по висока. Колко мимиметра е дебело дъното като използвате разпененето ПВЦ?

  9. #99
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    3мм е достатъчно.
    Рамкоповдигача е от някой от последните три типа на линка. Заострения край се вклинявамежду корпуса и хранилката и лесно се отлепва.
    http://www.mevi-bg.com/Pages/ramkopovdigachi.html

  10. #100
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Относно нараняването на разпененото ПВЦ - то е достатъчно твърдо, за да издържи обичайната работа по отварянето. Но за предпазването му на всеки заден десен ъгъл има лек жлеб, в който е завит винт с широка глава и там става отварянето. Тези жлебове ги има на всеки корпус горе и долу отзад в дясно, хранилката също отдолу, Не съм го снимал на самата хранилка, но на снимката по-долу се вижда на корпуса - ограденото в червено. Аз използвам за дъно на хранилката 5мм и 8мм, а за страничните фризове 10мм. Лепи се много здраво и няма нужда от винтове. Самото ПВЦ, след като е разпенено има много малки въздушни мехурчета и е много добър топлоизилатор.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC03729_.jpg
Прегледи:      1523
Размер:	356.6 KB
ID:	2433

    Лепилото съхне за 5-6 минути и след това не се усеща никаква миризма. От фирмата ми обясниха, че доста колеги пчелари използват разпененото ПВЦ, за да облицоват кошерите си от вътрешната страна.
    Цените:
    - със стъкло 8 рамков кошер - 14 лв, 10 рамков - 15 лв, 12 рамков - 16 лв;
    - без стъкло 8 рамков кошер - 12 лв, 10 рамков - 13 лв, 12 рамков - 14 лв.
    Възможно е да се използва и плексиглас, че не е чуплив, но за сега не съм изчислявал цена с него.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

 

 
Страница 10 от 12 ПърваПърва ... 89101112 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •