Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 19
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    ОПАСНО ЛИ Е РАННОТО ПОДХРАНВАНЕ С ПИТКИ С ПРОТЕИН

    Здравейте колеги.
    Към 10.02.2014 смятам да започна подхранване с питки с протеин ,,APITOM-P'' и стесняване на някои кошери които съм зазимил на 10 рамки понеже в момента кълбото покрива една трета от него. Февруари времето е променливо възможно ли ако пчелите се стимулират от тази храна и започнат да хранят майката с млечице и тя започне да снася интензивно ,измръзване на пилото поради рязкото застудяване на времето което ще принуди пчелите да се съберат на кълбо и да изоставят пилото. В момента кошерите съм покрил с найлон които съм загърнал в единият край заради влагата ако го поставя върху целият кошер за да се повиши температурата ще има ли и проблем с влагата която пе започне да се образува по интензивно поради липсата на циркулация на въздуха. Четох някъде , че от капките конденз пчелите изготвят по лесно млечицето за майката .Работя със Фарар с една трета мрежесто дъно което зимата държа отворено и също отворен наполовина помощен вход на горния корпус.И смятате ли че през март по добре е подхранване с питки отколкото захарния сироп понеже той се нуждае от преработка а храната на питки използват директно.
    БЛАГОДАРЯ ПЕДВАРИТЕЛНО

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Здравейте колеги.
    Към 10.02.2014 смятам да започна подхранване с питки с протеин ,,APITOM-P'' и стесняване на някои кошери които съм зазимил на 10 рамки понеже в момента кълбото покрива една трета от него. Февруари времето е променливо възможно ли ако пчелите се стимулират от тази храна и започнат да хранят майката с млечице и тя започне да снася интензивно ,измръзване на пилото поради рязкото застудяване на времето което ще принуди пчелите да се съберат на кълбо и да изоставят пилото. В момента кошерите съм покрил с найлон които съм загърнал в единият край заради влагата ако го поставя върху целият кошер за да се повиши температурата ще има ли и проблем с влагата която пе започне да се образува по интензивно поради липсата на циркулация на въздуха. Четох някъде , че от капките конденз пчелите изготвят по лесно млечицето за майката .Работя със Фарар с една трета мрежесто дъно което зимата държа отворено и също отворен наполовина помощен вход на горния корпус.И смятате ли че през март по добре е подхранване с питки отколкото захарния сироп понеже той се нуждае от преработка а храната на питки използват директно.
    БЛАГОДАРЯ ПЕДВАРИТЕЛНО
    Каква и кога ти е първата паша?

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Тази година отчасти рапица и след това главната е акация.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Не толкова вещ но знаещ .. Човека е най големия враг на пчелите има ли запаси що им трябва друго

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Моето лично мнение е:

    1. На 10.02 е много рано да се вадят рамки, освен ако температурите трайно не са 12-15 градуса.
    2. Ако ще и с ракетно гориво да ги храниш, те ще позволяват на майката да снася толкова, колкото трябва.
    3. Ако застудее, пчелите ще се свият на кълбо над пилото, където няма мед и ще загинат от глад (ако застудее трайно). Затова аз задължително им слагам плик с мед - 400гр, който проверявам/допълвам на 14 дни.
    4. Остави найлона както си е. По добре е да имат вентилация. Но затвори дънната мрежа към 15-20 февруари и ги остави на прелки.
    5. Според мен най-малко се рискува, когато се храни с мед. Защото така или иначе с това се хранят цяла зима.
    6. Със сироп се храни, когато се забележи, че пчелите носят прашец. И то ако няма с какво друго. Аз лично разпечатвам пити от крайните и ги слагам до крайното пило - така разширявам.

    Пак казвам - не претендирам, че това е най-вярната практика, просто споделям как бих постъпил аз ( и как го правя де...)
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Идеята ми е максимално рано да започнат с пилото защото и двете ми паши са рано на пролет миналата година ги пропуснах и двете заради слаби семейства които се развиха чак за слънчогледа.Така или иначе то им е в природата Февруари месец да започнат да отглеждат пило .Относно храната и аз мисля ,че те сами ще си преценят колко пило да се заложи. А със по ранното стесняване понеже половината ми семейства са по слабички ще целя по-малкото разход на храна от страна на пчелите защото по лесно ще отоплят стесненото гнездото следователно и за пилото ще е по добре. До момента в който започна да храня с течна храна над пчелите винаги имам пакет с храна.Мисля си също че дори и през март питките с прашец ще са по добре за бързото развитие на семействата отколкото захарния сироп 1;1 понеже храната директно ще използват и не се нуждае от никаква преработка ,това си е лично мое мнение разбира се.
    БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА БЪРЗИТЕ ОТГОВОРИ КОЛЕГИ.

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от manolibo Виж публикацията
    Идеята ми е максимално рано да започнат с пилото защото и двете ми паши са рано на пролет миналата година ги пропуснах и двете заради слаби семейства които се развиха чак за слънчогледа.Така или иначе то им е в природата Февруари месец да започнат да отглеждат пило .Относно храната и аз мисля ,че те сами ще си преценят колко пило да се заложи. А със по ранното стесняване понеже половината ми семейства са по слабички ще целя по-малкото разход на храна от страна на пчелите защото по лесно ще отоплят стесненото гнездото следователно и за пилото ще е по добре. До момента в който започна да храня с течна храна над пчелите винаги имам пакет с храна.Мисля си също че дори и през март питките с прашец ще са по добре за бързото развитие на семействата отколкото захарния сироп 1;1 понеже храната директно ще използват и не се нуждае от никаква преработка ,това си е лично мое мнение разбира се.
    БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА БЪРЗИТЕ ОТГОВОРИ КОЛЕГИ.
    Точно така - щом целта ти е да хванеш ранните паши, то трябва да започнеш интензивтото подхранване с храна съдържаща заместител на цветният прашец около 6 седмици(40-45 дни) преди началото на пашата ти, или за тогава когат искаш семействата ти да са добре развити, а в хранилките може да налееш вода, за да си имат и да не им се налага да излитат за вода.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Не знам дали по добрия вариант е да се загърне отчасти найлона и да се затвори мрежестото дъно или да го загърна нацяло като дъното си стои отворено и горния помощен вход също.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Зимното/раннопролетното подхранване се прави с цел осигуряване на богата и пълноценна диета на отглежданото пило (храна за шампиони), а не за по-ранно стимулиране на майките. Поне в страните с развито професионално пчеларство е така. Набляга се на качеството на отглежданите пчели, фокуса е върху отделния индивид (защо семействата с роеви пчели (рояци или с прекъснато роене) са изключителни по продуктивност?)

    Храненето със сироп през активния сезон (между главните паши) обикновенно е със абсолютно същата цел, НО българина къде видял-недоразбрал - "хранят захар, правят мед"
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Кое е по-добро за подхранване в момента-инвертиран(зрял)сироп, течен мед,кристализирал мед или медно захарни питки.Приемаме че пчелите имат достъп до храната,без значение коя от изброените е?

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •