Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 12 ПърваПърва ... 9101112 ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 115
  1. #101
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    Не знам Илиев дали е пробвал нещо, но мога да споделя какво направих тази година, понеже не спирам да експериментирам. Тази година имах в излишък запечатани маточници от семейсво, което има много добри показатели. Понеже не ми се искаше да ги изхвълям подготвих няколко семейсва по следния елементарен начин:
    Отделих две пити с люпещо се пило, пита с мед и прашец и една празна пита в отделен, различно оцветен корпус, поставен най-отгоре на всяко вдно от семействата. Под корпуса поставих ХР покрита с найлон, като в предната част оставих 2-3 сантиметрова ивица, достатъчно пчелите отдолу да преминават, без майката да има достъп. Маточниците придадох след няколко часа( в конкретния случай - привечер).Оказа се, че по този начин лесно и безболезнено мога да си отгледам майка без да се отслабва основното семейство. След като се оплоди майката, найлона се премахва и остава само ХР, като останалото пространство се допълва с пити. Или директно може да се направи отводка. Или пък найлона се оставя и майката остава като резервна до края на сезона.
    Извода, който си направих е, че фолиото с ХР поставени между два корпуса са достатъчни да разделят семейството на две части без да се губят работещи пчели, (т.е. семейството пак си разполага пълноценно с двата корпуса) и феромоните на майката да не се усещат в горния корпус.
    Тъй като някои майки имат по силни феромони и понякого нещата не се случваха според очакванията, реално фолиото се оказа подобрение на метода описан по-нагоре.
    Колега,виждам че работиш и изпитваш методи/начини/ с Корпусната с-ма.За това искам да споделя какво съм намислил да правя.Семействата ми са зазимени на 2 корпус,1 корпус е празен и е с изградени пити от този сезон.Намислил съм да пробвам на пролет след като се развият,и с моя помощ,подхранване с външно подаване на сироп от стар мед ,и разпечатване на останали от зимата запаси да го приложа този твой начин.Въпроса ми е дали ще слезне майката да работи в долния 1 корпус ако оставя тази подредба на корпусите в които се намират в момента без да правя ротация на 1 и 2 корпус , с цел да не се увеличава обема и прекъсване на семейството и от там да няма простудяване на пилото.Като над семейството сложа ханеманова решетка и фолио с 3-4 см разтояние отпред и да кача 3 корпус в който да поставя маточник, 1 пита с прясно пило ,2 пити със запечатано пило,и 1 пита с мед/частично разпечатан,като тези рамки ще са завити с найлон,а празното пространство ще го запълня с изградени пити,това е с цел да си произведат нова майка като им отворя горен вход за да се оплоди и да заработи семейството с две майки,или за отводка без отслабване на семейството.Поздрави М.Милков.
    Този пост е редактиран от M.Milkov; 18.11.2017 в 08:20. Причина: допълване на мнение.

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Искам да попитам Камен Крумов, кой месец е правил експеримента и какъв е бил интензитета на пашата в района по това време?

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    ...Въпроса ми е дали ще слезне майката да работи в долния 1 корпус ако оставя тази подредба на корпусите в които се намират в момента без да правя ротация на 1 и 2 корпус ........
    Да, майката ще слезе в долния корпус, но чак като се засили семейството и всичко в горния е пълно с пило. Ротацията се прави за да се ускори този процес и да не се задържа развитието на семейството. Съобразява се и времето, ( температури ) за да няма простудяване на пилото. Щом искаш да си правиш майки, не прави ротация, а свали майката в първи корпус, като поставиш ХР. Горе между открито пило слагаш изкуствени маточници с личинки или естествени. Ако новата майка ще се опложда в този кошер, трябва да има отделен вход. По-късно следва разширяване долу и горе, според нуждата.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Атанасов , малка поправка .
    В някои случаи майката не слиза в долният копрус , така че колегата да следи развитието на семейството .
    Когато част от пчелите слязат в първият корпус , тогава да прави ротацията .
    Изпитано през годините.

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Свалиш ли майката във първи корпус в не подходящото време,режеш клона Атанасов.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Дака , друго писа Атанасов .

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Атанасов , малка поправка .
    В някои случаи майката не слиза в долният копрус ....
    Тръпна да прочета за някои от тези случаи.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Потръпни си . Няма да те водя на лов .
    Има случаи , когато майката не слиза сама в първи корпус .
    Както при ДБ с магазин не иска да се качва .

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    .
    Има случаи , когато майката не слиза сама в първи корпус .
    Е, разбрах, но аз не знам такъв случай освен, ако е гушнала букета.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Е, разбрах, но аз не знам такъв случай освен, ако е гушнала букета.

    Е ти май се бориш за клона арабийската.

 

 
Страница 11 от 12 ПърваПърва ... 9101112 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •