Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 12 ПърваПърва ... 89101112 ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 115
  1. #91
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    За ЛР кошери: В средата на май разделям долния и горния корпус с ханеманова решетка, като майката оставям в горния корпус със запечатаното пило. В долния корпус пчелите залагат маточници и в последствие се излюпва и опложда майка. През целия сезон младата майка си остава долу и осеменява почти на 100% всички пити. Горната (старата) майка работи съвместно с новата през целия сезон без проблеми. В последствие двумайчиното семейство се развива по-добре от едномайчино. Когато реша мога спокойно да направя отводка с цял корпус. Така до есента, когато махам ханемановата решетка и оставям на пчелите да си изберат царица. Може би е важно да отбележа, че кошерите ми са с мрежести дъна и това спомага на пчелите в долния корпус да останат с впечатлението, че са осиротели.
    Здравейте колега!
    Искам да направя по Вашия начин (този сезон). ДБ корпуси при мен. На едно/всякакво пчелно семейство (освен пити в плодник) имам:
    1. още един (запасни) корпус изградени кафяви пити.
    2. и още два корпуса с основи (восък/пластмасови бургаски)
    3. и още по седем магазина (9 рамки) с неизградени бургаски основи.
    Всички дъна мрежести. Вече всички 10-рамкови корпуси имат гребени и побират 9 ДБ рамки.

    В района на ~ 5-10 май цъфне акацията, след месец липа, и в средата на июли слънчоглед (сега сеят). В момента силата на семействата от 4 до 6 пити затворено пило.

    Много се притеснявам...
    1.Ако сложа по един магазин за акация (само да не блокират плодник)
    2. След акация - направя по Вашия начин.
    3. След липа - разширяване(на решетка) с един корпус основи ДБ, за горната стара майка.
    4. След слънчоглед - разделяне на семействата (и на хр. запаси)

    Какво препоръчате? Ще стане?
    Предварително Ви благодаря.

  2. #92
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Няма от какво да се притесняваш. Методът работи на 100%, но... когато годината не е роелива. Затова ти препоръчвам да изчакаш докато поотмине инстинкта за роене. Ако намериш семейство, което си прави тиха смяна, не се замисляй въобще.

  3. #93
    Наблюдател
    Регистриран
    31.10.2017
    Мнения
    5
    Здр! Как работи поилката?

  4. #94
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от ТодорБоянов Виж публикацията
    Здр! Как работи поилката?
    На принципа на гравитацията !

  5. #95
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Мисля да пробвам този номер, но понеже съм с плътни дъна ще сложа между двата корпуса и един магазин и платно с отвор в началото , за да не усещат майката . Това всъщност е Пелетова система но вместо да залагат маточници в горния корпус ще сложат долу , което пък решава проблема с оплождането на младата майка , защото няма как да се набута при старата увлечена от летящите пчели , повечето от които влизат одолу . Хитър номер , ще го пробвам
    Здравей колега Iliew, интересува ме изпробва ли го този номер.Аз също съм с плътни дъна,и същото мисля да го изпробвам.Инфото е от преди 2 години,но ако си го пробвал , пиши да знаем става ли.Поздрави.М.Милков.

  6. #96
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Мисля да пробвам този номер, но понеже съм с плътни дъна ще сложа между двата корпуса и един магазин и платно с отвор в началото , за да не усещат майката .
    Не знам Илиев дали е пробвал нещо, но мога да споделя какво направих тази година, понеже не спирам да експериментирам. Тази година имах в излишък запечатани маточници от семейсво, което има много добри показатели. Понеже не ми се искаше да ги изхвълям подготвих няколко семейсва по следния елементарен начин:
    Отделих две пити с люпещо се пило, пита с мед и прашец и една празна пита в отделен, различно оцветен корпус, поставен най-отгоре на всяко вдно от семействата. Под корпуса поставих ХР покрита с найлон, като в предната част оставих 2-3 сантиметрова ивица, достатъчно пчелите отдолу да преминават, без майката да има достъп. Маточниците придадох след няколко часа( в конкретния случай - привечер).Оказа се, че по този начин лесно и безболезнено мога да си отгледам майка без да се отслабва основното семейство. След като се оплоди майката, найлона се премахва и остава само ХР, като останалото пространство се допълва с пити. Или директно може да се направи отводка. Или пък найлона се оставя и майката остава като резервна до края на сезона.
    Извода, който си направих е, че фолиото с ХР поставени между два корпуса са достатъчни да разделят семейството на две части без да се губят работещи пчели, (т.е. семейството пак си разполага пълноценно с двата корпуса) и феромоните на майката да не се усещат в горния корпус.
    Тъй като някои майки имат по силни феромони и понякого нещата не се случваха според очакванията, реално фолиото се оказа подобрение на метода описан по-нагоре.

  7. #97
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Добре, че е колегата Крумов!
    Защото колегата iliew, отдавна е забравил за това. Съжалявам!

  8. #98
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    Не знам Илиев дали е пробвал нещо, но мога да споделя какво направих тази година, понеже не спирам да експериментирам. Тази година имах в излишък запечатани маточници от семейсво, което има много добри показатели. Понеже не ми се искаше да ги изхвълям подготвих няколко семейсва по следния елементарен начин:
    Отделих две пити с люпещо се пило, пита с мед и прашец и една празна пита в отделен, различно оцветен корпус, поставен най-отгоре на всяко вдно от семействата. Под корпуса поставих ХР покрита с найлон, като в предната част оставих 2-3 сантиметрова ивица, достатъчно пчелите отдолу да преминават, без майката да има достъп. Маточниците придадох след няколко часа( в конкретния случай - привечер).Оказа се, че по този начин лесно и безболезнено мога да си отгледам майка без да се отслабва основното семейство. След като се оплоди майката, найлона се премахва и остава само ХР, като останалото пространство се допълва с пити. Или директно може да се направи отводка. Или пък найлона се оставя и майката остава като резервна до края на сезона.
    Извода, който си направих е, че фолиото с ХР поставени между два корпуса са достатъчни да разделят семейството на две части без да се губят работещи пчели, (т.е. семейството пак си разполага пълноценно с двата корпуса) и феромоните на майката да не се усещат в горния корпус.
    Тъй като някои майки имат по силни феромони и понякого нещата не се случваха според очакванията, реално фолиото се оказа подобрение на метода описан по-нагоре.
    Има една дъска на Cloake (Cloake Board ), с която при този метод се работи много лесно. Изработката и е много проста. Всеки може да си я направи.

  9. #99
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Има една дъска на Cloake (Cloake Board ), с която при този метод се работи много лесно. Изработката и е много проста. Всеки може да си я направи.
    Съвсем ясно е, че не съм открил топлата вода аз - https://www.google.bg/search?q=cloak...ih=507&dpr=1.9 . Но разглеждайки снимките на това приспособление, си представих как пчелите олепват с прополис всичко и колко трудно ще е да се премахне преградната плоскост след това. Та си мисля, че ще се придържам към ползването на фолио . Така няма да се налага да съхранявам допълнителен инвентар, който трябва и да се стерилизира за последваща употреба. А найлончето е за еднократна употреба, с ниска себестойност и пести време.

  10. #100
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    Съвсем ясно е, че не съм открил топлата вода аз - https://www.google.bg/search?q=cloak...ih=507&dpr=1.9 . Но разглеждайки снимките на това приспособление, си представих как пчелите олепват с прополис всичко и колко трудно ще е да се премахне преградната плоскост след това. Та си мисля, че ще се придържам към ползването на фолио . Така няма да се налага да съхранявам допълнителен инвентар, който трябва и да се стерилизира за последваща употреба. А найлончето е за еднократна употреба, с ниска себестойност и пести време.
    Тази дъска я ползвам. Не съм имал проблеми при изваждането на плътната преграда. Когато се премахне плътната преграда, може да се използва като ханеманова решетка (обримчена) . На мен ми допада работата с нея, затова споделих.

 

 
Страница 10 от 12 ПърваПърва ... 89101112 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •