Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 37 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 361
  1. #111
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Спокойно, ако всички крадци четяха форума, щяха вече да знаят и за новата мода с RFID лепенките, а това допълнително щеше да ги уплаши. Но тъй като не всички го четат, ще се наложи пчеларите да използват и горните предпазни мерки. А който иска още по-голяма сигурност, естествено че ще се наложи да дава много пари за всякаква друга електроника. И аз ще го направя, но колко още хора ще могат да си го позволят?

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Моето мнение е, че във форума трябва да се обсъждат различните системи за техническа охрана и видеонаблюдение, да се коментират новостите, да се съпоставят различните параметри на системите, техните предимства и недостатъци. И максимално да се въздържаме от коментари на стратегиите и тактиките на конкретните реализации. Нека кой какво и как слага и прави си остава един малък секрет на правещия го.
    "Покрито мляко котки не го лочат"!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #113
    Наблюдател
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    София
    Вече писах за евтиното наблюдение на кошерите – едва ли има по-евтино и по-лесно за работа – струва 20лв. Наблюдава се с камерата на старите GSM-и Нокиа. Ако нямате такава, то може да си купите за 60 - до 150 лв и ако желаете съобщения със снимка през интернет, ще Ви трябва мобилен интернет за 5-6 лв/месец (предварително проверете върви ли за конкретното място).



    Всичко е описано на www.sharo-bg.com с филмчета за инсталиране.
    Успехи!

  4. #114
    Наблюдател
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    София
    Здравейте колеги, (малко ми е неудобно да не Ви обиждам с това „колеги” – аз съм само един неопитен любител, повече помощник отколкото пчелар).

    Вчера когато спорихме с tsc1 относно функционалността на програмата ШАРО (на форума „ЗАСТРАХОВАНЕ НА КОШЕРИ С ПЧЕЛИ”) осъзнах нещо и мисля за добре да го споделя и с ВАС.

    Видео наблюдение на пчелина е тема, която може да се раздели поне на 2 части според целта на наблюдението. Тези части може още да се разделят. Според целта то е:
    1. Видео наблюдение за охрана на кошерите пред кражби (от хора - крадци) – за по-кратко „охрана от кражби”.
    2. Видео наблюдение на кошерите за предпазване от нежелани ефекти като роене, кражби, битки между пчелите и други - за по-кратко „наблюдение на пчелите”.

    Според случая трябва да се изберат и средствата.

    За случай 1. Охрана от кражби – забележете как трябва човек да се доближи до кошера за да го отвори и вземе нещо... Достатъчен е един добре изолиран тънък кабел със съвсем слабo напрежение около дъното или подложката и може да следим промяна на капацитета. (Надявам се сещате колко е по-лесно и евтино.) Ако можем да променяме честотата на тока, може приблизително да разберем колко е голям приближилия се обект. Това може да е сигнал да включим и насочим наблюдението с камери (друго си е „око да види...”). Ако имах поне малко време ще седна да го направя, ако някой успее преди мен – казвайте. Може да го включа и към сигнализацията на програмата ШАРО.

    За случай 2. Наблюдение на пчелите обикновено се разбира наблюдение на прелката, но доста ценна информация може да се получи и ако се погледне „вътре” – макар и само дъното или хранилката. За това трябва съвсем друго нещо. „Контролен кошер” според мен е аварийно решение. Ако все пак решим да наблюдаваме само един (или малка част от кошерите), е добре да може това наблюдение да се пренася от кошер на кошер в зависимост от това кой е в критично състояние – него да наглеждаме. Хрумна ми още – камерата (или ако ползвате ШАРО – телефона с охрана от дъжд и слънце) да е закачен на хоризонтална стоманена нишка (или нещо подобно), опъната на две макари – подобно на някогашните простори за сушене на пране. Трябва да се избере място, от което съответната камера добре вижда и не пречи нито на пчелите нито на работата. Едната от макарите може да се задвижва и така камерата да се премества от един кошер на друг. Има още много начина за наблюдение на кошера вътре - без да се отвори, но сигурно и вие ще напишете нещо.

    Надявам се да съм помогнал.
    Лек ден и успехи!

  5. #115
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    А каква камера ще ми препоръчате ако искам да си наблюдавам прелките на кошерите? Гелдах ,че има някакви mini bullet камери, които са водоустойчиви. Не ми трябва нощно виждане, само дневно.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    А каква камера ще ми препоръчате ако искам да си наблюдавам прелките на кошерите? Гелдах ,че има някакви mini bullet камери, които са водоустойчиви. Не ми трябва нощно виждане, само дневно.
    1. За колко кошера става дума?
    2. Едновременно ли искате да ги наблюдавате или една по една?
    3. С какво ще захранвате камерите?
    4. Как ще се предава информацията (видеопотока)?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #117
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Кошерите за сега са 4, в двор на селото ми. Там има компютър с интернет. Аз искам да мога да си ги наблюдавам от вкъщи в града.
    Незнам дали една камера или евентуално 2 камери ще ми позволят да наблюдавам и 4-те. Самите кошери са на около метър разстояние един от друг в една редица. . Захранване предполагам няма да има проблем да се вземе от компютъра. За видеопотока трябва да помисля, но искам да си ги гледам в реално време. Предполагам това ще стане с платка за видеонаблюдение със съответния софтуер (сървър , стриймване). Нямам представа DVR-те дали само записват или имат и функция стриймване. Ако имат предпочитам видео наблюдението да ми е отделено от компютъра.

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Има евтини платки за компютъра към които могат да се включат 4 камери. Проблема е да осигуриш Интернет до компютъра.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #119
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има и евтини DVR-и, включая и миниатюрни с размерите на книга например. Вътре платката им е с размерите на цигарена кутия от тия тънките цигари и до нея може да се сложи един диск напр. 1TB от лаптоп. Такъв DVR може да записва информация от 4 камери и да държи архив от последните 2-3 месеца. През интернет канала може да се наблюдава изображение в реално време с X.264 компресия на данните по канала. Тази е най-добрата компресия в света и по канал 64kBit може да прекарва изображение с достатъчно добро качество. Пчеларя (потребителя) избира дали да гледа изображение в реално време с 25 кадъра в секунда, или исторически запис пак с 25 кадъра в секунда. Пиша всичко това и го гледам този DVR пред мене в разглобен вид. Аз съм си го модифицирал, като на входа на захранването съм сложил DC-DC преобразовател за 1 долар, и по този начин съм си гарантирал DVR-а да работи безпогрешно при произволно захранване от 3 до 30V DC. Това е всъщност DVR-a, които планирам масово да го използвам по пчелините си.

  10. #120
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето снимки:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0463.jpg
Прегледи:      295
Размер:	246.0 KB
ID:	1603

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0464.jpg
Прегледи:      284
Размер:	245.9 KB
ID:	1604

 

 
Страница 12 от 37 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •