Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 37 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 361
  1. #131
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По света сигурно се предлагат един милион различни модела камери и или други устройства за видеонаблюдение, и част от тях наистина изглеждат съблазнително евтини, но за да се сглоби една истинска система за видеонаблюдение на пчелин, тя трябва да притежава ЕДНОВРЕМЕННО определен комплект от качества (параметри). Едно от тези качества да липсва и всичко останало отива по дяволите. Ето как изглежда списъка с необходимите качества така, както го виждам аз:

    1. Камерите трябва да са сложени в професионално направени херметични кожуси, издържащи на дъжд, сняг, град, лед, дълбок студ, големи горещини, UV радиация и т.н.
    2. Камерите трябва да виждат добре нощем дори и без инфрачервени светодиоди. Това означава чувствителност от 0.001 lux. Не се подвеждайте от камери с лоша CMOS или CCD матрица и сложени около нея светодиоди. Това е за заблуда на противника. На един слепец колкото и прожектори да му давате, той пак си остава слепец.
    3. Камерите трябва да имат колкото се може по-голяма разрешаваща способност, за да може да различавате колкото се може по-дребни детайли в изображението. Цифровите камери имат много пиксели, но те не виждат нищо през нощта. Има цифрови, които виждат, но те пък струват по няколко хиляди долара. И именно тука се намесват камерите с EFFIO чип и със Super HAD CCD матрица. Това са аналогови камери с параметри, максимално приближаващи се до цифровите, и в същото време виждат прекрасно нощем.
    4. Записването на видеоинформацията трябва да е на твърд диск с размер поне 1TB за 4 камери. Това е така защото потока от информация е огромен и въпреки всичките компресии една SD карта поема максимум 1 денонощие, а ние се нуждаем от поне 1 месец.
    5. Трябва да имаме дистанционен достъп до системата за видеонаблюдение, за да можем да гледаме както в реално време, така и исторически записи.
    6. Трябва системата за видеонаблюдение да е интегрирана с охранителната система. При задействие на охранителната система всички камери задължително се включват на запис, дори и пред тях да няма движение.
    7. Всичките тези системи трябва да могат да се захранват с 12 или 24V напрежение, за да могат да работят с акумулатор. Също така трябва да консумират колкото се може по-малко енергия, за да държи акумулатора по-дълго.

    Та това за ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ. Трябва да ги има всичките. Компромис не може да се направи с нито едно от тях, защото ако се направи, то тогава това вече няма да е система за видеонаблюдение на пчелин, а нещо съвсем друго (напр. детска играчка за порастнали мъже).

  2. #132
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Много се изговори конкретно за тези камери и повечето трябва да са поразбрали. Но нищо не се показва а всеки иска да опита “на вкус“ преди да си купи нещо.
    Мога до някъде да съдействам в това отношение, явно на никои не му се показва.
    Снимката която пускам е от две камери (дневен и нощен запис), конфигурация IR камера LIA90ESHE с DVR HIKVISION DS-7200 SERIES.
    Изображението е с понижено качество защото не е пряко от ДВР-а а е минало през нета, което повече ни вълнува.
    На тези камери им помага изкуственото нощно осветление на двора. Имам и такава която гледа към празен двор пет декара без осветление и при новолуние ще покажа и тя как вижда.


    Галин Койчев www.dogo-hunting.alle.bg

  3. #133
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    И аз да кача една снимка взета от камерата посредством телефона.Тоест мога да наблюдавам камерите на обекта в реално време.Снимката е правена с ниска резолюция 352x258 за да не генерира голям трафик,при липсата на каквато и да е помощна светлина.Но като цяло няма ли достатъчно светлина забравете за разпознаване на човек, освен ако крадеца не е ваш познат, защото за детайлната картина е необходима светлина.Камерата е със cmos сензор и ако си спомням правилно е 1.3 мегапиксела 0,01 lux със сензор на производителя Аптина.Когато мога ще ви кача на Омнивижън и Сони, стига да си направя разходка до полето или гората, за да няма допълнителна светлина от градските условия.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри cif.jpg‎  

  4. #134
    Наблюдател
    Регистриран
    04.09.2014
    Мнения
    1
    [SIZE=2][FONT=arial]Здравейте,
    Като нов член на форума ще се опитам да не влизам в пряк конфликт със старите потребители, но макар с малко опит, а дори почти никакъв в пчеларството, то по отношението на видеонаблюдението смея да твърдя, че имам познания. Темата е 14 страници и трудно бих покрил всичко, но ще се постарая да дам информация за повечето от повдигнатите въпроси.
    При цялото ми уважение към Матеев, без да подминавам или омаловажавам думите му, които може би съдържат най-конкретна информация по темата, то не мога и няма как да не опонирам на така поднесената ода във възхвала на Sony Effio. Факт е, че чипът е добър, но толкова. Чак извънземен, пък дори сравнен по мощност с i7 процесори - определено не.
    Ще започна от там, че появата на 960H стандарт не е от нуждата да се отговори на на възможностите на Sony Effio, а е логичната еволюция на технологията. Дори повече - първите камери на пазара поддържащи този стандарт НЕ СА И НЕ БЯХА Sony чип, а CMOS. Важен факт, който се пропуска да се спомене е, че всъщност Sony Effio като технология е просто патент, а не пряка изработка на Sony. Тоест чипът Sony може и се произвежда от всеки имащ и закупил правата за това. CMOS от друга страна пък не е гаражна сглобка, а технология базирана на патент на Philips. Факт е, че Sony с технологията си БЯХА доста напред до преди 2-3 години, но поради по-скъпо и времеемко производство сега са просто по-скъпите CCD чипове.
    Нека на кратко се спра и на това що е то 960H стандарт?

    960H е най-новият стандарт при камерите за видеонаблюдение и ДВР рекодрерите. Този стандарт предлага високо качество на изображението, чрез прилагането и ползването на нов тип сензор. По този начин изображението от камерата е с резолюция 960 пиксела по хоризонтала и 480 пиксела по вертикала.
    (Източник)
    С думи прости получавате картина 16:9 при технология 960H, което пък значи по-малко "огъване" на хоризонта на картината.
    Постоянно получаваме запитвания от пчелари за видеонаблюдение на пчелин. Тук е важно да посочим лесният и трудният(скъп) начин за реализация. Различават се от фактическата обстановка или по-конкретно има или няма ток и интернет на мястото. Ако има е лесно, ако няма пак може лесно, но малко по-скъпо....
    1. Лесният: 2-4 камери с 35м инфраред подсветка + ДВР рекордер + 1ТБ хард диск за него + кабели + букси. До тук техниката без кабелите и буксите ще ви струва около 700-740 без ДДС. Ако имате ток и интернет нещата са ясни. Въпросът е ако няма какво се прави?
    Най-лесно и евтино е с да се подсигури захранване с тягови акумулатори. За 3 и малко денонощия на система с 4 камери+ двр 2 акумулатора по 100Ah са ок, което значи, че трябват 1-2 за резерва. Просто когато отивате на пчелина подменяте разредените с заредени.
    По-скъпото, но пък осигуряващо автономност е с фотоволтаична система. Това е и въпросът, който не намери своят отговор в тези 14 страници на темата. Аз си направих труда да сметна ориентировъчно и ще ви споделя:
    2 панела ( si-poly, 250Wp)+ конструкция + контролер на заряд + тягов акумулатор 100Ah. Конфигурацията 1550лв без ДДС.
    Важно е да направя и уточнение, което рядко се споменава: сметката с фотоволтайката по-горе е за конфигурация 4 камери + двр, но може да поддържа системата лятото! Зимата за да се подсигури цикъла на заряд на акумулатора означава да има поне 8 панела, което ще добави към цената по-горе още 2400лв без ДДС.

    Относно известяването: има много варианти, но най-опростеният е GSM модул. Цена около 150-170 без ДДС в зависимост от доставчика. За да сработи системата е нужно да проверите ДВР-а има или няма алармен изход. Ако има, то това е изхода, на който се свързва модула. Задава се засичане на движение да се отчита като аларма, както и действие - предаване аларма към изход, което задейства гсм модул, а той от своя страна ви прозвънява.
    При наличие на интернет можете да ползвате не само mms, но и smpt мейл сървър. Това ще рече, че при аларма=движение пред камера системата ползвайки настройките на smpt мейл сървъра да направи снимка/кадър и да ви я прати на мейл. SMTP поддържа gmail, за другите не мога да кажа, защото не съм търсил.

    И понеже се пита за примери:
    1. IR 20м 600TVL, 960H

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	terasa.jpg
Прегледи:      619
Размер:	99.8 KB
ID:	1950

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	sklada.jpg
Прегледи:      619
Размер:	144.6 KB
ID:	1951

    2. IR 20m , 800TVL, 960H
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	staia.jpg
Прегледи:      620
Размер:	96.4 KB
ID:	1949

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	naves.jpg
Прегледи:      621
Размер:	88.0 KB
ID:	1952

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	sklada.jpg
Прегледи:      581
Размер:	105.8 KB
ID:	1954
    Този пост е редактиран от lqllqlq; 04.09.2014 в 19:55.

  5. #135
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Здравейте колега и добре дошли във форума. Ние се занимаваме с охранителни системи за пчелини и често се налага да отговаряме на въпроси, свързани с видеонаблюдението. Решили сме във следващата модификация, която се разработва в момента да интегрираме и възможност за свързване на видеонаблюдение. Ще се радвам да се запознаем и да работим съвместно, всеки по своето направление. Дайте на ЛС някакво координати за контакт. С нашата система можете да се запознаете тук:
    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1805
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #136
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Колега ме беше питал с какво "намествам" Wireless-ите, но така и забравих да му отговоря, че и не помня кой беше.

    Това използвам за целта. Открива връзките, показва dBm, MAC, Канали и т.н
    Много полезен софтуер за тази цел и е класика. Работи в реално време доколкото е възможно, логва, GPS вързан към Google Earth и т.н
    И най-важното БЕЗПЛАТЕН Е

    Vistumbler
    <- ЛИНК

    Може и след месец, но важното е че се сетих
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #137
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Матеев до голяма степен е прав за Ефио чипа за конкретната ситуация свързана с нощното виждане, камерите до преди година, две бяха най-доброто решение.Вярно, че прекали с възхвалата на тези камери и подходи твърде емоционално, поради което изгубих интерес от диалога.Бъдещите аналогови стандарти, които вече пазара налага са HD-SDI, HD-CVI и най-новият AHD.Тези стандарти предлагат до full hd 2mp (1920x1280) качество на картината.Освен това ползват и новите cmos сензори от клас EXMOR.Лично аз нямам намерение да ползвам аналогови камери без значение технологията, а съм се спрял на IP камерите и интелигентните решения свързани с това.Освен по-добрите от Ефио чиповете от клас Xarina imx222, Ip камерите могат да участват в различни решения, като това да ви изпращат емайл,смс,обаждане на gsm и други интересни решения.Дори е възможно да се вържат безжично сензорите на колегата TSC1 без посредник/модул с една Ip камера ,която при активиране на сензора да сигнализира и представи директна картина от мястото.
    Ако имам възможност напролет мога да помогна на не повече от 20 колеги(само за пчелари е валидно).Виждам, че повечето колеги нямат възможност за скъпите решения, които се предлагат.Затова съм склонен да проектирам иконимична, с много ниска консумация на електроенергия видео система срещу бартер за отводки например.Предимство имат колегите от областите Стара Загора и Сливен, защото са ми най-удобни като разтояние.

  8. #138
    Наблюдател
    Регистриран
    09.10.2014
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    гр.Пловдив
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Първо трябва да разберем дали струва 1000 лева.
    Видео наблюдението е втора защитна линия. Не може да бъде основна охрана. Твоята система или друга подобна си остава необходима.
    Фалшиви повиквания има винаги мисля, че по този въпрос спор няма. Всяка аларма може да се неутрализира и по този въпрос спор няма. Така, че да можеш да погледнеш си е голяма екстра, но въпреки това определено 1000 лева няма да дам.
    Сарас дай да видим как ще стане по същество номера да мога да гледам когато си поискам без да навъртам огромен трафик , защото мобилните нетове са ограничени по скорост след определен трафик? После ще помислим за захранване. Записващо устройство принципно не е необходимо. Има възможност да се пуска захранване на камерите когато си поиска човек през GSM дайлера който така или иначе ще го има, само камерата евентуално трябва да е настроена така, че при подаване на захранване всичко да се случва без допълнителна намеса.
    Здравейте виждам че имате проблем с преноса на данни и по точно с интернет трафика .Преди време и аз го имах същия проблем но ме светнаха.Сега пренасям интернет на голямо разтояние без проблем от вкъщи до обекта ми които се намира на 18 км доказано е че може да се пренася по този начин интернер дори до растояние на 40 а дори и на 50 километра ,ако пчелина ви е в този диапазон и месноста не е много пресечена с дирекна видимост може да го направите с антени ,малко се ускапява но определено си заслужава аз пробвах с мобилен нищо нестава сега спокоино си гледам апи камера .

  9. #139
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati

    Видео наблюдение на пчелин

    Цитат Първоначално публикувано от vasill83 Виж публикацията
    Здравейте виждам че имате проблем с преноса на данни и по точно с интернет трафика .Преди време и аз го имах същия проблем но ме светнаха.Сега пренасям интернет на голямо разтояние без проблем от вкъщи до обекта ми които се намира на 18 км доказано е че може да се пренася по този начин интернер дори до растояние на 40 а дори и на 50 километра ,ако пчелина ви е в този диапазон и месноста не е много пресечена с дирекна видимост може да го направите с антени ,малко се ускапява но определено си заслужава аз пробвах с мобилен нищо нестава сега спокоино си гледам апи камера .

    Малко позабравена във времето, но навярно винаги актуална тема в Българското мило, родно пчеларство - как да си охраняваме пчелините от вандали

    Би ли споделил как се прехвърля сигнала с антена на по-голямо разстояние и какво захранване ще е необходимо.

    Последно време се насочвам към варианти с ловни камери и съм си харесал този вид http://www.ebay.com/itm/12MP-Ltl-631...item41906f2bcd, но си мисля, че с IP камери би било по-добре.

  10. #140
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Още преди 10 години прехвърляхме сигнал на голямо разстояние -20-30 км. при пряка видимост. Използвахме Cisco бриджове на 2.4 GHz и 24 dB антени. Мощноста на устройствата беше малка - само 50 mW. В днешно време има много по-добри. Просто си купувате 2 броя LongRange WiFi устройства с функция Brigge и вместо стандартните малки антенки включвате 2 големи 24 dB антени. Лъчът на тези антени е много тесен - доколкото си спомням само 5-6 градуса. За да "уцелите" отсрещното устройство се нуждаете от мощен бинокъл.

    За да увеличите мощността (и разстоянието) можете да си купите и мощни усилватели на 2.4 GHz:
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_saca...fier+2w&_frs=1

    На линка съм дал 2W устройство, но се продават и по 4-5 или дори 10W, само че цената е доста по-солена:
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_saca...fier+8w&_frs=1

    Ето и антените, които ползвахме едно време:
    http://www.ebay.com/itm/SchifferTec-...item3a650a3b1e

    Ако се ползва мощен усилвател и добра остро насочена антена (с много децибели), то тогава на майтап могат да се постигнат и 100 км. Както вече казах, единствено важна е ПРЯКАТА ВИДИМОСТ. Тя е задължителна, защото на такива честоти радиовълните не могат да заобикалят баирите. И още нещо - колкото е по-голямо разстоянието, толкова по-високо над земята трябва да е разположена антената. Това пък е заради един друг ефект, който няма смисъл да го описвам. Просто ми повярвайте - нужни са кули с височина 10-20 метра или покрив на висока сграда.

 

 
Страница 14 от 37 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •