Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Колега!
    Искаше ми си други да ми отговорят но..... Гледам че това ти е 4-то мнение и започваш да даваш напътствия.
    Химията и Биологията не са ми, а и няма за кога да ми стават любими науки. А без тях няма да достигна висотите които ти си стигнал, за да не те занимавам с тези въпроси. Много е смешно човек с полувинчати познания да се произнася "компетентно" .По-добре да не изпадам в тази ситуация. Иначе съм чел какво е съдаржанието на пчелното млечице.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Нима мутациите предизвикани от "отровена храна" не представляват интерес за вас?И как да не се предава по наследство мутация в Гамето генезата,щом Яйцето се използва за отглеждане на пчелна Майка?


    Първо -честита нова година на всички.

    Има страшно много изписано за мутациите, гинандроморфизма и асиметрията при пчелите ( последното е изключително често срещано при пчелите..... и всеки който се поразрови, ще научи изненадващи за него факти)

    Някога се е вярвало че Земята е плоска, когато дъжд завали и засвяткат гръмотевици - бог Зевс се е разгневил, разгневи се вулкана - трябва да бъде умилостивен със човешко жертвоприношение; атомът не е бил открит, човешкото тяло не е било изградено от клетки, за вирусите и бактериите дори е било немислимо да се мисли; когато човек се е разболеел - значи зъл дух е бил обладал тялото му.... създаването на злато от олово се е смятало за "лесно".....

    Когато пчелното семейство ненадейно умре през зимата - било е зазимено със стари пчели, когато те изчезнат - не са могли да се върнат в кошера от преумора..... Надявам се следите този ред на мисли.

    Всяко нещо си има правилно логично обяснение, но не е задължително да е най-очевидното и най-лесното за възприемане ( в случая - Божествена намеса). Човек често прави грешката да използва въображението, там където познания му са недостатъчни, по този начин обяснявайки явленията които не разбира. Аз не съм изключение.

    Личното ми мнение е че мутациите нямат някаква практическа важност при развъждането на пчелите. Може да попиташ и други пчеловъди ако искаш, но всеки един от тях ще ти отговори абсолютно същото. Преди стотина години се е смятало че мутациите биха могли да бъдат полезни, но днес вече отдавна не е така.

    И как да не се предава по наследство мутация в Гамето генезата,щом Яйцето се използва за отглеждане на пчелна Майка?

    Въпросите които трябва да си зададеш са - дали точно това яйце/сперматозоид, което ще бъде майка ще стане носител на мутация? и Дали индивидът носител на мутация е способен да се размножава/да я предаде на поколението си? ( обърни внимание че гоноцитите са отделно обособени от другите тъкани в организма и не е задължително да носят същата генетична информация като тях). Тук всеки който иска може да си направи аналогия с мутациите при човека и предаването им в поколението ( трябва да напомня обаче, че пчелите (майката) до голяма степен са защитени от промени в генетичния код вследствие на околната среда, тъй като при тях тя е сравнително постоянна)

    Нима мутациите предизвикани от "отровена храна" не представляват интерес за вас?

    Далеч не всички пестициди притежават генотоксичен ефект. На мен за сега ми е известен само Амитразът като такъв, но това си е повече проблем на пчеларя, особенно ако го използва чрез опушване.

    Колеги! Моля прокоментираити тогава и влянието на белтъците. Учените признаха че е подценявано тяхното влияние в еволюцията. Някои теории казват че пчелите чрез пчелното млечице влияят на бъдещото поколение / ако кърмачките не са от същата майка


    Да, белтъците могат да влияят на биохимичните процеси ( тези вътре в клетката) и... вирусите го използват. Най-ярък пример за това са прионите ( потърсете думата в гуугъл) - те общо казано са вириони, само че такива които не носят генетичен материал (ДНК или РНК) вътре в тях.
    По-нататък от това нищо не мога да кажа, освен ако не прочета оригиналната статия споменаваща в какво се състои влиянието им върху еволюцията. (ето тази статия съвсем наскоро отекна в публичото пространство. Да не би да визираш нея?
    http://www.sciencedaily.com/releases...1230170124.htm )
    Пчелното млечице - да то е носител на миРНК (микроРНК), които подтискат развитието на работничките в пълноценни женски индивиди ( доскоро се смяташе обратното - че млечицето превръща работничката в супер насекомо (майка). наскоро бях пуснал линка към научната статия).


    Има много начини, освен чрез млечицето, кърмачките да влияят върху развитието на пилото. Например, те филтрират патогените и стрерилизират храната (пчелите от някои семейства са по-ефективни в това отколкото други) , която подават на ларвите, както и чрез храната да повишат имунния отговор към наличните към момента патогени в кошера ( така както майките предават на бебетата си част от имунитета си чрез кърмата)


    ....

    ето и една интересна снимка
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри bilateral asymmetry.JPG‎  
    Този пост е редактиран от scutellator; 01.01.2014 в 23:06.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Скутелатор,написал си нещо,което днес ми се въртеше в главата.Казваш че храната може да бъде стерилизирана и патогените да бъдат филтрирани.Въпросът ми е срещу какво е насочено полирането на килийките с прополис.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Честита и на теб

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Полирането на килийките с прополис, както и цялата вътрешност на гнездото, всички пукнатини и др. е с цел подтискането на развитието на гъбички и бактерии вътре в него ( напр. по стените на храпупата/кошера, прелката и т.н.). Пчелите се стремят да си създадат колкото е възможно по-стерилна среда за живеене и отделят изключително много енергия за това - събиране на прополис, постоянното почистване на вътрешността и стените на гнездото ( мисля че в литературата явлението беше именувано "рендосване" или нещо подобно - пчелите се движат енергично напред-назад като търкат с хоботчетата си повърхността). Човек може да се изуми като наблюдава с каква бързина пчелите се стремят да изхвърлят всяко "случайно" попаднало чуждо тяло( парче хартия, найлон), което пчеларя е вмъкнал.

    Причината е че имунната система е доста "скъпа" в енергийно отношение и повишаването на иммунния отговор в отделната пчела води до намаляване на нейната ефективност ( изразходва повече енергия за защитни функции срещу патогени, а някои от тях дори влияят върху способността да извършват ежедневните задачи - втриснето, повишената температура..... повечето от симптомите когато човек е болен се дължат на реакцията на имунната система опитваща се да убие патогена (напр вирус), а не преките последици от него)


    За филтрация/стерилизация пчелите използват предимно механическа филтрация - предстомашната клапа ( provenrticular vale; provenrticulus) - чрез нея филтрират едрите частици полен, пепелни частици и патогени донесени заедно с нектара. Оказвайки налягане над нектара/храната и прекарвайки го моногратно (напред-назад) през тази клапа те го филтрират, като твърдите частици остават затворени ( не съм сигурен, до ако си спомням правилно те не биват изхвърляни заедно с екскрементите). Най-добре описан е този механизъм като средство за резистентност срещу американски гнилец (способността на отделните семейства да намаляват спорите в храната); био-химичните процеси включват добавянето на определени полезни (млечно-кисели) бактерии които подтискат развитието на болестотворни микроорганизми и развалянето на храната
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията

    (ето тази статия съвсем наскоро отекна в публичото пространство. Да не би да визираш нея?
    http://www.sciencedaily.com/releases...1230170124.htm )
    Пчелното млечице - да то е носител на миРНК (микроРНК), които подтискат развитието на работничките в пълноценни женски индивиди ( доскоро се смяташе обратното - че млечицето превръща работничката в супер насекомо (майка). наскоро бях пуснал линка към научната статия).
    Не следя тези новости.Няма познанията за да ги анализирам. Преди време като разкодираха човешкия геном имаше такъв коментар за белтъка като допълващ генома и аз си правя някакви интерпретации. Един руски професор лансира теория за биологичната цялост/не съм сигурен за термина/ на семейството, като определящ фактор е кърмачките да са дъщери на майката.

  7. #17

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •