Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 24 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 234
  1. #141
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    От обилните валежи все още има малък приток от бурени ,треви аз съм много доволен от малината до единия пчелин има 50/60 дка малини те започнаха да цъфтят още юли и продължават и в момента и така ще е до сланата интересното, е че цъфтят и хората берат едновременно .Така че пило има защото има приток още на прашец и малко нектар разбира се в различните райони е различно.Аз съм приключил със зазимяването единственото, което ще правя е един пат в месеца/октомври,ноември,декември/ да отворя набързо за да видя къде са пчелите ако не са излезли отгоре на рамките значи всичко е ок, ако са горе веднага мед или питка.

  2. #142
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Практиката показва,че има ли приток на прашец и температурата да е по висока от 13 градуса при наличие на прясно пило то може да се дава сироп или друга храна.Затова и календарния справочник е повече за ориентиране какво да се прави,но наистина периодите може да се изместят до разлики около 20 дни.През последните години семействата се развиват и до по късно и подхранванията може да продължат и след 15 септември,както пише в дебелите буквари.Колегата Матеев правилно е забелязал промяната в климатичните условия и от това произтича и самонагласата в живота на пчелите,защото те са най верния барометър и винаги се съобразяват с измененията в природата и особено с цъфтящата растителност и приток на нектар и прашец.

  3. #143
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Принципно въпроса който поставих е: за да не подавам сироп а сиропа го преработват и складират а когато се подаде питка те не я складират а само консумират.По тоя начин да не им намаляват запасите от мед и да не се блокират майките ако все още имат желание да снасят което си зависи самото време което предстои но не знаем предварително какво ,ще е следващите 30-40 дни .Имали някакви отрицателни моменти ако се сложат питки в момента при условие ,че сега за сега са добре от към медови запаси и не искам да им подавам сироп (захарен) .
    Милен Михов

  4. #144
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Как практикувам, аз в момента: На силните кошери с добри запаси съм сложил питка, да не спира да снася майката. На отводките, питка и захарен сироп, дори градят от сиропа и трупат някакъв запас. Така, ще е до началото на октомври; след това на силните нищо, а на отводките по килограм -два питка и преглед към, февруари или...

  5. #145
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Как практикувам, аз в момента: На силните кошери с добри запаси съм сложил питка, да не спира да снася майката. На отводките, питка и захарен сироп, дори градят от сиропа и трупат някакъв запас. Така, ще е до началото на октомври; след това на силните нищо, а на отводките по килограм -два питка и преглед към, февруари или...
    Питката от какво е? Домашно производство или купена?
    А сиропът с какви пропорции е?

  6. #146
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Питката е купена, нямам физическа възможност и време да си я правя! Сиропа стандартно 1:1, винаги ползвам тази концентрация! Ако не е реклама ползвам http://pchelar.com/node/421 ползвам тази! Купувам я дирекно от склада; София кв.Долни богров, цена 2.10/1кг. при 500кг е 1,90лв. Мисля че на другите храни, цената е изкуствено надута! Като качество: Ами пчелите облизват найлона!

  7. #147
    Потребител
    Регистриран
    17.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    с.Крушаре , обл.Сливен
    Някой ще издаде ли таината какви са тези питки,кагк ги правите,или ги купувате готови

  8. #148
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tanasko Виж публикацията
    Някой ще издаде ли таината какви са тези питки,кагк ги правите,или ги купувате готови
    Това е толкова широко-обхватна тема, че едва ли не колкото пчелари - толкова и рецепти...
    Виж тук, може нещо да ти хареса:

    http://pchelari.com/forum/forumdisplay.php?f=56

  9. #149
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тази година не е като другите. Миналата година по-това време в кошерите нямаше грам пило, а сега има пило в изобилие, че дори и прясно снесени яйца. Поне при мене масово е така. Щом има прясно пило, то това означава, че пчелите все още интензивно се грижат за него, КОНСУМИРАЙКИ МЕД от вече направените зимни запаси. Също така означава, че тези пчели, които се грижат за пилото, ВЕЧЕ СА С ИЗНОСЕН ОРГАНИЗЪМ, и не са подходящи да станат дългоживеещи ЗИМНИ ПЧЕЛИ. Следователно зимните пчели ще са тези, на които тепърва им предстои да се родят от това пило. Следователно тази година трябва да се изчака още малко и според мене все още е рано да се подхранва с инвертиран захарен сироп, както и да се третира против нозематоза.

    Това е моята логика. Съгласно нея трябва да изчакаме майката да спре да снася, след това пилото да се излюпи, и чак тогава трябва да се правят преценки дали запасите от мед са достатъчни за зимата. И ако не са достатъчни, трябва да се допопълнят посредством ударни дози инвертиран захарен сироп, даван селективно само на семействата с малко запаси. Към днешна дата нектар няма, но има пило, което означава че ЗИМНИТЕ ЗАПАСИ СЕ ТОПЯТ С ГОЛЯМА СКОРОСТ - някъде с темпо около килограм или дори два килограма на месец.

    По моя груба преценка окончателното зазимяването на семействата тази година трябва да се отложи поне с още две седмици.

    Има ли някакви други мнения по въпроса?
    И ако застудее рязко какво правим без запаси и с пило?

  10. #150
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз лично гледам като застудее,да съм със запаси и много пиво

 

 
Страница 15 от 24 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •