Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 110
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Колега,ти знаеш ли каква е твоята порода пчели?И срамуваш ли се от това,че не знаеш?Аз не се срамувам от моята неизвестна порода,и това не ми пречи.
    Е вече съм отговорил един път - и не става дума за това дали пречи, а че е липса и то никак не малка.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Расата пчели от изброените показатели за мен ще е най-достоверен за опита на пчеларя - останалите са само сухи цифри, на чиято база човек по-скоро може да се заблуди.
    Един от най-добрите пчелари, които познавам въобще гледа около 20 кошера ДБ - същевременно имам колега, който гледа пчели от сигурно над 20 години, ЛР, около 200 бр. и е един от най-некадърните пчелари, които съм виждал.

    Тази информация в профила ще е по-скоро за украса - всичко си личи по писаното.
    Преятелююю, снощи говореше друго за хората с многото кошери, за професионалистите....
    А за расата, ние си имаме много добра селектирана раса - пчели, а ти май си от тези дето ще внесат майки от всякъде, за да омешат още повече породите пчели у нас.
    Аз съм против всякакви такива експерименти.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    не става дума за това дали пречи, а че е липса и то никак не малка.
    И,това,че например пчеларя Х,който е добър и признат професионалист,ще бъде ли по-малко такъв,ако не знае и не е посочил в профила си ,каква му е породата пчели?

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Тази тема с породите не знам защо сте я занищили като тя на практика е неизчерпаема :D Извинявам се, че и аз се бутнах между "шамарите" ама като стане дума за нещо чистопородно не се сдържам :D
    Без да имам много наблюдения в тази сфера (пчеларството) съм сигурен, че най-много 10% (нарочно ги надух до толкова, защото по-малко звучи смешно) от пчелните семейства в България използвани за добиване на какъвто и да е продукт от тях са чистопородни и принадлежат към определена порода. От друга страна колко от майко-производителите в България гарантират за порода и качествата (по някакъв стандарт) на предлаганите от тях майки? До колкото съм запознат с действителността в България предчувствам, че сигурно това е една от "болните" теми в този бранш.
    Във всяко нещо има позитиви и негативи, в чистопородноста също. Имам някакви наблюдения за чистопородни животинки и съм сигурен, че както при всяка селекция и при породите пчели ще е така. Всяко засилване на дадено качество води до недостиг на друго. Ако не е така ще съм приятно изненадан и доволен. Не вярвам примерно да има създадена порода която да дава големи добиви, примерно на мед, и в същото време да няма някои недостатък, примерно по-неустойчиви на заболявания, и т.н. с вариантите.
    Аз по принцип съм твърдо за чистопородноста, защото сме си избрали качества които да са засилени и те компенсират недостатъците. И аз като гледам по разни клипчета как хората си се разхождат не екипирани а някои от моите ще ме изядат и им се каня да ги заменя с нещо "елитно". От друга страна хибридите при определени условия може да се окажат по-доходоносни като цяло.
    Затова се чудя как сте я подхванали тази необятна тема Но все пак неактивен сезон е и сега му е времето
    Доста излязохме от темата и поспамихме и аз лична няма да се сърдя ако ми разчистят поста

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Ние имаме много добра селектирана раса ли? - коя родопика или ....?

    Кои са тези всепризнати професионалисти, която работят с неселектирани и произволно метизирани пчели?

    п.п. снощи не съм приказвал нищо друго, виждам че си направил допълнение към поста, което придава малко по различен смисъл на изказването ти.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Допълнението го направих заради теб, защото само ти не разбра за какво става дума. С нищо не съм обидил добрите пчелари. Моите уважения.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Допълнението го направих заради теб, защото само ти не разбра за какво става дума. С нищо не съм обидил добрите пчелари. Моите уважения.
    изказано под цитата на скутелатор, си има нуждата от допълнението - инак излиза, че критикуваш всички, които са си изгубили еди колко си процента от семействата.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    По принцип основните коментари за загуби на пчелни семейства на този етап във форума, бяха свързани със загубите през ноември. А това са си зимни загуби и са основния проблем за този период. За него говорим, затова не се уточнява толкова подробно. Преди мнението на колегата scutelator, има друго мнение относно сегашни загуби на семейства. Та така нататък. просто пояснявам.

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Само пак казвам - не знам за какъв професионализъм ще си говорим, като ще липсва най-съществения показател за това в профила на 99% от участниците, а именно породата пчели ......
    Различните раси пчели имат различни инстинкти и ако даден метод работи при някоя раса, това не значи че със сигурност ще работи при друга. Като допълнение би било добре за да не се окаже че говорим за "две различни марки автомобили". Но иначе като идея към настоящия момент е доста глупаво - тъкмо от НРАП ще ни знаят по-добре кои сме...

    А за расата, ние си имаме много добра селектирана раса - пчели, а ти май си от тези дето ще внесат майки от всякъде, за да омешат още повече породите пчели у нас.
    Болната тема...
    Това май съм го чувал някъдее.... а не, бъркам се, онова беше Бойко дето казва че сме "отличниците на Европа"

    Та така. Първо да се уточним коя е тая раса - всички говорите за нея, пък никой не я назовава по име. Преди на купешките майки беше обозначена расата (нищо че не винаги стоката отговаряше на написаната раса), пък сега - нищо? Или само в бг това не поражда никакви съмнения...............

    Второ. Селектирана...
    Чакай да видим сега за какво е селектирана..
    (1)Да не жилят??? Нещо което всеки иска и в днешно време е необходимо условие за всяка една селекционна програма . Тук не става въпрос за прищявка. Кротките пчели са не само по-приятни за работа, но и с тях семействата се обслужват много по-бързо. Което е ? - повишена производителност на труда.
    И така дали е кротка? - ако се обличате като космонавт, а съседите ви заплашват да ви съдят - май не съвсем.
    Ако най-кротката пчела (оценка 6 от 6) може да бъде описана като "такава която може да бъде отваряна и да бъдат извършвани всякакви манипулации по всяко време, независимо от метеорологични или други условия, без дим и без защитно облекло, без страх от ожилване" Има такива отделни семейства измежду някои линии, които са съвсем реални.
    Кротките (не абсолютно най-кротките - оценка 5 от 6) пчели (такива които се използват в практиката) могат да бъдат обслужвани по същия начин като по-горните, само че с условието че имаш запалена пушала под ръка, в случай че ти притрябва. Понякога се случва в края на деня да имаш някое ужилване и то обикновено по твоя вина (когато смачкаш някоя пчеличка по невнимание).

    (2) Неройливост???? Тука вие си знаете по-добре. През колко време отваряте кошер и проверявате за маточници - през 9, 14, 21 или 30 дена?

    (3)Хигиенично поведение ? Доказано е че наличието му води до по-малка податливост към някои болести като различни видове гнилци, намаляване на репродукцията на вароатозните акари.... и т.н. И така, дали са селектирани за този признак - ако имате кошери с варовито пило - отговора е твърдо НЕ, за което може би и сами се досещате.

    (4) неподатливост към ограбване ???

    (5) Повече мед. Нарочно го слагам последна точка, тъй като тук могат да бъдат включени много качества, всяко от които може да допринесе за повишаването на медодобива. Аз тук не мога да се сетя за нито едно такова , което да мога да кажа че е отличителна черта
    и да си личи че е селектирано. Оставям тази задача на вас.
    Но като знам че много от вас си мислят за двусемейни, двумайчини, медовици, подсилване чрез налитане и други системи... Явно отговорът тук пак е НЕ?


    Е за какво тогава е селектирана? Какви са целите на селекцията? Защото нещо не си личат отстрани.

    а ти май си от тези дето ще внесат майки от всякъде, за да омешат още повече породите пчели у нас.
    Вноса на пчели няма НИКАКВО отношение към селекцията и запазването на чистотата на една раса. Не ми вярваш? - Селекционна програма, без контрол и на двамата родители (без контрол над търтеите) е просто прах в очите. Не е достатъчно търтея да е от правилната раса. Ако селектирате за неройливост, а оставяте търтеите да бъдат от най-ройливите семейства от същата раса.... , вярвам че схвана идеята.


    Погледнато от моя гледна точка, местните пчели са тези които "замърсяват" генетичния фонд.

    Нека като вземат пари, поне си вършат работата.

    Моля, в случай на необходимост, поста ми да бъде преместен в някоя по-подходяща тема или да бъде изтрит. Понеже с последните няколко поста май се отдалечихме от заглавието на темата.

    Поздрави
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Но иначе като идея към настоящия момент е доста глупаво - тъкмо от НРАП ще ни знаят по-добре кои сме...
    Казвам го с цел да внеса малко смут и съмнение в метода им за определяне и класифициране, за това кой от форума колко професионален пчелар е - гледам колегията се хвърлят сляпо, още слепота няма да им дойде добре т.е. без показател в профила за расата пчела, с която работим ..... по-добре да не си правят изводи, за уменията на пчеларя.

    Инак за НРАП си прав - не натискам за това .... пък и да натискам, колко човека от форума могат да посочат расата на пчелите си (то просто ще стане смешно)

    п.п. пак казвам - съвсем целенасочено се опитах да вкарам съмнение, инак решението си е на мнозинството и администрацията на форума, аз не съм против, но нека си имат не едно, а две на ум относно изводите, които ще си направят спрямо предложените показатели.

    п.п. 2 за нашите майкопроизводители дори не желая да пиша - само споменавам, че никога не съм си купувал майки и като гледам скоро няма и да си купя, и допълнително това което съм видял с очите си при мои колеги е напълно достатъчно да си направя извода, колко са старателни майкопроизводителите ни ..... от мен НЕ мерси, ако зависи от мен, тези хора един лев няма да спечелят!!!
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •