Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 17 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 162
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Sandokan
    На място, след ветеринарно-медицински преглед са попълнени протоколи, отразяващи основните фактори за синдрома на празния кошер и за общата смъртност на пчелните семейства за периода 2009-2011г.
    Проведени са разговори с много представители на пчеларската общност. Разговорите са заснети с камера и са достъпни на адрес: http://www.youtube.com/zapchelite
    ...
    Резултати от проучването:
    От посетените 41 пчелина “Синдрома на празния кошер” не беше наблюдаван в нито един.
    Повишена смъртност беше установена в 29 пчелина, общо 1498 загинали пчелни семейства или 34% от включените в проучването.
    ...
    Интересно ми е съчетанието на какви критерии е трябвало да е налице, за да могат да потвърдят, че наблюдават “синдрома на празния кошер”...
    Предполагам, критериите са използване на пестициди, хербициди и т. н. -иди в района на пчелина. Но това са мои предположения, базирани на информация от филма Мълчанието на пчелите. Там през цялото време това се предъвква - влошената, отровена жизнена среда.
    Предполагам, Sandokan, че ти си един от тези 41 случая. Но тъй като няма да споделиш, точно кой си, би ли ни казал с какво си третирал за вароатоза?

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Имам предвид, че за всеки случай на засегнато пчелно семейство е открита конкретна причина. В повечето случаи е акара и нозематоза. Предполагам, че когато не може да се намери конкретна причина то тогава може да се говори за ССД.
    А за нозема церана в статията към която съм дал линк е описано. Препарата Vita feed Gold, който е посочен в статията обаче е доста скъп. На семейство излиза по 10-тина лв. Нозестата трябва да се прилага точно както е написано в упътването, че иначе може да стане голяма беля. "Най-великия" пчелар преди години беше предозирал и си умори пчелите.

  3. #53
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Нозестата никаква работа не върши за цераната това съм сигурен и са ми го казвали и пчелари с пчелини с над 300 кошера.С друго третират всички особено тези дето са лицензирани отводкопроизводители но никой не иска да го обяви публично.

  4. #54
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2011
    Мнения
    15
    Nosema cerene е новият причинител на нозематозата у нас - преди две години лично доцент ( сега станал май професор)Първанов го доказа от моя пчелин в Тракийският университет - Стара Загора. Препарата който ЛЕКУВА заболяването е само един - Fumagilin , който се съдържа в препарата Fumidil B ( намира се в Турция, аз го закупих от Канада).

    Ветеринарен лекар съм, затова Ви пиша това.

  5. #55
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Браво най-накрая някой да обяви публично единствения препарат който лекува нозематоза церана.

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитирам:
    "Известно е, че най-добрият ветеринарномедицински продукт (ВМП) е Фумагилин и неговият производен Фумидил Б. Те се използваха с успех в миналото у нас, но сега са забранени за употреба в ЕС, в т. ч. и в България, тъй като са антибиотици. Освен това е установено, че активната им субстанция действа неблагоприятно върху генома на пчелите."

  7. #57
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Е тогава нека ни мрът кошерите и след 5г. в Б-я. няма да има пчелари, понеже някой някъде е забранил нещо или всяка година ще финансираме отводкопризводителите с безбожно скъпите им отводки ,понеже нашите кошери ще умират, а те спокойно си третират с каквото ида е само и само да са им живи кошерите и да правят колкото се може повече отводки та да печелят.

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Нали вече си разбрал че по- хубаво от собствени майки и отводки няма, няма и да има.

  9. #59
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    39
    Мой познат има пчелин 100 бр сем, и ми каза купените майки не ставали , той сам си правил майки .
    Мед ям всякакъв .

  10. #60
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2011
    Мнения
    15
    Това заболяване бе внесено в пчелина ми ИМЕННО и САМО със "селектирани" майки от уж лицензирани майкопроизводители. Като знам как се правят годишните Ви ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ профилактични прегледи ми стана ясни как и излизат въпросните заразени майки от такива центрове!
    Това ми беше за урок, който иска така да го разбира!

    Това е истината!

 

 
Страница 6 от 17 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •