Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 162
  1. #141
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Marian Виж публикацията
    Да се включа и аз в тази толкова лоша тема. Днес отидох да видя как са пчелите и видях, че от 21 кошера 5 са празни. Вътре има поне 20 килограма запечатан мед, по около 100 измрели пчели, които са на кълбо на 1 рамка и около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера. Направих клип, но се чудя как да го кача във форума.
    Може и да са Оси и после е застудяло.Ако имаш някой кошер които е станал много силен най вероятно нападнат е налетял в него.Тази година и аз пострадах по същия начин с 3 бр. ама имах масово нападение от оси и така си го обяснявам.Пред всички кошери има трупове на оси и пчели.
    Предположение от моя страна.

  2. #142
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    Само в един кошер видях 3 умрели оси, но пред кошера никакви трупове - нито на оси, нито на пчели. На пръв поглед не видях някой от другите кошери да е станал по- силен.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    .....Ако имаш някой кошер които е станал много силен най вероятно нападнат е налетял в него....
    Я обясни как става това, че не мога да си го представя.

  4. #144
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Я обясни как става това, че не мога да си го представя.
    Ами какво да обяснявам в моя раион одавна се оплакват от нападения от оси и синдрома и аз не вярвах докато не видях тази година студено пчелите в кошера а през прелката си влизат оси като у дома си.Те това е медът е там пчелите ги няма Само че не уточних в двата е така и двата са крайни а единия е ограбен /и си е тиха кражба от съседният кошер и не е на тоя пчелин/.Имах едно болно от Аскосфероза септемви началото бе на 4-5 рами а октомври станало на 8 рамки според мен някой нападнат е налетял в него.

  5. #145
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Marian Виж публикацията
    Само в един кошер видях 3 умрели оси, но пред кошера никакви трупове - нито на оси, нито на пчели. На пръв поглед не видях някой от другите кошери да е станал по- силен.
    Написал си ,,около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера,,-това мисля че е от оси.

  6. #146
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    На лекцията на доц. Първанов за патологията при пчелите, човекът каза, че няма такова понятие"синдром на празния кошер"....НОЗЕМАТОЗАТА е причината за смъртта на семейставата, и най-вече симтоматиката - постепенно отслабване/стопяване на семействата, и накрая смърт с 20-30-50 пчели останали в кошера...другото, което каза доц. Първанов, е че във всички пчелини у нас има НОЗЕМАТОЗА, като изследванията в Добричко и Търговищко варирали м-у 30-50% заразеност...така че, колеги, борбата, която ще трябва да водим оттук нататък е срещу нозематозата, а не срещу акара - него вече го преборихме...но нозематозата ще ни мори здраво!

  7. #147
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ..Имах едно болно от Аскосфероза септемви началото бе на 4-5 рами а октомври станало на 8 рамки според мен някой нападнат е налетял в него.
    Значи били са се, трепали са се с осите и в един момент им писва, и се нанасят в аскосферозния.

  8. #148
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Значи били са се, трепали са се с осите и в един момент им писва, и се нанасят в аскосферозния.
    Еееее при хората не е ли така няма да влезат в силен да се трепат пак ще влезат в слабак.
    Нали знаеш как се разпостраняват пчелите убийци не е само с роене.

  9. #149
    Потребител
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Marian Виж публикацията
    Да се включа и аз в тази толкова лоша тема. Днес отидох да видя как са пчелите и видях, че от 21 кошера 5 са празни. Вътре има поне 20 килограма запечатан мед, по около 100 измрели пчели, които са на кълбо на 1 рамка и около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера. Направих клип, но се чудя как да го кача във форума.
    Преди две години имах същото положение с 5-6 семейсва (от общо 110). Типична картинка на синдром на празния кошер. Не съм лекувал с нищо. На другата година по същият начин в периода октомври - ноември загубих половината си семейства, а през март още 15 семейства. Отново не лекувах. През лятото от оцелелите семейства чрез отводки възстанових бройката. В момента съм съм със 130 живи семейства (днес облитаха всички).
    От всичко което съм чел и слушал по въпроса стигнах до извода, че това е епидемия нозема церане в комбинация с вирус.
    Твоите в кой регион са? През лятото имаше ли пълзящи пред кошера пчели? Имаше ли семейства с много пило и много млади пчели, но без летящи? А, признаци на вирусно заболяване?

  10. #150
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Еееее при хората не е ли така няма да влезат в силен да се трепат пак ще влезат в слабак.
    Нали знаеш как се разпостраняват пчелите убийци не е само с роене.

    Е, щом казваш.

 

 
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •