Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 40
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    Топлото време през ноември

    Здравейте искам да попитам по напредналите от мен пчелари ,ще окаже ли някакво влияние топлото време Ноември и Октомври върху запасите от мед за зимата.Дали понеже пчелите се доста активни в момента не са на кълбо и предполагам че изразходват доста повече запаси мед ,това може ли да се окаже фатално през пролетта поради недостиг на храна аз съм им оставил по малко над 10 килограма на зазимен кошер с 8-9 рамки пчели.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Ако , не си вадил мед от плодника, споко. Към 14 Февруари сложи по кило захаросан мед в хранилката и ако имаш рапица на близо,за Гергьов ден ще въртиш центрофугата.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Няма страшно. Преди няколко дни отварях няколко кошера и установих, че почти нищо на са изяли.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    Ако , не си вадил мед от плодника, споко. Към 14 Февруари сложи по кило захаросан мед в хранилката и ако имаш рапица на близо,за Гергьов ден ще въртиш центрофугата.
    Февруари не е ли късно?? До колкото знам пчелите започват да отглеждат пило още от края на декември началото на януари.И ако не се сложи питка със захаросан мед директно върху рамките над пчелното кълбото,пчелите остават да топлят пилото не се преместват на рамка със мед,и загиват от глад.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не се преместват само ако се задаръжат по дълго минусови температури. Ако е по меко времето, пренасят си мед от страничните рамки.
    Това повечето го правим за наше успокоение и когато не сме сигурни в това колко запаси сме оставили на семейството.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    В съботата при мен вкарваха и прашец тук-таме, може и нектар да намират от някъде, знам ли. И рапицата и тя добре, не е цъфнала още. За всеки случай съм им оставил 3-4 магазина, за повече комфорт
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    29.04.2012
    Мнения
    5
    Тези дни съм на къщата дето са ми кошерите - Долни Дъбник. Работа по двора, варя ракия и от време на време постоявам пред кошерите, да ги понагледам. В събота и неделя - 9 и 10 времето беше слънчево и имаше някакъв летеж, даже на едни хризантеми имаше много пчели да събират прашец и нектар. Използвах случая да третирам с оксалова киселина чрез напръскване с пулверизатор отгоре върху рамките. До тук добре, но от понеделник та до днес е мъгливо , ръми, че и валя леко. Всичко е мокро, роса, влага, но и трите дни при температура 12-15 градуса си има летеж на пчели. Особено от силните кошери, днес се застоях и гледах - на всеки 5-10секунди излита или каца пчела. Чудя се в това мокро време какво намират и носят в кошера. Не видях нито една пчеличка с прашец. Дали пък не носят вода за да хранят пило? Дългото циганско лято и температури по 20-25 че и нагоре градуси в края на октомври дели не накара майките да снасят? Ако някой от колегите има наблюдения, нека да сподели!

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Тези топли дни, на пчеларите само додават повече грижи. Кој е оставил повече храна в кошера, нјама си голема грижа, а кој нее или ште прави или купува захарно-медни(погачи) и да тура преко рамките.
    Најголјама срамота за пчелара е когато му семејство пчелно умре от глад.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Ico_dok, ще напиша това което констатирах преди два дена.Малко предистория - края на септември едно от семействата ми се оказа че прави самосмяна в комбинация със свищеви в средата на една пита(не знам защо, но имаше от двата вида).Застисках палци с надеждата топлото време да позволи на майката да се оплоди и пронесе.Допреди две седмици майката не беше пронесла и след няколко коментара с колегата Ianev(единствено той коментира проблема ми) реших че ще обединя семейството с една слаба отводка,за която поне знаех че майката не е ялова.Преди два дни отивам и аха да ги обединя когато видях снесени яйца и захранени личинки.Не бяха много но те ме разубедиха да обединявам.Вярно е че случаят касае млада току що оплодена майка, но предполагам че и други млади майка са били провокирани от топлото време.При мен имаше много глухарчета цъфнали допреди седмица.

  10. #10
    В двете ми най-слаби семейства,но с млади майки,понеже са таз-годишни отводки имаше пресни яйца допреди седмица.Сега не съм ги преглеждал,само надникнах оня ден и ми се видяха доста умножени.Щях да ги обединявам Септември,не успях,но с това хубаво време си се развиха.Единствено им давах по малко мед в хранилката.Няма да се учудя,ако майките им още снасят.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •