Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353

    Кошер - импровизация за първа зима

    Понеже нямах празен кошер, реших да импровизирам с една 6-рамкова отводка преди месец. Пробих прелка на един магазин, сложих мрежа на друг - 2/3 мрежа, останалото дъсчици. Отгоре покрих плътно с найлон да мога да си ги гледам. Само капакът е истински, надявам се до пролетта да спретна и останалото. Бях решил това да бъде моят експеримент за зимуване с дълбоко дъно. Останалите кошери са с плитко отделно дъно с мрежа 20х20см.

    Преди 2 дни установих, че семейстото е на 3 рамки, а мрежата е плътно покрита с умрели пчели и оси. Помислих, че може да е от фурмитома, но осите на дъното и една малка цепчица между дъските, на която не бях обърнал внимание при сглобяването подсказаха, че е нападение. Внимателно запуших цепката и се надявам семейството да изкара зимата.

    Установих, че покриването с найлон е доста полезно за диагностика на семейството без да бъде притеснявано и ще сложе под таблите на останалите кошери.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри photo.jpg‎  

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Добре е батка , само поизрежи тоз найлон ,че ще береш ядове като завали и замръзне.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Бате Мишо, рано или късно всеки минава през разни импровизации... Средния магазин при теб е излишен, ама карай. Отводките нямат нужда от свръх обем, особено през зимата, а в случая това даже е и една от предпоставките да загубиш няколко шепи пчели... Тухлите отдолу... понякога мръзнат пущините и се разпиляват, да не говорим пък че въобще не ти приличат на мерака

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Бате Мишо, желаем ти п-лен успех по това опитбане.

    стани си на сериозни крака.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Бях сигурен, че ще отнеса критика заради краката, но нямах по-подходящи тухли. Следващия път ще занеса някоко бетонни блокчета и тротоарни плочки и ще подстрижа найлона.
    Йорданов, защо да няма нужда от трети магазин? Аз имитирам дълбоко дъно за по-добро зимуване...

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Човече, стига с тия дълбоки дъна за щяло и нещяло. Трябва да си напълно наясно със себе си /като пчелар имам предвид/, за да сложиш дълбоко дъно. В случая на твойта отводка даже и мрежа отдолу не и трябва, но нищо - решил си, сложил си. Третия магазин просто ми стана жал за него - ще седи на снега и дъжда сума ти и време, вместо някъде на сухичко да бъде.. Занеси си някоя стара гума на терена, не са идеален вариант, но за импровизации по-добро няма да намериш. Винаги влизат в употреба - някое сандъче да сложиш, някой пълен магазин да не го вдигаш от земята и т.н. и т.н.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Оправих краката и третирах с оксалова киселина. Сложих и найлон под таблите, а между рамките и найлона по две летвички, да има къде да минават пчелите. След месец ще ги погледна през найлона да им честитя Коледа.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри photo1234.JPG‎  

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ии, мераклийско. За найлона да знаеш за друг път - не му трябват летвички, Те си надграждат където искат да минават. Долните прелки по какъв повод са затворени ?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Еее така е хубаво, Бате Мишо, ама трјабва да си направиш така и за себе си, да не газиш калиште.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Долните прелки са затворени по съвет на местни светила. Всъщност кошерите са с 30% и повече мрежа на дъното и от гледна точка на вентилацията мисля, че не е необходимо да са отворени. По-скоро биха били полезни за изхвърляне на подмора.
    Bugi, идеята за плочките се приема, но остава за пролетта. Благодаря за коментарите.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •