Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ако бъркам, допълнително ще поднеса извинения, но нямам спомен някой от форума да практикува затваряне на долната прелка. Това говори ли ти нещо ?
    Изключвам разни експерименти и импровизации. Например миналата година един момък от нашия край беше наковал някакви легени отпред.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    През отворена долна прелка и отворено дъно няма как да става течение а и подмора ще им е много трудно да качат умрелите пчели до горната прелка.
    Докато през отворена горна прелка и отворена мрежа на дъното течението може да мината точно през кълбото.
    Мен ме посъветваха точно обратното колеги пчелари, да затворя горните прелки и да зимуват да 1/3 мрежа и отворена долна прелка на дълбоко дъно и така съм ги оставил.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Ако на пчелите им става течение,нямали да заклеят този отвор?

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Горните прелки са стеснени на 2-3см с цел намаляване на течението. Смятам, че пчелите биха ги заклеили ако им е некомфортно. Долните прелки както споменах са затворени по съвет на пчелари, а и четох разни статии по въпроса. Имам чувството, че това ще се окаже тема за сериозна дискусия....

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    BateMisho,
    Прегледай, форума, мисля , че дискусията вече я имаше преди време.Моите кошери от 20 години си зимуват със затворени горни прелки.Това с отворени горни, стеснени или затворени долни беше "на мода" 80-те години на миналия век.Течението извличаше влажния въздух и вкарваше пресен.После затворихме отдолу за да увеличим въглеродния двуокис и пчелите да не се изтощават от окислението на поетата храна, а и по-малко да ядат.А после дойдоха отворите на дъната и още и още... До дълбокото дъно и найлона отгоре и т.н. В началото и аз мислех ,че всичко писано и казано от "стари пчелари" е истина.Пчеларите, общо взето обичаме "модите".Сега на мода е мрежестото дъно.След още 20 години сигурно "виртуалния кошер" ще е хит.Знае ли човек, какво го чака? Да му мислят пчелите!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Различни хора, различни искувства, различни занајати, итн. и всичко е различно. Всјакој мисли дека е неговото дело најисправно и трјаба така и само така да се работи. Но нее така.
    Нпр, аз, т.е. моите кошери са с д-лбоки д-на, имајат мрежа, ама аз ни през лјатото ни през зимата не вадим ламарината от долу. Д-ното е винаги затворено, само когато чистим от разни отпади от гору, го вадим. Не кажам дека е това најисправно. Аз с-м така научил. Ако нјакој прихвати да работи така може, без присили. Считам ште к-шта без д-но нее к-шта.
    Прелките и долната и горната са винаги отворени, само от временските прилики зависи колко.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Всъщност, причината за затворените долни прелки е конструкцията на кошерите - первазите пречат да се сложат мишепредпазители и да се отварят и затварят с плъзгане. Това го осъзнах след като купих кошерите и се опитах да реша проблема изрязвайки мишепредпазителите, но не отчетох факта със заклейването. От една страна плодникът притиска ламаринките, от друга те са заклеени и се оказа, че поставянето в зимно положение изисква солидна сила. И след като ме нажилиха веднъж през лятото реших, че няма да се пробвам да раздвижвам предпазителите.

    Сега по същество - преди 20тина дни поставих питка Апитом на нападнатата отводка и стесних вхда на 1см, понеже се опасявах, че е слаба. Вчера установих, че семейството е загинало, най-вероятно поради комбинация от фактори - силно изтощаване след нападението на оси и захаросан мед (забелязах кристалчета). Пчелите бяха умрели в предната част на питите, на кълбо с диаметър не повече от 8-10см, а храната не беше пипната. Очакван край, за съжаление, изяло по моя вина.

    Кристализиралият мед ме накара да поставя питки на останалите семейства, които бяха видимо в кондиция, с много пчели и малко подмор.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •