Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 36
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    А ние се оплакваме, че няма, кой да се грижи за нас.

    Пчеларски организации в Германия - 6
    Пчеларски организации в България - 9

    Пчелари в Германия - 88 500
    Пчелари в България - 40 000

    От тази статистика става ясно, че положението с пчеларството в България е по-добре от Германия, защото повече организации се грижат за по-малко пчелари.

    Иди ми да запея, като колегата jordanov "Имаах баба му".

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Според диалектиката "Количествените натрупвания водят до качествени изменения". Не губи кураж, мисля че "критичната маса" е достигната.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #13
    Всъщност не са 9 а повече. Борислав е пропуснал Националната научна асоциация (или организация) не съм сигурен за името. Но мисля че има още поне една, но в момента не мога да се сетя.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Това ме кара да се чувствам още по сигурен и щастлив - повече организации - по-малко пчелари.... Рай за Българското пчеларство.

    Има един въпрос, който ме напира от доста време "Кога ли ще падне главата на змея?"

  5. #15
    Сега се сетих и за това: Българска Браншова Пчеларска Експортна Асоциация е учредена през Април, 2005 год. Председател на Асоциацията е инж. Стефан Петков Арнаудов.

    Както и за: Националното сдружение на жените-пчеларки

    Абе национални сдружения да искаш.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Мда.Сега картинката ми се изясни.В общи линии всички или повечето гореизброени са все някакви собственици на фирми или хора със свои лични интереси,които се различават от исканията на по голямата маса пчелари в България.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не съм сигурен, че има чак толкова много на брой различни искания. Много са на брой хората и това прави много на брой мненията как да се разреши един или друг проблем, но от друга страна проблемите са сравнително малко като бройка. Аз лично бих разделил проблемите, а не хората:

    Проблем 1 - Монополно положение на измислената Българска пчела и грижещата се за нея Майкопроизводителна асоциация.
    Проблем 2 - Как да се разпределят субсидиите и кой да отхапе най-голямо парче от баницата
    Проблем 3 - Стандартните пчеларски проблеми, свързани с конфликта пчелари-арендатори, болести, взаимоотношения на пчеларите с държавата и т.н.

    Тези 3 проблема формират 4 големи групи лобита:

    1. Държавата - тя иска да владее и да контролира всичко. Иска бюрократизиране на колкото се може повече аспекти от пчеларството. Тя се явява основен враг на всички пчелари и според мене в борбата с нея всички пчелари и всички организации сме единни.

    2. Майкопроизводствения монопол - ами според мене той е сам в битката срещу всички други организации и пчелари. Просъществувал е толкова дълго просто защото досега никой не се е осмелявал да поведе някаква борба или борбата се е водела поединично.

    3. Лапачите на субсидии - ами май повечето пчеларски сдружения са създадени именно с цел да докопат своето парче от баницата. Това обаче мене не ме притеснява. Пчеларските субсидии поначало са смешни на фона на всички останали суми, които се раздават по европрограмите. Който пчелар не е поискал, той не е кандидатствувал по някоя друга програма, където при добър проект лесно се раздават суми до 200 000 EUR на фирма.

    4. Последната най-голяма група са ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, независимо дали членуват или не в някое пчеларско сдружение. Тази група хора имат общи интереси и най-важния от тях е БОРБАТА С ДЪРЖАВАТА за ПОДОБРЯВАНЕ НА ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО. По това направление почти всички ръководители на сдружения наистина са на наша страна и наистина защитават нашите интереси. Всъщност те защитават своите си интереси, но те се припокриват с нашите.

    Според мене ако изоставим субсидиите (нека който иска да се трепе за тях), за нас остават два големи проблема - ДЪРЖАВАТА и МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛНИЯ МОНОПОЛ. Няма как за тези два проблема да има 100 различни мнения или 100 различни решения.

    ДЪРЖАВАТА - ами всички сме против нея. Всички сме пчелари и ако приемем, че шефовете на асоциации са също пчелари, ами че те тогава наистина ще защитават нашите интереси. Ще го правят по различен начин, но ЩЕ ГО ПРАВЯТ !!!

    МОНОПОЛА - там работата е повече от ясна - защитават го само няколко човека - тези, които са облагодетелствувани от него. Те обаче се броят на пръстите на едната ръка. Нима сме толкова глупави и беззащитни, че да не можем да се справим с тях. Още повече че европейското право е на наша страна. Антимонополното законодателство - също. Според мене преобладаващата част от асоциациите също са против тази монополна структура. Ние само трябва да ги подкрепим и да извадим достатъчно на брой доводи, за да съборим тази вече клатеща се структура.

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от вълк дивак Виж публикацията
    ... И не е ли в крайна сметка работа на браншовите организации да искат от наше име и да защитават интересите ни!
    Аз пък все съм си мислел че пчеларите защитават интересите (идеалите) на организацията, не обратното. Просто трябва да се информираш коя асоциация какви цели преследва и да отидеш там където най ти допада. Иначе ще те употребяват като електорат без твое знание за какво всъщност се бориш ( например ти протестираш според теб за да получиш субсидии, а то накрая се оказва че целта била друга...).


    Матеев, първите три точки (лобита) така са се срастнали една във друга че вече са неделимо цяло. Монопол ( и пчела ) има заради субсидиите (от които държавните чиновници също си вземат своя пай), заради който е създаден и закон, а всички останали организации се грижат статуквото да остане. Включително и преработвателите нямат интерес монополната "пчела" да падне.

    Има разбирателство и единогласие че вместо да се прекарват помежду си, по-добре всички заедно да вземат от българския пчелар. Закона на джунглата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Проблем 4 - Цена на пчелните продукти
    Проблем 5 - Контрол (Какво, Кого и Как се контролира)
    Проблем 6 - Качествени лаборатории в помощ на пчеларите и научни екипи, работещи в областта на пчеларството.

    Някой може да добави още 3 проблема и още три - и на практика се оказва, че работим на мускули - като няма изградена система се работи така.

    Лично мое мнение е че нищо няма да се промени. От много години в България нищо не се е променило към по-добро и не бива да си мислим сега, като си ланкаме във форумите и искаме промяна на закона, че това ще се получи. Единствения начин да се подобри ситуацията, това е революция (според мен), но не останаха революционери.

    Дано да не съм анализирал правилно ситуацията и не съм лош пророк към действията на хората, които помагат на г-н Бонев и неговия екип - да опровергаят моите страхове. Успех.

  10. #20

    Wink

    Единствения начин да се подобри ситуацията, това е революция (според мен), но не останаха революционери.
    Интересно е разбирането за революция в таз държава , свирки , хора (прави, криви каквито дойде), кафета , плакати - явно продължаваме да не осъзнаваме грозната действителност в която живеем.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •