Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 41 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 408
  1. #11
    За начинаещите колеги варианта е следния , основите от тежките , и тарфа да топли малко по бавно.Разполагам с два трафа единия по мощен единия по слабичък , с по мощния тябва много бърза реакция , докато по слабичкия е по добрия вариянт понеже не трябва да имаме такива рефлекси.По тежките основи допускат процент на грешка в рефлекса за дърпане или изключване на трафа.Аз лично съм сложил на моя щипки като закачам началото и края на телта на цялата рамка , и съм си направил пресичка за лепене , показал съм я във форума , получава се просто идеално.
    Поздрави.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Би ли споделил, каква мощност е слабия и мощния траф. Също ми стана интересно как изглежда пресичката

  3. #13
    На слабия утре точно ще ти кажа , че ми е под ръка,а другият ми е на пчелина там го забравих последно като лепих, пресичката може да я видиш тук във форума във пчеларски инвентар съм пуснал снимки.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Днес попаднах на това -

    Между тем, наличие парафина и церезина в вощине очень легко определить в домашних условиях!
    Для этого достаточно несколько минут прокипятить образец вощины в спиртовом растворе КОН (гидроксида калия). Спирт должен быть крепким, в нём растворяется щёлочь в соотношении 1:4 (в четырёх частях спирта одна часть щёлочи). Точное соотношение необязательно. Нагревать смесь нужно ОСТОРОЖНО! Брызги могут оставить сильные химические ожоги кожи и глаз! Заранее взвешенный кусок вощины опускается в раствор до нагрева. В процессе нагрева воск растворяется, а парафин или церезин собирается сверху в виде маслянистого слоя. При желании после остывания примеси можно собрать и взвесить, определив тем самым процентное содержание примесей в вощине.

    Някой има ли съмнения , за чистотата на основите, които купува ?
    В смисъл - дали са само от восък...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Знаем си че не са само от восък (нищо че на кашоните пише 100% пчелен восък). Восъчните основи имат по-висока температура на топене от восъка и са по-гъвкави и меки при стайна температура (т.е. имат много церезин).
    И понеже в закона е писано че може да се използват добавки при производството на основи, такива се слагат. Верно, по-лесно се отлепят основите от машината, но не трябва да се прекалява. После защо пчелите не искали да ги градят...
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    Колеги някои има ли впечатления за тънките основи 59гр от Петко Пенчев? Колебая се между тях и тези на Билаин защото от Билаин ще взема на почти същите пари само че от дебелите 72гр основи. Дайте съвет кои са по добри.

  7. #17
    Цитат Първоначално публикувано от perdeee
    Колеги някои има ли впечатления за тънките основи 59гр от Петко Пенчев? Колебая се между тях и тези на Билаин защото от Билаин ще взема на почти същите пари само че от дебелите 72гр основи. Дайте съвет кои са по добри.
    Ползвам вече две лета на този човек основите ДБ само , че от дебелите , и съм много доволен пчелите ги приемат и градят без да се замислят.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    А ако си взема от тънките каква е разликата,дали ще се свличат при изграждането или създават някакви други проблеми?

  9. #19
    Цитат Първоначално публикувано от perdeee
    А ако си взема от тънките каква е разликата,дали ще се свличат при изграждането или създават някакви други проблеми?
    При работа с тънките основи тънкоста е в опита.Там трябва с много усет да се лепят - ако си със шпорче трябва много да внимаваш как натискаш за да не ги прорязва, ако пък лепиш със траф трябва да си наясно колко бързо сгрява телта , само за миг и може да ги направиш на ивици.
    Със свличане съм нямал проблем , но при по бедна паша ми се е случвало по тънките да бъдат прогризвани тук таме.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    30.11.2010
    Мнения
    36
    Колеги от каде мога да си закупя евтини основи за ЛР ???

 

 
Страница 2 от 41 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •