Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 41 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 408
  1. #121
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от pchelar26
    Не знам, кои сте обаче сте много умни и знаете за какво става въпрос. Браво на вас момчета шапка ви свалям. Преди всичко благодаря ви за обмислените и много точните отговори. Искам някои ден просто така да се запознаем и да си имаме лични контакти. След отговорите ви дерзах, дерзах мислех ... и стигнах до извода до някои уред да измери точната температура. Гледах мислех и това е то в началото на клипа ама го гледаъте докрай хем може да си помогнем взаимно:
    http://www.vbox7.com/play:1214962687
    И сега въпросът ми към Вас уважаеми колеги е: Такъв съд от къде мога да си купя и това ли е верният отговор на въпроса ми как мислите? или ще ми предложите по добри варианти благодаря ви за отговорите
    Чак сега намерих време да изгледам клипа. В него се използва херметичен съд под налягане - тенджера или автоклав - няма значение как се казва. Важното е друго - когато водата е под налягане, тя кипи при по-висока температура. При каква температура ще кипне зависи от налягането, а то зависи от тежестта на тапата върху отдушника.

    Не ми беше хрумвало, че това със съд под налагане също е възможно да се направи, като всъщност това е и едно от най-евтините решения в домашни условия. Тенджери под налягане се продават под път и над път.

    За тези, които не знаят - при такъв съд под налягане няма нужда от терморегулатор. Самото налягане се явява терморегулатор, защото водата в преходната фаза от течност към пара е в състояние да погълне голямо количество топлина, поддържайки по този начин постоянна температура. В момента, в който отдушника започне да свисти, то това означава че е достигната температурата на кипене. От този момент нататък докато отдушника свисти, температурата се поддържа постоянна.

    В клипа е показано, че при налягане налягане от 15 Psi водата кипи при 121 градуса по Целзий. 15 Psi е еквивалентно на 1 атмосфера налягане над външното - тоест вътре в съда е 2 атмосфери.

  2. #122
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2013
    Мнения
    37
    1 at = 14.22334330712 psi
    Как става преобразуването, не случяйно съдовете под налягане са под контрол.

  3. #123
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всичко е хубаво, но тези съдове под налягане имат един малък недостатък - ПОНЯКОГА ГЪРМЯТ, и то така, че събарят цели стени и убиват хора. Вероятноста е нищожна, но все пак .........

    В Габрово си имаме автобусна спирка, която се казва БОЙЛЕРА. Познайте защо .........

  4. #124
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2013
    Мнения
    11
    Благодаря ви за отговорите. Не знам ще видим, ама вече не ми се струва добра тази идея за тенджера под налягане, че е опасно, като се замисля. Ще гледаме да измислим нещо друго. Другият вариант, който ми се струва най-добрият и най- евтиният е който написа колегата Матеев "Спасението са ДВА КАЗАНА - с първия загряваш и в момента на достигане на температурата (130-135 градуса), моментално изливаш восъка във втория казан, за да се охлади колкото се може по-бързо до 80 градуса." Проблемът ми е тука по какъв начин мога да измеря температурата в казана със стопилия се стерилизиращ пчелен восък, че като стане 130 градуса да махам веднага 1 казан и да преливам в другия. Ще ги нагрявам с дърва и ще ми е безплатно почти. То не трябва да слагам вътре нищо освен преработващия се пчелен восък, нали и без капак само отворен казан за охлаждане по бързо, докато преливам в другия казан? Какво мислите за това?

  5. #125
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2013
    Мнения
    37
    Внимавай със восъка въобще не е безобиден, особенно по начина който мислиш да го нагряваш с дърва. Изненада ме бурното кипене при изпаряването а водата около 100°
    и се наложи интензивно разбъркване за да се охлажда дъното докато се изпари. Нагрявах го на котлон с ток.Ако водата е по вече восъка може буквално да избухне от парата която се задържа от восъчната `тапа`.
    Махам водата /не съм ровил да разбера дали е физична или химична/ защото основите са по здрави, а не за дезинфекция, восъка е от моите пчели.

  6. #126
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ей, умната с формулите и изчисленията wink; Като юноша бледен имам две седмици стаж в автоклавния цех на консервен завод. А пък у дома винаги спазваме мерките за безопасност,затова минахме само с едно остъргване на боб от тавана. Ае най-добре не правете това вкъщи.

  7. #127
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Съдейки по постингите ви мисля че нещо обърквате процесите. Има два различни процеса:

    1. Пречистване на восъка - с вода и до 80 градуса
    2. Дезинфекция на восъка - без вода и до 120-130 градуса

    Автоклава позволява тези два процеса да се обединят в един, но ако няма автоклав, това са си две различни нагрявания на восъка с междинно изстиване между тях.

    1. Пречистване на восъка
    Пречистването се прави като на дъното на казана се слага вода и мръсен восък от разпечатки или от първичното топене с различни топилки. Нагрява се до 80-85 градуса. Водата на дъното в никакъв случай не трябва да завира, защото нейната роля е да разтвори мръсотиите. След това се излива във форми (аз ползвам легени за по 2-3 лева) и след изстиването от дъното на питите се остъргва мръсотията.

    2. Дезинфекция на восъка
    Вече пречистените пити се слагат в съда за дезинфекция БЕЗ ВОДА и втори път се нагрява до 120-130 градуса. Дори и да сложите вода, тя ще изкипи, така че няма смисъл. Забележете, че на клипа восъка вече беше пречистен, преди да бъде сложен в автоклава.

    Ако се пробва загряване на непречистен восък директно до 130 градуса, няма да има в какво да се разтворят мръсотиите. По-скоро ще се разтворят във водата, но тя после ще изкипи. Резултата ще е че силно ще нагори дъното на казана и после няма да можете да го изчегъртате. Част от боклука ще остане по дъното на питите, но във втвърдено състояние, което означава че ще трябва да се мъчите да го режете с ножовка или с банциг. Не съм убеден дали въобще ще успеете.

  8. #128
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има още една тънкост, на която не знам дали обърнахте внимание в клипа. Восъка СЕ ТРОШИ преди втори път да бъде загрят за дезинфекция. Причината за това е, че восъка е добър топлоизолатор и температурата от повърхността на една пита много бавно достига до нейната сърцевина. От многобройни лични експерименти знам, че ако една пита се пусне в казана с вече стопен до 80 градуса восък, нейното пълно разтопяване отнема цели 5 часа. Дори и температурата да е 130 градуса, на едно дебело парче восък пак ще му трябва време от 3-4 часа, за да се разтопи напълно. Да, ама за толкова дълго време вече разтопения восък ще деградира.

    За да не се случи това се прави следното:
    1. По възможност восъка се натрошава. Колкото са по-дребни парченцата, толкова по-бързо ще се стопи всяко едно от тях.
    2. Нагрява се до 80 градуса и се задържа на тази температура дотогава, докато и последното твърдо парченце се разтопи. Това може да отнеме от 2 до 5 часа - зависи колко на дребно сте натрошили парченцата. Аз не ги дробя, но чакам 5 часа.
    3. Чак когато целия восък е във течна фаза, чак тогава се нагрява до 130 градуса, но това вече става бързо. В момента, в който восъка чукне 130 градуса, моментално го изливате във втори казан или във форми за бързо изстиване.

    Целта на всичко това е восъка да престои колкото се може по-малко време при температури над 100 градуса, за да има минимална деградация.

  9. #129
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И още една тънкост, с която обаче не знам как ще се оправите:

    Трябва да се ползва съд с двойно дъно и/или стени и регулировката на температурата се извършва върху течността между двете дъна (стени). Аз ползвам такъв казан с двойни стени, запълнени с пропиленгликол. Нагрява се пропиленгликола и терморегулатора регулира пропиленгликола.

    Ползата от това е, че температурата на съда от вътрешната му страна е равномерна и контролируема. Ако използвате обикновен съд с единично дъно, нагряването му на котлон или с газова горелка ще доведе до това, че дъното на съда ще се нагрява до 200 или дори до 300 градуса, като това ще доведе до нагаряне на част от восъка. Този нагар залепва по дъното и много трудно се изчегъртва. Освен това част от този нагар навлиза в разтопения восък и му влошава качеството.

    С две думи дезинфекцията в домашни условия хич не е проста работа. Или трябва да имате автоклав под налягане, за да може на дъното винаги да има вода, или трябва да използвате съд с двойни стени и с терморегулация на течността вътре между тези стени.

  10. #130
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2013
    Мнения
    11
    Мисля да пробвам с тенджера под налягане, че ми се вижда най- безопасно и рационално. 9-10 литра ще удовлетворят нуждите ми. Съветите на колегата Матеев са много добри- автоклава е скъпичко и най- ефективен вариант е, за съда с двойни стени е най- добрият вариант според мене, ама е сложничко за мене. Съд с двойни стени, терморегулатори, пропиленгликол и пчелен восък... Правиш, слагаш, гледаш, контролираш ... не не сложничко е определено

    След търсене в нета за тенджери под налягане стигнах до тези:

    1 вариант най- добър според мене поради цената
    http://sapirshop.com/Tendjera-pod-na...IR-SP-1310-A10

    2 вариант
    http://www.izgodnobg.com/ceni/960766...ekom-EK-C9.php

    3 вариант
    http://fagor.bg/index.php?item=299&group=13

    4 вариант
    http://tehnomix.bg/fagor-future-10-l

    За всичките тенджери мисля, че максималната температуре трябва да е 120 градуса поне по стандарти така трябва да се водят 1.6bar налягане и после трябва да се включват различните им защити, което в моя случай ще означава, че продукта ми е стерилизиран

    Какво мислите за идеята ми колеги, доста добре звучи и мисля че ще е стерилизиран пчелния восък, което е най- важното- постигане на резултата, особено ако стане и с първата тенджера за 37лв. 10 литра ще е направо медена работа.

    После чистенето на тенджерата от остатъци дали ще е лесно от пчелния восък щом съм го излял в друг съд???

 

 
Страница 13 от 41 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •