Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 32
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2013
    Мнения
    14

    Red face прелетни отвори при зазимяване

    Здравейте!Може ли да затворя за зимния период долния отвор на кошера и да оставя пчелното семейство само на отворен горен отвор? Прочетох го в специализирана литература по пчеларство.Ще се получи ли вентилация. Кошерите са ДБ.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    ако затвориш долната прелка,пчелите няма да могат при зимните облитания да изхвърлят умрелите пчели

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2013
    Мнения
    17
    Аз точно на горна прелка мисля да ги оставя за зимата.
    Решението го взех след, като коментирах с баща ми как той е зазимявал навремето същите кошери, които сега аз ползвам. А именно: на отворена долна прелка с поставен мишепрепазител, но пролетта е имало много конденз и плесен по питите (трите хранилки на таванката не ги е махал).
    Да уточня, че ми е първа зима и мнението ми не е основано на личен опит!

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Telfera1 Виж публикацията
    Аз точно на горна прелка мисля да ги оставя за зимата.
    Решението го взех след, като коментирах с баща ми как той е зазимявал навремето същите кошери, които сега аз ползвам. А именно: на отворена долна прелка с поставен мишепрепазител, но пролетта е имало много конденз и плесен по питите (трите хранилки на таванката не ги е махал).
    Да уточня, че ми е първа зима и мнението ми не е основано на личен опит!
    И каква ще е разликата във вентилацията според теб дали е затворена горната или долната прелка? Абсолютно никаква.
    Моето разсъждение в посока дали изобщо да стеснявам долната прелка или да ги оставя само на вдигнато дъно.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от райна.в.йо. Виж публикацията
    Здравейте!Може ли да затворя за зимния период долния отвор на кошера и да оставя пчелното семейство само на отворен горен отвор? Прочетох го в специализирана литература по пчеларство.Ще се получи ли вентилация. Кошерите са ДБ.
    Според мене това ще е груба грешка. Пчелите се нуждаят от проветряване, за да може издишания от тях CO2 да бъде заменен от новопостъпил кислород. Има обаче една малка подробност - CO2 е по-тежък от кислорода, което означава, че той от самосебе си ПАДА НАДОЛУ и се заменя от новопостъпил кислород, който се ИЗДИГА НАГОРЕ. При това положение проветряващия отвор на кошера ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА БЪДЕ ОТДОЛУ, ако искаме да става естествена циркулация и подмяна на CO2 с кислород. Така е и в природата - пчелите правят гнездата си в горната част НАД ОТВОРА НА ХРАЛУПАТА, а не под него.

    При всички случаи температурните разлики между вън и вътре създават бавно въртеливо движение на въздушните маси вътре в кошера. Топлото кълбо в центъра на кошера предизвиква затопляне на въздуха и неговото издигане НАГОРЕ, а студените периферни стени го охлаждат, с което предизвикват неговото ПАДАНЕ НАДОЛУ. Като цяло се образува един непрекъснат поток от въздух, издигащ се нагоре в центъра и падащ надолу по периферията. Проблемът се състои в това, че въртеливото движение на въздуха не е достатъчно условие, за да може CO2 автоматично да се подменя с кислород. Необходимо е решетъчно дъно, през което по-тежкия CO2 да напуска пределите на кошера, а това автоматично ще предизвиква неговата замяна с пресен въздух, съдържащ достатъчно нов кислород. Една малка прелка долу или горе не е достатъчна за целия този процес. Пчелите страдат и ако можеха да напишат протестно писмо, биха го направили. Това че много стари пчелари са го практикували не означава, че на пчелите им е било приятно. Те са много издръжливо племе и са успявали да оцелеят, но математиката и последните изследвания за нуждата на пчелите от кислород говорят друго - пчелите се нуждаят от добро проветряване.

    Ако вместо долен отвор използваш горен, рискуваш CO2 да започне да се натрупва на дъното на кошера и постепенно да повиши нивото си, като с това можеш да предизвикаш загиване на долната част от пчелите в пчелното кълбо или дори на цялото семейство от недостатъчно кислород.

    Помисли сам:
    - При горен отвор напуска въздух с малко кислород и на негово място влиза въздух с по-много кислород, но CO2 си остава на дъното.
    - При долен отвор CO2 напуска пределите на кошера и се заменя от пресен въздух с по-много кислород.
    И в двата случая въздуха се подменя, но в случая с горен отвор на дъното остава CO2, който е най-тежкия газ от всички съставляващи въздуха газове.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Същото е и при бурна ферментация на вино в изба. Има случай на умрели ,, любители,, ,застояли се по- продължително време при затворени врати.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Дъното го вдигам и слагам мишепредпазителите,за да не влизат гадове,горната прелка затварям,НО дъната са 1/3 мрежа непосредствено след прелката.Според мен трябва да влиза свеж въздух,но не да става течение.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    Ако вместо долен отвор използваш горен, рискуваш CO2 да започне да се натрупва на дъното на кошера и постепенно да повиши нивото си, като с това можеш да предизвикаш загиване на долната част от пчелите в пчелното кълбо или дори на цялото семейство от недостатъчно кислород.


    Още едно време основателите на пчеларството ( Л. Лангстрот и други) такова каквото го познаваме чрез опити са открили че зимуването е по-добро на горна прелка, отколкото само на долна.

    Без долна може, но ако не се налага да бъде затворена, по-добре да се остави
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това лесно ще се разбере още тази зима. Купил съм 3 броя CO2 датчици и с тях ще измеря в 3 кошера какво точно се случва. Едно време са имали само емпирични наблюдения, които може и да се окажат грешни при неправилна опитна постановка. Възможно е и да са направили грешна генерализаця при наблюдения на малко количество кошери. За разлика от едно време съвременната наука вече разполага с точни и прецизни инструменти за измерване на един или друг параметър.

    Бих повярвал на опита на предците, ако той не противоречеше на здравата логика. Да, ама CO2 наистина е по-тежък от кислорода и едно време това не са го знаели. Сега обаче го знаем и търсим логично обяснение. Как така само на горна прелка? Нима пчелите предпочитат да живеят с малко кислород и много CО2. Дай някакво разумно обяснение на този феномен, ако искаш да ти повярваме на тебе и на опита на предците.

    Справка от Wikipedia за теглото на газовете, съставляващи въздуха:

    Азот - 1,2506 kg/m³
    Кислород - 1,42934 kg/m³
    CO2 - 1,98 kg/m³

    CO2 е по-тежък газовете, съставляващи въздуха. Всъщност той е най-тежкия от всички и ако въобще нещо трябва да се натрупва на дъното на кошера, то това е именно CO2.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    А,можели прецизните инструменти да измерят как точно CO2 влияе на кълбото и дали пчелите все пак нямат нужда от CO2?

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •