Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 19 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 188
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    ЗАГУБА НА МАЙКАТА

    Здравейте приятели.Пускам тази нова тема с цел да споделим своя опит и мерките, които сме предприели при загуба на пчелна майка независимост от причината за загубата.Мисля, че ще е от полза за много от нас.Благадаря предварително.Желая ви успех във всичко.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Предходните няколко дни в Берковица, а и в цялата държава духаха ураганни ветрове, които нанесоха доста щети. При мен резултата беше, прекатурен покрив на фургона, в който съхранявам пчеларския си инвентар и съборен един от кошерите ми.За един ден въстанових покрива.При пчелното семейство проблема беше, че питите с пчелите се бяха разпилели по земята.Обърнах съндъка и подредих питите с пчелите вътре.Вятърът беше намалял, но още си духаше силно.Вчера докато с приятели въстановявах покрива, забелязах известна тревожност при външен оглед и у мен се породиха подозрения, че семейството е изгубило майката. Днес го отворих и подозренията ми се потвърдиха, пчелите махаха усилено с крилца с повдигнати коремчета.Това ми беше достатъчно и въобще не търсих майката. В един от пчеларските весници взех и набрах номера на майкопроизодител, и той ми обеща да ми изпрати майка по куриерните служби.Ще я получа в събота. Надявам се да я приемат. Ако не се получи ще се опитам да го обединя с друго семейство въпреки риска от борба между пчелите. Ще споделя какво се е получило. Очаквам съвети по въпроса.Желая ви успех.

  3. #3
    В този сезон нямаш голям избор. Ако няма пило пчелите ще приемат майката на 100%. Ако това не стане ( в което се съмнявам), го обедини с друго семейство.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    В този сезон нямаш голям избор. Ако няма пило пчелите ще приемат майката на 100%. Ако това не стане ( в което се съмнявам), го обедини с друго семейство.
    Благодаря приятелю. И аз мисля, че ще я приемат, показваха силна тревожност. Пък и пило няма.Предната седмица и при един познат е имало загуба на майка, и новата са я приели добре.Мисля, че шансовете са големи.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    И аз съм сигурен,че ще приемат майката.Имах подобен случай в началото на октомври,но вместо да му придам само майка,обединих с-то с друго и резултата беше 100% успешен.Просто по това време,както и много рано напролет е почти невъзможно да не приемат майка.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    И аз съм сигурен,че ще приемат майката.Имах подобен случай в началото на октомври,но вместо да му придам само майка,обединих с-то с друго и резултата беше 100% успешен.Просто по това време,както и много рано напролет е почти невъзможно да не приемат майка.
    Благодаря приятелю. Сподели как обедини двете семейства. Ще е полезно и за други колеги.Какво използва за уеднаквяване на миризмата? Имаше ли бой между пчелите, някои от тях връщаха ли се на старото място и т.н.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Преди две седмици обединих две семейства в ДБ кошери като над плодника на кошера с майка сложих надупчен вестник и отгоре плодника на семейството без майка. След 1 седмица отворих, бяха прояли съвсем леко вестника. Двете семейства не се бяха обединили, не бяха образували общо кълбо. Махнах вестника и стръсках в долния плодник пчелите от горния плодник. Преподредих малко питите за зимуване, добавих малко пити.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Ако бяхте сложили плодника с майката отгоре над вестника - обединението щеше да се получи. Аз така подменям майката - с отводка в корпус над осиротеното предварително семейство и вестник между тях. Над отводката не трябва да има нито една пчела от осиротеното семейство - да се изчисти от пчели дори хранилката. Резултатът е 100 % успешен. Чул съм, че някъде наричат този начин на подмяна или обединение "ефект на блендата". Но винаги новата майка е в ГОРЕН корпус, а отдолу е семейството без майка.
    Working....

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Забравих да кажа, че винаги отварям вход "назад" на корпуса с отводката за няколко дни.
    Working....

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Обединението се е получило до толкова, че е уеднаквена миризмата, но не се е получило като смесване на пчелите до общо кълбо. Ако беше станало в активния сезон всичкия вестник щеше да е изяден, а обединението щеще да е до общ плодник. Обикновено съветите са семейството без майка или по-слабото семейство да е отгоре.

 

 
Страница 1 от 19 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •