Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 19 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 188
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Да ! Това, което описвам като опит винаги съм го правил в активния сезон и никога по това време на годината(просто до сега не ми се е налагало).

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    И аз съм сигурен,че ще приемат майката.Имах подобен случай в началото на октомври,но вместо да му придам само майка,обединих с-то с друго и резултата беше 100% успешен.Просто по това време,както и много рано напролет е почти невъзможно да не приемат майка.
    След като установих,че с-то е без майка,унищожих всички заложени маточници/свищеви/ и след още няколко дни сложих новото с-во върху осиротялото,но с вестник м/у тях.Пробих вестника на няколко места и затворих с капака.След 4-5 дни,след като проверих пчелите от долното с-во се бяха изтеглили в горния к-с и майката беше приета.Само преподредих корпусите и с това приключих.Имаше връщащи се пчели,но след кратко време налитаха по съседните кошери.Това е.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Благодаря приятелю.Вчера към 10.30 майката пристигна с Еконт експрес и я придадох на семейството. Днес го проверих не бяха я освободили, пробих дупка в тапата от храна. Утре се надявам да са я освободили и приели нормално.Успех на всички.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Много странно, това за пърхането с крила и вдигнатите дупета, според мен не е със сигурност , че са останали без майка. Аз така едн ден реших да проверя кошерите колко пити заемат пчелите. Това беше към средата на октомври. Беше малко хладно и от време на време облачно, от време на време слънчево. Повечето кошери които отворих, пчелите седяха на горните рамки и разтревожени и с вдигнати дупета, мисля че това е от неподходящото време през което се отварят. Следващата седмица реших да проверя отново само поглед отгоре и пчелите си стояха спокойни, а и врмето беше идеално.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Днес бяха разширили дупката в тапата от храна и тя се опитваше да излезе, но пред прохода постоянно имаше пчели и й пречеха.Погледах малко отгоре, взех клетката насочих я с отвора на долу и леко издърпах назад капачето, тя излезе и се спусна надолу. Извадих питата и я видях между пчелите.Бяха я наобиколили и я приеха спокойно не проявиха никаква агресия към нея.Подредих питите и затворих семейството. Пролетта ще се разбере дали евентуално се е простудила или не е.Аз съм доволен че семейството го запазих.Успех на всички.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    По принцип,когато се придава майка в клетка,с-то не се безпокои 3-5 дни.Всяко безпокойство на с-то е предпоставка за неприемане на майката.Дано всичко е преминало както трябва,че иначе ще олекнеш с нови 15 лв.И за какво простудяване на майката говориш?

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    По принцип,когато се придава майка в клетка,с-то не се безпокои 3-5 дни.Всяко безпокойство на с-то е предпоставка за неприемане на майката.Дано всичко е преминало както трябва,че иначе ще олекнеш с нови 15 лв.И за какво простудяване на майката говориш?
    Здравей приятелю.Не отричам мнението ти, то има своите основания. Преди да предприема тези действия се консултирах с няколко опитни пчелари.От осиротяването на семейството до придаването на майката изминаха 4 дни. Майката престоя в семейството 2 дни достатъчно време според мен за уеднаквяване на миризмата.При нас времето е доста променливо и се опясявах да не настъпи студено време и да не мога дълго време да проверя дали са я приели,за да махна клетката и стесня мястото, където е прикрепена.За това избързах.След като я освободих и огледах питата, на която се придвижваше между пчелите, теяхното поведение с нищо не показваше някаква агресия към нея, а напротив приемаха я спокойно.Не знам времето ще покаже.За простудяването съм чул от опитен пчелар, че майка престояла известно време на температура по-ниска от нормалната за нея, може да се простуди и пролетта снася само неоплодени яйца и става търтовка.Той е имал няколко такива случая. Да ли е така не зная, нямам подобен опит.Може други колеги да споделят. Имал съм случай на майка умряла в самия маточник, който се намираше близо до входа.Дали е от простудяване пак не съм сигурен може да е от друго.Знам че при пренасянето му трябва да е на топло.Пък ако я отхвърлят ще обединя семейството с друго. А ако всичко мине нормално пак е добре ще обогатя познанията си.Успех на всички.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Майката е приета и семейството е спокойно.Благодаря на всички за отзивите.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И аз се простих се едно семейство. В събота прегледах дъната на кошерите и на едно от семействата имаше доста подмор по дъното. В неделя пък забелязах, че само в това семейство влизат оси, опитваха се и в други, но явно пчелите си пазеха входовете. Отворих това семейство, което беше силничко според мен и се изненадах, когато видях 2-3 шепи пчели, проверих и за майка, но не видях такава. Напръсках с разредена ракия остатъка от пчелите, както и един рояк в съседство и ги стръсках вътре. Прибрах кошера в склада. А меда си стоеше, така че не е нападнат от други пчели. Майката беше купешка, от лятото на 2009 г. Това семейство ми даде този сезон 30 кг мед и половин отводка. Възможно ли е причината да са осите. Затворих на всички други кошери плътно долните входове, оставих само горните входове , там където са кълбата. Мрежестите отвори на дъната са отворени. Явно тази година осите са голяма напаст, и само в долните входове се опитват да влизат, не в горните. Явно като е по-хладно и пчелите са на кълбо, осите си правят каквото си искат. Кажете за някаква лесна и ефикасна борба с тези гадинки.

  10. #20
    ANIBAL
    Guest
    Виж, Евгени,това с осите е последствие на случилата се беда.Отслабване на семейството.Десетки случаи имам такива.В години те ,разбира се.Затова и преминах към моята практика.Много са причините за това.Което ни се е случвало.За мен майките са спрели осеменяване .И затова е било слабо.Откъм млади пчели.Всички други са били възрастни.
    Измрели са и ето-провал.Затова ,ако си спомняш аз практикувам и есенна подмяна на майките.Точно поради тази причина.
    Аргументите са ти ясни.Знаеш ги.Принципа е -само млада майка през този период ,може да възстанови силата на семейството.А именно-Току що оплодената.Това е лек за това явление.Само това помага.И аз имам такъв случай тази година.Но семейството го нямаше и само шепа пчели пазеха гнездото.Също като теб постъпих.Това е вече утвърдено явление.Случката.Моя отговор беше младите есенни майки.И да знаеш ,получи се.Тя беше осеменила само три пити.Но те бяха достатъчни за да премине през зимата.Тази година имам много мед от тази младата.Само от три пити пило.Даже не можаха да се облетят и дойде студа.Но да знаеш само питки отгоре.Меда не ги спасява.Не могат да отидат до него .Защото това семейство е слабо.Напролет младото си казва думата.
    Мисля,че вече има доста примери които се различават от нормалното развитие на кошерите.Този е такъв,затова се постъпва също различно.Както аз го правя.Замисли се и ще разбереш.

 

 
Страница 2 от 19 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •