Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 19 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 188
  1. #141
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Процента на добрите се вдигна. Преди съм ползвал предимно маточници от самосмяна и в крайни случаи свищеви.
    Атанасов една известна система от тия по дърветата със среден добив 200кг. а на база свищаци.
    Системата е печелила:
    наградаезультаты его научной деятельности обобщены в книге «Кемеровская система ухода за пчелами», вышедшей в 1963 г. Книга выдержала три издания и награждена бронзовой медалью XXIII Международного конгресса Апимондии.

  2. #142
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А то беше, че няма значение каква е майката, а какво носи в коремчето си/гени/ и по какъв начин ще се заплоди/ брой сперматозоиди/, и от кой убавец/гени/.
    Тия първите гени, не идват ли от майката та казваш, че няма значение каква е.

  3. #143
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Бати ви Севдо,ви обясняваше че стават най-лесно и най-хубавите и не са свещеви,ама някой не му вярват и му се смяха.А той ги изрязваше и намаляше килийките на 4дневна ларва захранена за пчела работничка.Аз лично не съм го пробвал но се замислям да го направя със семейство отглеждач.Дали ще се получи,ще видим догодина ако е живот и здраве.
    Този метод аз го ползвам от години и не е на бат Севдо, а е на американския пчелар Х. Алей. Но бат Севдо чете за разлика от други.

  4. #144
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Тия първите гени, не идват ли от майката та казваш, че няма значение каква е.
    Какви гени е наследила. Това имам предвид. Дали влиза в ония 25% супер или по е посредствена. За търтея се отнася същото.

  5. #145
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз пък друго питах преди 1-2 години някъде, ама никой не отговори. Та да питам пак.
    Ако от 1 майка след 5г. имам 10 пра-внучки, мога ли от тях да си сменя всички майки в пчелина? Дали това ще се брои, че съм ги направил от една майка, линия, тамазлък и т.н. Или от 10. При положение, че във всички книги по пчеларство не се препоръчва да се правят дъщери (майки) само от една майка.

  6. #146
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Какви гени е наследила. Това имам предвид. Дали влиза в ония 25% супер или по е посредствена. За търтея се отнася същото.
    Според мен всяка майка ще даде някакъв процент брак. Това мисля, че и Ангел Грънчаров го чете на една лекция в Плевен.

  7. #147
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Аз пък друго питах преди 1-2 години някъде, ама никой не отговори. Та да питам пак.
    Ако от 1 майка след 5г. имам 10 пра-внучки, мога ли от тях да си сменя всички майки в пчелина? Дали това ще се брои, че съм ги направил от една майка, линия, тамазлък и т.н. Или от 10. При положение, че във всички книги по пчеларство не се препоръчва да се правят дъщери (майки) само от една майка.
    Ще получиш едно близкородствено кръстосване с което ще подсилиш някои белези които имаш и до сега. Но близкородственото кръстосване води и други нежелани белези, които са повече от това което предпочитаме. За да подобрим тези белези които искаме, да ги подсилим, то може да се използва и неблизкородствено кръстосване. Като се набележат от друг пчелин и се кръстосат с тях. По този начин пчелите в пчелина няма да са неустойчиви на болести, а напротив.

  8. #148
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Според мен всяка майка ще даде някакъв процент брак. Това мисля, че и Ангел Грънчаров го чете на една лекция в Плевен.
    Ако заложиш от тази майка 100 маточника и се получат 100 майки, то от тях ще се получат генетично 25% супер, 50% добри и 25% боклук. От тези 25% ще се залюбят половината с калпави търтеи и ще се получи едно осредняване. Около 12 ще са добри/супер/. От 50% ще намерят и някой добряк, който ще им повиши способностите и някой ще минат в по - горна графа. От боклуците също някои ще се подобрят и обратно при съешаване с калпави търтеи, показателите ще намалеят още.

  9. #149
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Атанасов една известна система от тия по дърветата със среден добив 200кг. а на база свищаци.
    Системата е печелила:
    наградаезультаты его научной деятельности обобщены в книге «Кемеровская система ухода за пчелами», вышедшей в 1963 г. Книга выдержала три издания и награждена бронзовой медалью XXIII Международного конгресса Апимондии.
    Казвам ти : Остави ги тези ....Ако имаше полза, от всичките теории, които си чел от тях, отдавна да си пчелар № 1 в БГ. и да четем как вадиш по 200 + кг. от кошер.

  10. #150
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Този метод аз го ползвам от години и не е на бат Севдо, а е на американския пчелар Х. Алей. Но бат Севдо чете за разлика от други.
    Бях го написал някъде след оплюването и подигравките към Севдат от капацитети в този форум.Севдат е събрал в едно/и малко побългаряване/методите на Алей,Шишкин и Хопкинс–Пехачек.Много лесно,удобно и с малки харчове.Мое,лично мнение.
    А прорицатели,гадатели,опери рани и тем подобни могат да пренасят яйчица или личинки по Дулитъл.Много от редовите пчелари също работят по Дулитъл.

 

 
Страница 15 от 19 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •