Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 19 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 188
  1. #111
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    А килийката не е ли важна. Май има разлика между килийките на свищевите и роевите и самосменните майки.

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Точно Валко .

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Ник , не само на теория , а и на практика .
    Аз от 2 години чистя всички маточници и слагам запасна майка, за да не губя време през което отслабва кошера. А за стартера слагам нова рамка и на другия ден като я осемени майката осиротявам семейството и ползвам само маточниците от тази рамка за отводките но самия статрер го оставям да се оправя сам и винаги излиза много хубава майка без да чистя нищо.

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Танасов , пак ли не в час ?
    Зная ли вече ?

  5. #115
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    На теория защото са заложени на няколко дневна ларва и не са хубаво захранени. На практика аз не го правя това и пак стават същите майки според мен. Аз понеже съм слаб в теорията не се съобразявам с това. Аз съм на мнение че пчелите ще си подберат възможно най качествената майка, виждам съм със очите си как пчелите пазят хубав маточник и не дават на първата излюпена майка да го прегризе.
    А дали не захранват всички ларви по един и същи начин? Примерно още от началото с млечице, а след това да става някакъв фокус? Някои знаят, но си траят. Да не би да изпуснат някоя ценна мисъл.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А дали не захранват всички ларви по един и същи начин? Примерно още от началото с млечице, а след това да става някакъв фокус? Някои знаят, но си траят. Да не би да изпуснат някоя ценна мисъл.
    Да кажат, аз не съм компетентен, само споделям какво съм видял от моята практика или какво съм се заблудил.

  7. #117
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Не може да се даде точно как решават коя млада майка да си оставят пчелите.С борба м/у тях или те вземат правилното решение ние само можем да гадаем и да си пишем.За тези години през който се занимавам с пчеларство,а те не са малко. Умишлено не ги обявявам и грешки съм правил,и два пъти съм ги занулявал от проби и експерименти.И съм стигнал до мое си мнение че какво се уцели и най-вече с какви търтей ще се оплоди.Махал съм маточниците на 4-5 и на 6 ден след направата на отводката.За мен е че все си остават свещеви майки.Имал съм майки,който почти не се различават по-големина от пчелите но на 2- та година ми е давала отводка и 2 корпуса с мед.Купувал съм готови оплодени майки,голяма едра като баварски кон,ама не работи,не снася достатъчно количество яйца.Подсилвал съм го с открито и запечатано пило и пчели,и кошера е само за бройка.Не работи за мен,а само за себе си докато самите пчели не я сменят.Рязал съм крила ,крака и пак я оставят и в най неподходящото време,и то обикновенно есента залагат за самосмяна,при отслабнал откъм пчела кошер на когото му предстой зимуване.Или го обидинявам с друг, или ще го разграбят другите семейства и то тиха кражба без да има нещо видимо.Или загива зимата,или оцелява.Но и през следващия сезон докато се съвземе нещата са 50/50. А това семейство е работило и си е събрало малко по-малко през сезона мед за себе си.Тази година си закупих 2 маточника от производител на маточници.Едната я приеха и заработи,и ще преценя дали да ползвам готови маточници или ще Демарирам,понеже съм с ЛР-кошери,няма да правя отводки,а ще пробвам семейството да си произведе 2 майка и да заработят двете през активния период.След това отделям на цял корпус новото семейство. Извода е че каквото се уцели,ако не става се обединява с друго.Не е необходимо да го имаш само за бройка,ако целта е само медосбор.Който са по-програми,там е друго нещо.Такива семейства сами се оправят след време и се засилват сами след самосмяна.Ние вместо да им помагаме,им вредим.Пчелите поправят сами грешките на пчеларя,но минава 1или 2 сезона или семейството загива през зимата.

  8. #118
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Не може да се даде точно как решават коя млада майка да си оставят пчелите.С борба м/у тях или те вземат правилното решение ние само можем да гадаем и да си пишем.За тези години през който се занимавам с пчеларство,а те не са малко. Умишлено не ги обявявам и грешки съм правил,и два пъти съм ги занулявал от проби и експерименти.И съм стигнал до мое си мнение че какво се уцели и най-вече с какви търтей ще се оплоди.Махал съм маточниците на 4-5 и на 6 ден след направата на отводката.За мен е че все си остават свещеви майки.Имал съм майки,който почти не се различават по-големина от пчелите но на 2- та година ми е давала отводка и 2 корпуса с мед.Купувал съм готови оплодени майки,голяма едра като баварски кон,ама не работи,не снася достатъчно количество яйца.Подсилвал съм го с открито и запечатано пило и пчели,и кошера е само за бройка.Не работи за мен,а само за себе си докато самите пчели не я сменят.Рязал съм крила ,крака и пак я оставят и в най неподходящото време,и то обикновенно есента залагат за самосмяна,при отслабнал откъм пчела кошер на когото му предстой зимуване.Или го обидинявам с друг, или ще го разграбят другите семейства и то тиха кражба без да има нещо видимо.Или загива зимата,или оцелява.Но и през следващия сезон докато се съвземе нещата са 50/50. А това семейство е работило и си е събрало малко по-малко през сезона мед за себе си.Тази година си закупих 2 маточника от производител на маточници.Едната я приеха и заработи,и ще преценя дали да ползвам готови маточници или ще Демарирам,понеже съм с ЛР-кошери,няма да правя отводки,а ще пробвам семейството да си произведе 2 майка и да заработят двете през активния период.След това отделям на цял корпус новото семейство. Извода е че каквото се уцели,ако не става се обединява с друго.Не е необходимо да го имаш само за бройка,ако целта е само медосбор.Който са по-програми,там е друго нещо.Такива семейства сами се оправят след време и се засилват сами след самосмяна.Ние вместо да им помагаме,им вредим.Пчелите поправят сами грешките на пчеларя,но минава 1или 2 сезона или семейството загива през зимата.
    Това ми се струва най - реално от всички писаници до сега.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Не може да се даде точно как решават коя млада майка да си оставят пчелите.С борба м/у тях или те вземат правилното решение ние само можем да гадаем и да си пишем.За тези години през който се занимавам с пчеларство,а те не са малко. Умишлено не ги обявявам и грешки съм правил,и два пъти съм ги занулявал от проби и експерименти.И съм стигнал до мое си мнение че какво се уцели и най-вече с какви търтей ще се оплоди.Махал съм маточниците на 4-5 и на 6 ден след направата на отводката.За мен е че все си остават свещеви майки.Имал съм майки,който почти не се различават по-големина от пчелите но на 2- та година ми е давала отводка и 2 корпуса с мед.Купувал съм готови оплодени майки,голяма едра като баварски кон,ама не работи,не снася достатъчно количество яйца.Подсилвал съм го с открито и запечатано пило и пчели,и кошера е само за бройка.Не работи за мен,а само за себе си докато самите пчели не я сменят.Рязал съм крила ,крака и пак я оставят и в най неподходящото време,и то обикновенно есента залагат за самосмяна,при отслабнал откъм пчела кошер на когото му предстой зимуване.Или го обидинявам с друг, или ще го разграбят другите семейства и то тиха кражба без да има нещо видимо.Или загива зимата,или оцелява.Но и през следващия сезон докато се съвземе нещата са 50/50. А това семейство е работило и си е събрало малко по-малко през сезона мед за себе си.Тази година си закупих 2 маточника от производител на маточници.Едната я приеха и заработи,и ще преценя дали да ползвам готови маточници или ще Демарирам,понеже съм с ЛР-кошери,няма да правя отводки,а ще пробвам семейството да си произведе 2 майка и да заработят двете през активния период.След това отделям на цял корпус новото семейство. Извода е че каквото се уцели,ако не става се обединява с друго.Не е необходимо да го имаш само за бройка,ако целта е само медосбор.Който са по-програми,там е друго нещо.Такива семейства сами се оправят след време и се засилват сами след самосмяна.Ние вместо да им помагаме,им вредим.Пчелите поправят сами грешките на пчеларя,но минава 1или 2 сезона или семейството загива през зимата.

    Като ти прочетох поста много от нещата относно майките се припокриват с моето мнение
    Аз например не мисля че от самосмяна е най най най не знам какво си а свищака за нищо не ставал а роевата пак се роила и други тъпотии като говорим като цяло а не за изключенията.Мисля че има значение какво семейство по кое време на годината прави новата майка и с какви и колко търтей се заплоди /ако е дъждовно като тая година са смотани поне при мен от тези роевите май месец/и после зависи и какво е семейството и с какви ресурси разполага трудови и хранително вкусови.И другото всяко семейство трябва да си е за него майка и дъщеря никакви прехвърляници и подсилвания.

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ....И другото всяко семейство трябва да си е за него майка и дъщеря никакви прехвърляници и подсилвания.
    Да, ако ги отглеждаш за спорта. Някои обаче ги отглеждаме за мед.

 

 
Страница 12 от 19 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •