Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 16 от общо 16
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Споделям това с акара,защото предполагам че майките може да са се прецакали и от опаразитяването.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    В нашия край тази година много слабо опаразитени семействата, с всички който говорих ми казват че е учудващо слаба популация на акара тази година.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Да чукна на дърво, и аз мога да споделя същото. Август внимателно прегледах останалото търтиево пило и не намерих акар, затова сложих за проба ленти само на три кошера и нищо не падна. Не третирах останалите с ленти, тъй като просто не виждах смисъл-или лентите не действат или просто няма акар. Сега съм се подготвил да третирам с оксалова к-на, но при прегледите тия дни не забелязах никакъв акар и се чудя дали да ги тормозя. М/у другото от тая година съм на 100% с мрежести дъна и предполагам, че може и те да са помогнали за слабата опаразитеност.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Вчера бях на пчелина и гледам че акарите вече са се изчистили,аз също съм с мрежести,но на отводките бях с плътни дъна и на някои от тях констатирах направо посипване от акара.Не правя реклама на екостопа,но изглежда че има ефект.Лошото е че още с поставянето и то по една плочка на кошер,започнаха нападенията и излизане масово на прелката,което хич не ми се нрави,но бях принуден заради магазините,имаха още за дообиране.Както писах по-долу,някои кошери си избиха търтеите рано и затова предполагам че се прехвърлиха на работничките.Тази година имаше колеги които също констатираха масовата мор по търтеите още юни месец.Както и да е, вече не виждам кьорав акар,докато преди месец виждах и по два на пчела.С оксаловата киселина ще изчакам засега.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз третирах с екостоп, 1 седмица целя пчелин миришеше от него, като влезна в двора и ме лъхва миризмата.
    Определено ги дразнеше миризмата защото закеиха плочките.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Аз третирам пчелите с две плочки по семејство с "варотом"( това е сшто като и екостоп само друго име),в август месец. Слет 5 до 6 седмици исхврлјам плочките от кошерите и чакам краја на ноември или декември да е вншната температура около 5*Ц, работим третман с ОК (оксална киселина) 5мл по улица. През пролетта, когато цвјата джанка или бадем, ставјам по една плочка "екостоп", за около 4 седмици го изваждам и около 1 мај по една градежна рамка итн.
    Скоро цјалата година водим борба с акара.
    Мисла, че вароатозата се размножава не само в тртејните клејки, тја влиза и в пчелните?!

    Симо, мислим че пчелите, много по малко ти ште тормозиш с един третман от ОК, отколкото акара през зимата.Когато си ти видјал акар на пчела, това показва много заразено семејство, а и не мора да значи, што би повече обичал.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •