Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17

Тема: Начинаещ

  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    това за развитието го видях вече жоре но нали вървим на горе и ми е малко тъмна индията
    за сега всякакво информация ми е от полза
    Знаеш ли снощи ме накара да се замисля нещо. Слагам много магазини (по няколко причини едно ходене ми е близо 300км., добро узряване на меда, по малко безпокоя пчелите и още много оправдания на един мързел).При осемрамковите слагам минимум 2 магазина стигам до 4)
    Дали по някаква причина това количество мед над тях не влияе по някакъв начин на медосбора дали не стимулира допълнително пчелите или обратното.
    Обратното на горното давам го за пример имаше един стар пчелар който правил опит (никога не бих го направил) при силен кошер и слаба паша като не слагат в магазина взима и върти всички пити с пило без пило мед и т.н. и казва че после кошера след стреса събира мед и се въстановява.

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Знаеш ли снощи ме накара да се замисля нещо. Слагам много магазини (по няколко причини едно ходене ми е близо 300км., добро узряване на меда, по малко безпокоя пчелите и още много оправдания на един мързел).При осемрамковите слагам минимум 2 магазина стигам до 4)
    Дали по някаква причина това количество мед над тях не влияе по някакъв начин на медосбора дали не стимулира допълнително пчелите или обратното.
    Обратното на горното давам го за пример имаше един стар пчелар който правил опит (никога не бих го направил) при силен кошер и слаба паша като не слагат в магазина взима и върти всички пити с пило без пило мед и т.н. и казва че после кошера след стреса събира мед и се въстановява.
    Аз също знам за един пчелар който само така работи със всичките си кошери в пчелина казва, че така добива му е определено повече за годината от преди когато е работил по традиционните начини. Но аз също не бих работил по този начин тъй като има и момента когато започнеш често да взимаш от меда им доло те спират работа защото виждат, че им се краде постояно. Плюс това това е много работа усложняваш си живота доста с подобна технология.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    те спират работа защото виждат, че им се краде постояно..
    Точно това ги кара да работят повече ,и повече ,и повече .Инстинкта за продължаване на вида ги кара да търсят все повече и повече храна .Защо мислиш пълнят втори и трети магазин ,след като си взел първия ?Нали първия си им го откраднал ? Според теб спират да събират ,правят стачка ,идват синдикатите ,щурм на крадеца ,нахапват го за наказание и лягат под юргана и чакат да дойде зимата. Хората ,човеците /хомо сапиенс / го правят това упражнение .Но пчелите –НЕ . При тях инстинкта за самосъхранение и продължаване на вида е над всичко .Ама четете ,все пак .Има толкова изписани бели листи

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    В продължение на заформилата се дискусия се сещам, че Колегата Hinap навремето беше качил една статийка, която аз впоследствие съм копирал поне на пет места из Форума. Например тук, пост 21.

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=29&page=3
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Статията не я бях чел мисля че е добра. На Гогол му е лесно кой знае колко практичен опит има зад гърба си. Относно четенето не преставам ама проблема е че много неща си противоречат а човек не може с всичко изведнъж да експериментира и да се ориентира.Аз се стремя (дали е правилно не знам) да осигоря максимална площ по време на главната паша и по възможност да огранича строежа на пити (предпочитам подържащата и безпашието +захарен сироп) друг е въпроса аз какво разбирам под максимална площ и пчелите спрямо приток на нектар. с по горния пост исках да намекна че човек когато има възможност не ограничена финансово и физически може да отнема меда по често разбира се тук има някой условности който са малко табу но всеки сам си преценява.

  6. #16
    Строежа на пити не им пречи по никакъв начин. Даже бих казал че ги стимулира, но това си е лично мнение.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    На Гогол му е лесно кой знае колко практичен опит има зад гърба си. Относно четенето не преставам ама проблема е че много неща си противоречат а човек не може с всичко изведнъж да експериментира и да се ориентира.Аз се стремя (дали е правилно не знам) да осигоря максимална площ по време на главната паша и по възможност да огранича строежа на пити (предпочитам подържащата и безпашието +захарен сироп) друг е въпроса аз какво разбирам под максимална площ и пчелите спрямо приток на нектар. с по горния пост исках да намекна че човек когато има възможност не ограничена финансово и физически може да отнема меда по често разбира се тук има някой условности който са малко табу но всеки сам си преценява.
    Жорка ,вземам отношение защото е споменат моя ник. .Иначе ,щях да използвам гладиаторския символ палец надолу и толкова .Хич не ми е лесно.Продължавам да се самообучавам .Човек се учи докато е жив .И пак умира ненаучен.Но елементарни неща,които и на книга и на практика са идентични от векове ,да се изтапаниш и да сипеш въпроси които са разисквани в отделни теми във форума си е чиста н.... .Ами прочети темите и не ангажирай .Казваш му да прочете книжките ,написаното във форума –а той ти отговаря :Аз като гледам какво правиш ,ще се науча .А бе момче, само с гледане не става.То ,кучето щеше да е най –големия касапин с неговото гледане .Това е случай от преди 60–70 дена.Наистина ,не всичко е по книга .Има разминаване с практиката .Но основата е една .НАУЧИШ ЛИ Я ,МОЖЕШ ДА ПРАВИШ ПРАКТИЧЕСКИ ИТЕРПРЕТАЦИИ в зависимост от региона ,породата пчели,наличната паша и мн. други .А сега по една твоя грешка–не ограничавай строежа по време на главна паша,освен ако не ти се прави гимнастика с магазините .Младите пчели които хранят или преработват нектара в мед ,така или иначе произвеждат люспици восък .Ако не си сложил основи ,тези люспици се разсейват в кошера и след това се изхвърлят като баласт .Чиста загуба.Ако си сложил основа/и/ ,те знаят че гнездото е прекъснато някъде и трябва да възстановят цялостта му ,и когато отиват за прашец и мед за да хранят ,отлагат люспиците на основата , т.е. градят.Затова основата се слага м/у прясното пило и питата с прашец .А при силна паша слагаме наред.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •