Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2013
    Мнения
    19

    Question Зазимяване в ДБ

    Имам две семейства от закупени отводки около първи юли. Не успяха да се развият добре. Сега са съответно на 5 и 6 рамки ДБ. Пилото е съвсем малко и няма снесени нови яйца към вчера. Какво бихте ме посъветвали да правя с тях?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Като за начало започни да ги подхранваш, ако не започнат майките да снасят трудно ще иззимуват.
    След 20тина дни виж какво е положението и ако се налага ги обедини.
    Това е моето мнение да кажат по опитните.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2013
    Мнения
    37
    Цитат Първоначално публикувано от tenik1 Виж публикацията
    Имам две семейства от закупени отводки около първи юли. Не успяха да се развият добре. Сега са съответно на 5 и 6 рамки ДБ. Пилото е съвсем малко и няма снесени нови яйца към вчера. Какво бихте ме посъветвали да правя с тях?
    Мед за зимата имат ли, как е разположен по рамките. Съкрати гнездото, затопли кошера от вън, без южната страна. Под капака също отоплителни материали, подхранване. Свиването на гнездото от двете страни. Целта е да се концентрира пилото на една две рамки.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2013
    Мнения
    19
    Вчера имаха снесени пресни яйца. Не съм ги подхранвал. Мисля и да не ги подхранвам. Решавам да експериментирам. Предпочитам да рискувам сега с два кошера, за да не направя грешка, когато напредна, с повече семейства. Отгоре на капака имат по 2см фибран. По късно ще ги затопля и от вън. Преградните дъски които имам не стигат до дъното. Така ли трябва да останат за зимата или да ги удължа? Ще давам информация как се развиват в тази тема. Ще приемам и нови съвети.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Ако имаш възможност ги подсили с по някоя пита със запечатано пило от другите кошери, ако нямаш ги остави така, в нуклеусите зимуват пак на 5-6 рамки (само че има повече пчели), подхранването е желателно. Ако презимуват напролет поне ще имаш две резервни майки. Преградните дъски не е необходимо да са плътно до долу, ако имаш възможност сложи затоплящи материали зад тях.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2011
    Мнения
    14
    Не е необходимо да слагаш нищо отвън. Под капака е хубаво да сложиш нещо вълнено а след пределната дъска, щом са ти ти толкова малко питите може да сложиш и стиропор. Лично аз тая година ще имам 2-3 такива семейства и мисля тях да ги внеса в мазата при най-големите студове. Винаги съм правел така с по-слабите семейства и не съм имал проблеми. Слагаш мрежа на прелката и внасяш в мазето.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от tenik1 Виж публикацията
    Вчера имаха снесени пресни яйца. Не съм ги подхранвал. Мисля и да не ги подхранвам. Решавам да експериментирам. Предпочитам да рискувам сега с два кошера, за да не направя грешка, когато напредна, с повече семейства. Отгоре на капака имат по 2см фибран. По късно ще ги затопля и от вън. Преградните дъски които имам не стигат до дъното. Така ли трябва да останат за зимата или да ги удължа? Ще давам информация как се развиват в тази тема. Ще приемам и нови съвети.
    Какво стана??

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •