Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 37
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Скутелатор, баце, и друг път съм ти казвал, че въобще не ме интересува какво става с пчелите в Америка или колко дъжд пада в Австралия. Който иска да стопанисва хиляди кошери няма да пита как се прави това тук у форума. Ако колегата Парапанов мисли да ги лашка неговите с мотокар по поляните на Бг едва ли ще ни пита нас със тебе. С приказките за некадърните дърводелци си чешем езиците по другите теми, тази тема поне досега е конкретика. Твой кошер в един метър сняг виждал ли си ? Ама да го наблюдаваш поне 5-6 години при еднакви условия и да го виждаш как се държи ? Или казваш умните американци на 5 години си сменят кошерите, що да не стане и тука така, ми то си е хубав бизнес.

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Или казваш умните американци на 5 години си сменят кошерите, що да не стане и тука така, ми то си е хубав бизнес.

    http://www.youtube.com/watch?v=ySwNNpQPjK8


    Има такива дето не си сменят рамките с десетилетия, за кошерите и боята да не говорим (на клипчето работят с африканизирани пчели). В Америка има пчелари които НАРОЧНО си купуват кошери ЗАГИНАЛИ от Ам. гнилец - по-евтини са, заселват пчели върху СЪЩИТЕ ПИТИ в които е умряло семейството и тъпчат със антибиотици. Докато има периодичен приток на антибиотик няма разлика между тези без и тези със гнилец. А вие се чудите защо умират семейтвата - хигиена нулева - умре семейство ( я от акари, вируси, ам.гнилец, CCD), в най-лошия случай тегли заем, купува пчелопакети и бам върху пак същите пити. Обеззаразяването с радиация на някои им се трува безсмислено, така че предпочитат да си спестят разходите по обеззаразяване (всякакъв вид обеззаразяване). В Америка и най-големия дебил може да стане професионален пчелар (2-10 хил кошера).

    В Америка има и такива които предпочитат вместо да обеззаразяват, да изгорят 10-ина кошера (за да не загинат няколко хиляди) или да си продадат заразения инвентар (пчелини с празни кошери и пити) и да си купят нов. Дават горе долу същите пари, но поне кошерите ще им са нови.


    Както и да е, с подходяща хигиена кошерите траят няколко поколения ( там има пчелари разботещи още с кошерите от времето на дядо му, получил всичко на готово - инвентар, пазар.... е купил си някоя нова машинария, но не е като при нас да започваш от нулата). Аз съм казал че повече от ДЪРВОДЕЛЕЦ кошер ЛР няма да си купя, за ДБ няма никакъв проблем да ти направят, но за Лангстрота просто ги нямат машините (не се обиждайте, но е така), там приблизителния размер пчелите не го признават.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    И тука стигнахме до караница що така ??? Дърводелците нямали машини А СТИГА БЕ !!! Первазите се вкопавали Е то има ли някой да ги кове директно като декоративни ако има такива то те не са нито дърводелци нито пчелари . Аз нямам нищо против первазите НО ако са направени и по точно монтирани към корпуса качествено . Интересно защо пропускате руските колеги ??? Аз видях от техни кошери и си ги направих с фалцове нито вода влиза нито вятър това е целта кой с какво ще я постигне е без значение . Виждал съм на живо ЛР при които пчелите влизат буквално от всякъде между корпусите ама какво да се прави не всички пчели имат късмет .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Хе хе, със Скутелатор още никой не е имал честта да се скара у форума, той просто е много над тия неща, пък и аз не съм му в категорията. Трябва да му благодаря обаче специално за клиповете, голям кеф е да ги гледа човек. И е много точен, най-интересното го казва най-накрая. Дърводелците да не се сърдят ами да си знаят че на крива ракета космоса й пречи. Руснаците също са на почит у форума, но все пак питащия колега уточни в началото с какво разполага като машинен парк.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    Първите ми корпуси ги направих така, че да добия представа къде бъркам и къде да променя начина. Този на снимката ми е първия, отделните му части не се клатят, всичко си ляга точно. Следващите мога още по- добре. Даже не мога да се нарека любител дърводелец, но схващам нещата като ги видя един път или като го объркам веднъж поне знаm как трябва да стане следващия път. Когато ги товаря в колата готови ги овивам с дебело одеало, застопорявам ги с въже да не се отъркат и да им одраска боята, баща ми се дразни сякаш се държа стъкло, но това аз съм го правил, мерил съм го по 10 пъти преди да го режа, още толкова пъти настройките на машините. Ценя вниманието и усърдието, с което съм ги направил, ако нещо знам че е сбъркано ме яде и не допускам грешката следващ път. Сега разполагам с 6 семейства, другата година искам да ги направя минимум 20 и така докато не стигна някакво число около 120. Мразя да правя нетрайни неща. Чета и препрочитам и искам да съм сигурен, когато правя голямата партида инвентар, че това ще ми служи точно толкова добре, колкото съм го направил. Разполагам с работилницата на баща ми - моята работилница вече с един стар циркуляр/планя в едно. Не чувствам да ми липсва никоя друга машина освен тази за еднаква дебелина на дъските, но и около това има заобикалка. Ножа е висок максимално 6.5 сантиметра и като обърна и от другата страна дъската става общо 13 сантиметра изравнена повърхност , останалото по средата на ръка с ренде.
    Та след като изписах цялата тая плеада и аз се забравих и отклоних от темата. Сигурно ме жегна това с калпавия дърводелец, знам ли, гузен негонен бяга - уча се. Подписа на един колега от форума гласеше - 1000 пчелари - 1000 начина за пчеларстване. Търся моя, като събирам идеи от вас. Получих наистина добри идеи. Ще опитам и с фалц както предлага Ивайло Георгиев -ingivo и с вкопан перваз (3 милиметра вкопаване дали стигат?)

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако свалите первазите на кошер, правен по време на соца, ще видите, че первазите са вкопани в корпуса и са под наклон, така че вода няма как да се задържи. Имам кошери от баща ми, които сигурно са над 20 години и не са изгнили никъде покрай первазите. В момента ги реставрирам и обработвам с ленено олио и паста на восъчна основа.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ето и снимки на реставрираните кошери.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Снимка0414.jpg‎   Снимка0413.jpg‎  
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Ето и снимки на реставрираните кошери.

    Кой дърводелец ги е правил да си поръчам и аз при него? Имам впредвид, цеха все трябва да го е наследил някой, я син или зет.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    не е цех така са правени заводски - мойте всичките са по същия начин вкопани под наклон первази произведени през 1982-1983 година

    само че мойте не са реставрирани и са с оригиналната боя (поне това което е останало), отзад на капака има метална пластинка с година на производство, сериен номер и т.н.

    Прикачен файл 262
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #30
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    А така като гледам имаш процепи между слепването на дъските - там не гние ли? или си сложил первази ( които преди заснемане си свалил) за да не влиза вода там?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •