Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 38 от 61 ПърваПърва ... 28363738394048 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 371 до 380 от общо 601
  1. #371
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Това е моето виждане и се надявам да не бъда разбран грешно.
    ЕС няма пари за социални помощи.
    ЕС иска ЕФЕКТ от парите, а не да ги влага в неефективно стопанство.
    ЕС казва на България: "Дайте ни програма и ако ни хареса и е ЕФЕКТИВНА ще я одобрим"
    Какво прави България: "Ще дадем едни пари на пчеларя, но си искаме данъците защото хазната е празна. Трябва пчеларите да усвояват парите, а после да ни ги връщат и ако може да са всичките, но трябва да остане и някоя троха, че и другата година да можем да цокаме" АЗ НА ТОВА МУ ВИКАМ РОБСТВО!
    ЕС НЕ ДАВА ПАРИ ЗА ПЪЛНЕНЕ НА ДУПКИ ПО БЮДЖЕТА! Ние вземем 2лв, а държавата ни взема 1.99лв.
    Тези пари са за пчеларство, а не за пчеларя. Тоест търси се възможно най-големия ефект за ОБЩЕСТВОТО.
    ИЗКЛЮЧИТЕЛНО грешен подход е първо да гледаме как да не се краде, а чак след това какво ще постигнем с парите.

    1. Трябва да има стимул за опрашване. Пчеларят трябва да има причина да го прави, а не да губи семейства и пари.
    Тук най-ефективни биха били пчеларите с по 1000-2000 кошера, но е грешно само те да бъркат в кацата с меда. По тази логика парите ще отиват само при големите и малките ще станат още по-малки. Естествен процес би било тези големци да се обединят в картел и малките да бъдат мачкани. Това си е нормален процес и все пак сме в пазарна икономика. Че...трябва да има разпределение на парите между всички групи, но и трябва да се гледа и ефект/пари.
    Предлагам следния вариант: Регресивно да бъде финансирана тази точка, като най-големите вземат най-малко пари за кошер. Изискванията за състоянието на семейството е ясно, че трябва да бъдат нормални, а не кошер със 100 пчели.
    Така винаги ще има място за малките да се развиват и те ще вземат най-много пари на кошер, но ще имат стимул да станат големи.
    Кой обаче ще упражнява контрол над състиянието на семействата?
    Аз не виждам проблем с това, защото така или иначе се правят проверки и е редно да има полза от тях, а не просто да се намират на работа. Има и други механизми, но дотам да го докараме.
    Кой къде ще опрашва и как да се разпределят колко кошера от коя група пчелари ще се финансират?
    Дава се право първо на най-малките и по реда нагоре. Първо най-малките да предлагат кошери и след това всяка по-голяма група. Най-големите ще имат най-малко % кошери финансирани и е някаква справедливост, иначе те стават още по-силни, а слабите направо изчезват. С няколко думи - според мен е редно да се дава приоритет на малките да станат големи, а най-големите да попълват дупките.
    Арендаторите да имат интерес да опрашват и да вземат повече пари, ако земята им бъде опрашвана. Нали се сещате, че това веднага ни решава проблема с пръсканията. И това е ЗЕМЕДЕЛСКА ПОЛИТИКА, а не кърпене на стари чорапи и балансиране на лобистки интереси.
    Това значи да се дават пари за ЕФЕКТИВНО земеделие.

    2. Виждаме като се дават пари за кошери какво става. Цените на кошерите се повишават, злоупотреби много, казват ни как да пчеларстваме и няма място за мърдане и т.н.(Ние си ги знаем)
    Пчеларят трябва сам да решава в какви кошери да си гледа пчелите, а да има контрол дали тези кошери са обитавани. Дава се една сума и пчеларя сам да си реши дали да купи един кошер от 200лв или 4бр по 50лв.
    Пари за лекарства...отново същите проблеми и отново едни фирми си пълнят гушите, а пчеларите само губят.
    То излиза, че се дават пари за излишни неща, а важните са на последно място или изобщо не се финансират.

    3. Майки и отводки. Когато на пчеларя му се даде възможност да избира, то принципа ще бъде пазарен, а не дадена група Родопики да си пълнят джобовете, а пчеларите да плащат цената.
    Когато пчеларя има ПРАВОТО да избира, то той би си купил възможно най-добрата майка за неговите цели. Майкопроизводителите ще бъдат в конкуренция и ще продават възможно най-доброто качество на възможно най-добрата цена.
    А ако майкопроизводителите нямат нужното качество и пчеларя не иска да купува, то парите да могат да бъдат използвани за собствено производство на майки. Тоест да се финансира или закупуването на майки или собственото производство или и двете в дадена степен. За отводките е почти същото.

    4. Изследване на пчелните продукти, маркетинг, развойна дейност и т.н. и т.н. Всеки ден виждаме колко сме назад в тези направления и как парите отново отиват в джоба на групичка хора. Всеки си избира как да работи, как да си гледа пчелите, как да реализира продукцията си, но останалите не трябва да се съобразяват с избора на дадена група или индивид. Всяка такава обща политика е грешна, защото където общите интереси се покрират всичко е наред, но когато примерно Иван иска да рекламира мед, а Гошо прашец...какво правим?!?!. Развойната дейност е същата работа. Наука се прави в институтите и университетите, но ИНОВАЦИЯ СЕ ПРАВИ ОТ МАЛКИЯ (ПЧЕЛАР). Японците са го доказали и го доказват всеки ден с корпорации като Mitsubishi, но ние се мислим за по-умни. Имам много примери, но мисля, че стана ясно. Трябва да се финансира индивидуалния пчелар да прави подобрения и всичко това да бъде събирано на едно място.
    Нямам нужда от помощи, а от технология да вадя два пъти повече продукция!

    Горе-доле това ми е идеята и има грешки и няма как да напиша всичко, но въпроса е пчеларството и всички свързани с него макар и косвено да спечелят, а не групичка хора или индивид.
    Това е само идея и не желая да я набивам на никого.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #372
    Тоя списък на агенцията по храните въобще не е актуализиран аз съм подал декларация че съм вдигнал капацитета но в списъка си седя с бройката с която съм регистриран. А колкото до това че малките пчелари не се интересуват какво става в сектора това не е вярно, просто всички ги използват само за едно да си лигитимират организациите и ги забравят и на повечето ни е писнало да сме изтривалката за крака! По принцип колкото до % според "хоби" пчеларите и пенсионираните колеги който притежават до 200 семейства са 90 % от сектор пчеларство и не са заинтересовани защото както писах по горе вече не вярват на думи..Не че имат нещо против новата асоциация в това число и аз но времето ще покаже дали ще е припознаем като своя. Но да се върнем към програмата нали за това е тамата, в сегашния си вид програмата е пълна пародия, ако ще има някаква субсидия то трябва да е само и единствено за подмяна на инвентара и евентауно за препарати за третиране, всичко останало всеки колега може да си направи сам било то отводки било то майки с малко повече опит. Това е мое мнение не го налагам на никой
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #373
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    В подкрепа на по горно мнение,мога да дам много примери на подобни практики на пчелари осъзнали нуждата, че(майката му е майката)до една или друга степен за по-добро пчеларстване.Съжалявам, че не мога да ви постна линкове,материали(поради неграмотност)за десетки доказателства уличаващи правотата на Скутелатор(той може би ще го направи).А , има и такива практики да се работи само с готови пакети пчели на пролет,като на есен се ликвидират(испразват )се кошерите и на пролет с чисто нови семейства се старира.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #374
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Дайте да си изясним що е това ДРЕБЕН ПЧЕЛАР !!!

    От гледна точка на държавата при 30 милиарда бюджет и 3 милиона работещи, тя трябва годишно да прибира като данъци средно по 10 000 лева от човек. Самият този човек също трябва да си докарва подобна сума като заплата (доходи), за да може да изхранва и издържа себе си, жената и децата. Тоест средностатистическата РАБОТНА ЕДИНИЦА в България в трудоспособна възраст трябва да изкарва СРЕДНО 20 000 лева годишно като ПРИНАДЕНА СТОЙНОСТ над цената на суровините, материалите, оборудването и инвестициите, които ползва в процеса на своята ТРУДОВА ДЕЙНОСТ.

    От гледна точка на пчеларите нека да добавим и едни 5000 лева на година в инвестиционната и ДМА частта и да приемем, че 25 000 лева е минималният годишен приход, който един пчелар трябва да изкара, за да е полезен член на обществото и да бъде признат от статистиката за 1 РАБОТНО МЯСТО. От тези 25 000 поне 10 000 трябва да ги сподели с бюджета (да ги даде на държавата), която пък с тях ще изхрани още 2-ма пенсионери, и още една камара непроизводителни гърла (пожарникари, полицаи, учители, прокурори, съдии, кметове и прочие държавна и общинска администрация).

    Та от тази гледна точка ДРЕБЕН ПЧЕЛАР е този, който сам издържа себе си и семейството си, и в същото време е полезен член на обществото, плащайки си честно и почтенно всички данъци и такси. За да се случи това обаче, той трябва да произведе мед за 25 000 лева или при сегашните цени на меда това са 5 тона, което пък означава, че този пчелар трябва да притежава поне 150 кошера и да си ги обслужва сам самичък без чужда помощ.

    На фона на тези цифри аз лично бих направил следната класификация:
    ХОБИ ПЧЕЛАР - под 150 кошера, който за да се издържа, трябва да работи някъде другаде.
    ДРЕБЕН ПЧЕЛАР - над 150 кошера, който сам издържа себе си и семейството си и не работи никъде другаде. И най-важното - честно и почтенно си плаща данъците и осигуровките.
    СРЕДЕН ПЧЕЛАР - над 300 кошера, сам се издържа и е осигурил поне още 1 работно място. Плаща целогодишно данъци и осигуровки на 2 човека.
    ИНДУСТРИАЛЕН ПЧЕЛАР - над 600 кошера с осигурени освен себе си поне още 3 официални работни места с честно платени данъци и осигуровки.
    ЕДЪР ПЧЕЛАР - над 10% от сектора - такива засега няма.
    МОНОПОЛЕН ПЧЕЛАР - над 50% от сектора - такива засега няма.

    Държавата и обществото имат най-голяма изгода от ИНДУСТРИАЛНИТЕ ПЧЕЛАРИ, но трябва да подпомагат ДРЕБНИТЕ и СРЕДНИТЕ, за да се РАЗРАСТНАТ и да стигнат до ниво ИНДУСТРИАЛЕН.

    ХОБИ пчеларите НЕ СЕ ПОДПОМАГАТ
    , освен ако не изявят желание да станат полезни членове на обществото, като си регистрират пчелините и започнат да си внасят задълженията към бюджета, и чак тогава същият този бюджет може да им помогне да влязат в групата на дребните, средните и след това - индустриалните пчелари.
    Ако има възможност нека потребителите да се разделят по тая графа .Под профила да пише къкъв пчелар е(малко е кофти но често потребители с 2 кошера дават савети на други които са минали този етап) .И новите потребители да публикуват мнения само с разрешение на администратор

  5. #375
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Божееее, ако трябва да "споделям" 10 бона с бюджета, то по добре да му легна на гърба като безработен отколкото да се занимавам с пчели .......

  6. #376
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Матеев държавата на води като стопанства/ поне така аз знам/.Със 235 броя аз влизам към средно стопанство.Мария Габриел преди две-три години на обеждаваше,че няма смисъл да копуваме земя/до 300 декара/защото с бройката кошери пак сме средно стопанство и през новия период 2014-2021 ще плащат на стопанство.Знаех си,че трябва да се направи обратното на което казва политик но уви хванах се на въдицата.Надявам да е за последно:-) :-) :-) .
    Ако има някой който е по наясно от мен да пише.

  7. #377
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Следвайки логиката на някои предложения ,аз мисля така:Най -бързо ,най-лесно ,най-справедливо ще бъде подпомагането на единица продадена продукция.Така на светло ще бъдат и пчеларите ,и изкупвачите.По този начин държавата ще прибира по-лесно своето ,от което се предполага ,че ще има интерес от самото подпомагане.

  8. #378
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Следвайки логиката на някои предложения ,аз мисля така:Най -бързо ,най-лесно ,най-справедливо ще бъде подпомагането на единица продадена продукция.Така на светло ще бъдат и пчеларите ,и изкупвачите.По този начин държавата ще прибира по-лесно своето ,от което се предполага ,че ще има интерес от самото подпомагане.
    Така казах и аз преди 70 мнения:
    Искрено вярвам, че няма човек, който да е регистрирал пчелина си и да не иска да припечелва от него. Затова, ако има субсидия "на глава", според мен трябва да се дава като процент на реализирана продукция. Примерно декларираш продажби за 1000лв (от восък, от мед, от отводки-без да си лицензиран и т.н.) - получаваш 150лв субсидия.
    Но тука не говорим ли за НПП? ДеМинимиса е ствсем отделна тема според мен...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  9. #379
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Доколкото знам в Румъния субсидиите за пчеларството се дават на база килограми реализирана продукция. Според мен това е най-добрия начин както за държавата да си вземе своето, така и за пчеларите. В крайна сметка кои го интересува дали имаш 50, 100 или 1000 кошера, след като не си произвел нищо за пазара. По този начин акцента ще падне върху производителността на единица семейство, а не върху броят им, защото като знам какви бай-ганьовци сме ще напълним по 500 кошера с някакви мърши на по 1-2-3 рамки!
    Keep Walking...

  10. #380
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    Да завърша мисълта си от снощи .Това групиране за което пише Матеев ако го имаше законно ,много от проблемите в пчеларството щяха да се решат набързо .Примерно можеше да се избегне двойното осигуряване на хоби пчеларите ,които работя и гледат пчели ,а се осигуряват и като пчелари.Изнасянято на пчеларите пак лесно щеше да се оправи .хоби пчеларите никой нямаше да може да ги бутне да излязат навън ,и други проблеми за които не се сещам в момента

 

 
Страница 38 от 61 ПърваПърва ... 28363738394048 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •