Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 50 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 491
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    De minimis 2016 - възможно ли е?

    Предполагам всички знаят, че за тази година шансовете ни за получаване на помощи по De minimis клонят към нула поради огромните средства, похарчени от държавата за справяне с болеста НОДУЛАРЕН ДЕРМАТИТ по едрите преживни животни. Въпреки това вчера в МЗХ неофициално говорих с висши служители от дирекция "Животновъдство" и накратко им разказах колко е трагично положението с пчеларския сектор тази година и как това е една от най-лошите години от много време насам. Те ми обясниха как няма пари, но в същото време ме посъветваха ако положението наистина е толкова тежко, да го опиша в едно официално писмо, като се постарая да приведа КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПОВЕЧЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА, и да го изпратя с електронен подпис на електронното деловодство. Също така ми казаха, че решение за даване на пари се взема от ПОЛИТИЧЕСКОТО РЪКОВОДСТВО, така че ако наистина имаме сериозен проблем, напълно е възможно да се вземе политическо решение да ни бъде помогнато.

    До момента писма в МЗХ с искане за De minimis са изпращали не една пчеларска организация, но понеже всяка една година тези организации плачат по един и същи начин с едни и същи текстове на писмата си, на тазгодишните писма не е обърнато подобаващо внимание. Останах с впечатление, че служителите в МЗХ не са много наясно, че тази година положението е КОРЕННО РАЗЛИЧНО ОТ ДРУГИТЕ ГОДИНИ. И че тази година пчеларите НАИСТИНА СЕ НУЖДАЯТ ОТ ПОМОЩИ.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Отварям тази тема с молба към всички - предложете СИЛНИ и ДОБРЕ ОБОСНОВАНИ ТЕКСТОВЕ, както и ДОКАЗАТЕЛСТВА, които да ги включим в едно добре обмислено писмо до МЗХ. Писмото отдавна е съставено и го има, но не е много убедително в областа с обяснениета защо тази година е по-лоша за пчеларството от всички останали. Нали разбирате - получава се нещо като лъжливото овчарче - всяка година искаме De minimis и обясняваме колко е лоша тази година, и сега когато наистина дойде МНОГО ЛОША ГОДИНА, започваме да се чудим как да накараме МЗХ да ни повярва, че това този път наистина е така.

    Та давайте текстове, обяснения, доказателства и всичко, което счетете, че най-добре ще охарактеризира текущата пчеларска година. Но не се бавете - имаме на разположение само почивните дни. В понеделник ще систематизирам цитираните от вас проблеми и ще изпратя писмото до МЗХ, но преди това ще поискам подкрепа от всички останали пчеларски организации в страната. Нека преди това обаче да сглобим текста на това писмо в часта му с проблемите и обосновката (другата официална част с цитираните закони и директиви вече я има).

    Очаквам вашите предложения какви тазгодишни проблеми да включим в писмото.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Изключително слабите а някъде и никакви добиви от акация, поради лошото време (дъжд и ниски температури). Изключително ниският процент на оплодените майки , който трябваше да заработят по време на липата, и от там по малко новосъздадени отводки. За капак и високият процент на роили се семейства, и те годината приключи. Ако има де минимис , средствата ще се използват за успешното зазимяване на семействата и да се молим, че догодина ще компенсира тази.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Тази година започна добре ,развихме пило на 7-8 рамки за рапица . НО времето 2 дена хубаво, 3 дена лошо.Направиха пило на плодник и магазин- 1 или 2. Трябваше да се храни. Акация - дневни температури 20 градуса, нектар - няма, рояци , колкото искаш, оплодени майки - 0. Трябваше да се храни. Липа - тъкмо цъфна и всичко завря- температури -30-36 градуса. Трябва да се храни. Слънчоглед ,температури високи, влажност минимална, хибридът цъфти 10-15 дни. Добив на мед не се знае.Среден годишен разход за захар -50 кг., а може и нагоре. Тези , които не хранеха - умираха кошери, отводки . Не знам за тази ненормална година , как ще зазимим семействата.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    При мен същата ситуация беше но аз малко по различна стратегия направих.Докато не напръскаха рапицата ги държах гладни.После хранене яко,тия които бяха на 8 рамки разцепих 35 ранни отводки,акация не съм вадил защото знам за глада м/у акация и липа.Цъфна липата от 2 години мед от липа не бях вадил.от 136 кошера 2 в роево но чудо липата пусна добре.Сега отводките станаха на 6-7 на липата по 3 напълниха с мед.Като четете викате си тоя е късметлия. Да но не,
    на рапицата всичката летяща пчела отровена,м/у акацията и липата пръскане на царевицата и слънчогледа доло,миналата седмица също натравяне,вчера също пчелата под кошерите, пчелина мирише на екерсаж.А кажете ми колеги тоя де ниминис какво би ми помогнал по добре да него пущат от колкото да се нервя.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Настоявайте за законодателни промени, а не само за пари. Тези помощи може и да избутат част от семействата до другата година, но ако и следващата е като настоящата?!?!
    Няма смисъл от командното дишане. От програмен период до програмен период, от субсидия до субсидия - това не е селскостопанска политика!
    И преди е имало лоши години и това е нормално, но цяла година не спряха да пръскат. Как да се възстановят семействата при тези условия?!?! Нужен е поне 1 месец, за да се стабилизират семействата, а между пръсканията против дерматит и пръсканията на арендаторите...
    А районите с по 2-3-4 вида култури и разпокъсана земя? - Там е ненормална история, 1000 арендатора и всеки си пръска когато иска.
    Първо и най-лесно е да се забрани на ХОБИ растениевъди да пръскат с опасни за пчелите препарати, освен в специални случай, когато се цели ограничаване на заболяване по растенията и само в присъствието на агроном.
    За 2 череши, 4 ябълки и 10 домата, вземи избий пчелите в радиус от 2км!!! Нищо нормално няма в това! Агроаптеките продължават да продават каквото поискат и на когото поискат, само ядрено гориво не можеш да си купиш.
    РАЙГРАСЪТ го пръскат с препарати против мравки(действат и на пчели) докато е на семена, а след това с хербицид против широколистни плевели. Най-използвания препарат за третиране на семената е циперметрин и можеш да си го купиш от почти всеки магазин свободно.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Много правилно Дамяне и аз съм за това тия 7лв няма ме оправят нито пък някой колега важно е да има здрав закон и промени

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    ...... Като изключим пръскането за дерматита, годината си е като много други преди това. .....
    При мене 20 дена валя почти без да спира, а и метеоролозите го приказваха същото за цялата страна.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    При мене 20 дена валя почти без да спира, а и метеоролозите го приказваха същото за цялата страна.
    Ударил си бонуса Матеев сигурно 200 рояка си продала и по 30-40 маточника на рамка направо не ти трябва финансова помош

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Ударил си бонуса Матеев сигурно 200 рояка си продал а и по 30-40 маточника на рамка направо не ти трябва финансова помош
    Ха-ха ..... рояците са в горите около моите пчелини .....
    Поне съм спокоен, че се грижат за търтеевия фон и ми помагат за оплождането на майките.

 

 
Страница 1 от 50 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •