Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 61 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 601
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не се хващай с този. Ще изгориш като факла. Този ликвидира два пчеларски съюза. Сега има 5 човека членска маса и се води национално представен. Хубава идея си му дал. Считай, че ще открадне и парите и меда. Не се сърди, но си попаднал на грешния човек и си му подарил идея как да направи една далаверка за доста пари.
    Иначе и сега правим подобни мероприятия. Сега за първия учебен ден сме приготвили няколко стотин малки бурканчета (50-60гр) и ще ги раздаваме на децата. Освен това организираме два пъти годишно изложения с мого медиен шум -статии, предавания по радиото и телевизиите. Само че нашите проекти по програмите редовно биват отхвърляни, въпреки, че по думи на служителите на ДФЗ са най-добре направени, но не сме част от статуквото. А парите се раздават само между членовете на работата група. Ако не си част от тях и ако не им делиш 50/50 с тях -духаш супата.
    По скоро може да се направи една подобна кампания, но без участието на пчеларските организаци. Не е нужно много. В по-малките градове даже и общините са склонни да помагат за такива мероприятия, защото освен всичко друго властите си правят и голям PR, но пък влачат със себе си и всички медии.

  2. #32
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    Ето какво трябва да се направи в пчеларството като програма: 1. Тези които пишат програмите и ходят в колона по двама при министъра първо да си направят труда да пуснат обсъждане по региони. 2. Същите да не са медари, а пчелари. Пояснение: под "медар" разбирам да не са слагачи на преработвателите на пчелен мед, а да се грижат основно да има пчели и опрашване в държавата. Меда е функция на пчелите (един от продуктите) и той трябва да се продава когато от прелката потече мед - само в добри години. През останалото време пчелите опрашват рапица, кориандър и слънчоглед и всичко наред и арендаторите получават по-високи добиви благодарение на пчелоопрашването, но само за тях има директни плащания. За сведение в Германия приходите от опрашване се изчисляват ежегодно за над 14-15 милиарда евро, а от износ на мед (Германия е най-големия иносител на мед) 20-30 пъти надолу. Сами си направете извода какво трябва да се субсидира или да има директни плащания. Скоро имаше протест на пчелари, но те искат поголовно субсиди и това държавата трудно ще бъде убедена да прави, ако не се предложи система. Ето моята проста и надеждна система: 1. Сключване на договор с арендатор и пренасяне на кошерите в масива му с ентомофилни растения - овощни, рапица, кориндър, слънчоглед и пр.2. Протокол от лекар, че пчелите са здрави и подпис на кмета и лекаря и арендатора. 3. В масива може да са закарани всичките кошери на пчеларя, но той ще получи субсидия за първа паша 60 лева за кошер в по схемата 4/10 (4 кошера за десет декара паша, а не за всички кошери. От останалите пчеларя ще получи собствен приход от мед. Естествено е, че от всички ще получи мед, но само една част ще бъде субсидирана. За втора паша ще получи по същата схема вече 80 лева за кошер и за трета паша - 100 лева. Меда е отделен приход (екстра), а не самоцел на лобито на медопреработвателите, които са ни превърнали в роби и затова всеки говори за това колко мед е получил през годината. За сведение в свястните държави се работи така. А за този дето не знае какво да се обсъжда важи сентенцията на Уди Алън.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    Мирослав Найденов е престъпник меко казано. Пусна програма за пчелни кошери и се юрна народа поголовно да се записва. И знаете резултата. Отвориха приемните на РА и казаха, че преди пет минути парите са свършили. Така не се прави. Трябваше да минат комисии по всички пчелини и да се опише състоянието на кошерите. Примерно от сто кошера 30 са за смяна. Така се съставя национален списък. Всички пари се разделят на броя кошери за смяна и прпимерно се получава, че 60 % от кошерите на България ще бъдат сменени. А то какво стана - ако се запишеш и имаш късмет ще получиш 100 %, а останали те ще духат супата. После никой не следи какво става с тези кошери. Лицето, което ги е взело може да ги хродаде на половин цена и да прибере парите. Или може въобще да е нямал нужда от подмяна кошерите. Ето такива безобразия се вършат от държавните агенции и министерството.

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    Трябва да се говори за пчелоопрашване, а не за мед.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    11.02.2013
    Мнения
    48
    Трябва да се подпомага пчелоопрашването, а не меда. Да се плаща за една паша закарани кошери на масива с договор и проверка от лекар, кмет (протокол) с договор с арендатора при схема 4/10 кошера. 60 лева за една паша, 80 лева за две паши и 100 лева за три паши. Тук говорим да имат интерес и арендаторите. Така скачат добивите и заслугата за това ще е и на пчеларите. Пояснения ще давам допълнително.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Това звучи добре на теория, но какво мислят по въпроса арендаторите? За да се сключи един договор са нужни минимум две страни. Какво би задължило арендаторите да сключват такива договори и да плащат за опрашването? Ако те изпитват подобна нужда биха го правили и сега, но не съм чувал за такава практика.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Аз съм чувал за една друга практика. Аредндаторите да търсят рента от пчеларите, затова че пчелите им събирали мед от културите

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    22.10.2013
    Мнения
    3
    Много ми хареса идеята на kirschman.

    Мисля, че пчеларите трябва да се обединим точно около нея.Арендаторите би ги задължило изискването при кандидатстване за субсидий, да представят договор за наем на определен брой пчелни семейства/според декарите ентомофилни растения - овощни, рапица, кориндър, слънчоглед и пр. които обработва/, бройката трябва да е различна за различните насаждения .Навремето е имало норми :
    овошки 2сем/10дка
    бостани 1сем/10дка
    слънчоглед 2сем/10дка
    рапица 2сем/10дка
    Кандидатстваш за хххх дка субсидия за слънчогледов посев - договор за 0,2 по хххх бр. пч. семейства. Примерно казано.

  9. #39
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Такааа, я да видим колко пчелари ще се навият да вземат няколко левчета за да получат удоволствието да им изтровят пчелите.
    Аз лично не бих, дори и да ми плащаха цената за целия кошер ( много колеги обаче за тази цена ще се навият).

    Земеделците никога няма да спрат с употребата на пестициди. Цената за опрашване трябва да е достатъчна че и да покрива тези разходи. В непазарна икономика това няма как да стане ( дори и в един момент субсидията да е достатъчна, след време инфлацията я изяжда и става непропорционална на разходите)

    Американския пчелар за опрашването на бадемите каквато цена каже - толкова взема. Собствениците на бадеми пък нямат друг избор освен да си платят, а и бадемите са достатъчно доходоносни за да могат да си го позволят.


    Всички реват за субсидии за опрашване, но я да видим първо колко от тях ще се навият да си закарат пчелите някъде. Всъщонст пчеларите не искат субсидия за опрашване, те искат субсидия за това че пчелите са опрашители. ( аз имам образование за мениджър (наред със останалите неща), означава ли че като си стоя вкъщи трябва някой да ми плаща менажерска заплата?)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    22.10.2013
    Мнения
    3
    Колега много саркастично и черногледо мнение даваш.Това в крайна сметка е само една идея.Най малкото решава проблема от къде ще се вземат пари за отрасъла "ПЧЕЛАРСТВО"- от тези които единствени получават, и то не малко/нищо не пречи да се преразпределят няколко милиона/.Не е задължително да си местиш пчелите,реално те обхождат 25-30 хил. декара, и някой се възползва от това,въпрос на пазарни принципи и отношения е как и кой точно ще се възползва от настоящото разположение на пчелините.Според мен даже не е задължително и да се фиксират цени - всичко ще си дойде на мястото с времето. Твърдо съм убеден, че ще се разреши проблема и с натровените и откраднатите пчели- заради заветните ххх лв./дка субсидия земеделците сами ще пазят пчелите.
    Мисля, че може доста да се подискутира по въпроса.

 

 
Страница 4 от 61 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •