Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 61 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 601
  1. #11

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Смешна история. Тези хора не разбраха ли, че не се прави така. Как не се научиха, поне исканията да формулират както трябва и да се поровят малко в номативната база.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Накратко относно цифрите по програмата:
    През трите години парите по различните направления на програмата са еднакви, което означава, че каквото напиша като числа ще важи за всяка една от годините 2014, 2015 и 2016. Ето накратко цифрите и моят коментар:

    400 000 лв. на година за сдружения на пчелари, които да популяризират в медиите българските пчелни продукти. Тези пари не са за нас. Кой ще ги лапне вероятно вече се знае, а какво ще бъде направено с тях вероятно така и ще си остане в тайна.

    2 800 000 лв. на година за борба срещу вароатозата. Сумата е достатъчна за пролетното и есенното третиране на един милион кошера, а в България има само половин милион. Следователно всеки, който си поиска пари по това перо, ще ги получи със 100%-ова гаранция. Дори ще останат нераздадени пари, които ДФЗ ще се наложи да ги разпределя по други направления.

    100 000 лв. на година за извършване на лабораторни анализи на пчелния мед. Сумата е смешно малка предвид факта, че едно пълно изследване в България може да достигне до 300 лева, а в ужбина - над 1000 лева. Тези в чужбина едва ли ще ги признават, така че тази сума ще достигне само за около 300-400 изследвания, което направо си е подигравка с българските пчелари. По това перо нямате шанс да получите пари.

    800 000 лв. на година за закупуване на нови кошери. Това означава програмата да финансира по около 10 000 нови кошери на година. Ако всеки кандидат заяви средно по 30-50 кошера, ще има пари за 200-300 кандидати. Не е крайно зле. Много от вас ще имат шанса да си удвоят пчелините почти без пари. Проблема е, че няма как 10 000 кошера да бъдта произведени от Българските фирми за период от само 2-3 месеца. Числото е огромно. Трябва десетки фирми да работят през цялата зима и да се подготвят за бума, но колко от тях ще се навият да затворят стотици хиляди левове на риск? Именно заради това си мисля, че ще възникне една кампания от предварителни договори, и то още от сега, защото за да се работи по кошери цялата зима, сух дървен материал трябва да се закупи ОЩЕ СЕГА или в следващите 30-40 дена. След това вече ще е късно.

    1 200 000 лв. на година за закупуване на отводки. Това прави 12 000 отводки на година. Числото е огромно предвид факта, че повечето фирми, които продават отводки в момента, не са лицензирани. А ДФЗ това няма да го допусне, така че на практика остават много малко на брой фирми, които могат да предоставят на пазара такова количество отводки. Според мене и по това перо ще възникне огромен дефицит, така че най-добре е също да се сключат предварителни договори най-късно до нова година или в първите месеци на следващата година. Ако всеки пчелар закупи средно по 30 отводки, пари ще получат около 400 човека, което не е малко.

    700 000 лв. на година за закупуване на майки. Това прави около 30-35 хиляди майки, което също е огромна цифра и със сигурност ще предизвика огромен дефицит и нарастване на цената. Ще могат да се облагодетелствуват около 1000-1500 човека, което очначава, че над 50% от вас ще получат пари по това перо.

    Има и ще няколко дребни пера по програмата, но те не са за нас. Говорим за още 500 000 лева на година, които ще ги лапнат определени, предварително известни хора (научна дейност, научни изследвания). Да се надяваме, че с тези пари ще се свърши някаква поне малко от малко полезна дейност за цялата пчеларска общност.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    За да продаваш отводки през програмата трябва да си регистриран. Това става с благословия свише......
    Има си законови положения, които ако ги изпълня, няма как да ми откажат. Ако все пак се опитат да ме спрат с незаконни методи и средства, ще хвърчи перушина .......

    Тези свише не са глупаци и много добре знаят, че във всяка една война жертви падат и от двете страни. Така че не си мисля, че ще си рискуват топлото местенце, в опити да ме спрат. Аз мога да загубя само някакви пари, а те могат да загубят абсолютно всичко, ако някой започне да рови лайната около тях.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Леко грешно разсъждаваш:
    2 800 000лв. / 500 000 кошера = 5.60лв. за пролетно и есенно третиране на един кошер. Става долу горе, обаче ако е с варотом и варостоп, обаче в списъка ще има е и примерно чекмейт по 15 лева и т.н. С типична лакомия всички ще кандидатстват за най-скъпите и ще има огромен недостиг на средства и след причисленията помощта ще е смешна.
    800 000 лева / 10 000 кошера е абсурд. 80 лева за кошер с ДДС е абсурдно. По скоро ги смятаме по 120 лева (с ДДС) и са около 6500 броя. Абсурдно е да има дефицит при тази цифра като се има предвид, че огромни мебелни фабрики вече произвеждат кошери, разполагат със собствени сушилни и т.н.
    1 200 000 за отводки въобще не правят 12 000бр. Цената на отводка по програма е близо 150 лева тоест пари ще има за около 8000 отводки. Регистрираните производители е абсурдно да ги произведат ама те не се и напъват, защото вече доказаха, че ако ти дадат отводки ще са супер късни и абсолютни мърши. Хората вече се натискат само за фактура от тях и се оправят сами. Само че с намаления процент финансиране сметката няма да излезе и става интересно.
    Майките няма да стигнат до никъде. Абсолютно невъзможно е на асоциацията да произведе толкова майки, а тези същите правят и майки за отводките, пълен абсурд. Произведените все пак ще бъдат абсолютни мърши отгледани по 50-60 в един отглеждач. Още имам такива. Минават през ханемановата решетка както си искат. За една година пчелите смениха над 60%.

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не греша. Ти забравяш факта, че част от парите ги дава самият пчелар. Програмата не финансира 100%, а 50% или 70% или както там е написано във всяка една мярка. Поради тази причина написаните от мене цифри са минимални. В действителност ще са по-големи.

    Най-голям дефицит ще има при кошерите. Знам го много добре, тъй като тази пролет направих опити да си купя по 30-40 кошера от няколко различни дърводелски фирми. Всичките, без изключение, ми дадоха срок от 40-50 дена, а тази, която ми каза по-малко, и купих от нея, всъщност ме забави повече от 60 дена. Защо мислиш че отидох при финландците? Те бяха единствените, които за 1000 кошера ми дадоха срок на доставка 2 седмици, а в действителност ме забавиха 40 дена. Всички останали Български производители просто ме отсвириха.

    10 000 кошера е непосилна задача, ако трябва да бъдат направени за 1-2 месеца. Дори и всички дърведелски предприятия в България, заедно с всички гаражчета и дъскорезници да бъдат мобилизирани както във военно време, пак няма шанс това да бъде направено за толкова кратък срок. Готов съм да се хвана на бас. За да се случи всичко това, поне 10-20 производителя на кошери ще трябва да започнат да се подготвят още от утре, но въпроса тогава е "Кой от тях на риск ще затвори 100 000 лева за срок от 1 година?" Кой от тях има свободни складове от по 1 декар за сухия материал, а след това и за готовата продукция?

    Аз лично бих рискувал някаква сума, но доста по-малка. Бик купил 1 ТИР материал и ще го превърна в кошери, но когато му дойде времето, наистина ще ги продавам скъпо и прескъпо. Виж ако накой си заяви още от сега и даде аванс, на него вече мога да му обещая нормална цена и точна дата на доставката. За всички останали - само ако има кошери и то по златна цена, което може и да обезсмисли субсидията.

    Не си мислете, че се рекламирам. Просто разсъждавам на глас какво би направил всеки един дърводелец в условията на пазарната икономика. Всеки ще се подготви доколкото му позволяват ресурсите, но броя им не е чак толкова голям, ресурсите им - също. Повечето са с кредити, така че заделянето на пари от сега за в бъдеще за тях е мисия невъзможна. Самият аз се чудя да се връзвам ли на цялата тази глупост или да си продължавам по план така, както съм си го замислил отдавна. Ако се вържа, ще трябва да назнача една камара нови хора, да им плащам осигуровки, да построя нови складове, да закупя огромно количество материал до края на септември и т.н. Като се замисли човек - трябва кукувица да ми е изпила акъла, за да го направя всичко това на собствен риск. Ами ако нещо се обърка с ДФЗ - сърбал съм им супата и въобще не им вярвам?

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сега сметнах, че това са около 50 ТИР-а с кошери. Ха-ха - преброй производителите на кошери и виж кой от тях би рискувал да произведе повече от 1 ТИР на риск и да си задръсти склада за цяла една година.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Никой или почти никой няма да затвори такива пари. Голяма част от производителите на кошери са дребни и не разполагат с такъв ресурс.
    Относно отводките и майките. Няма даже и да си помисля да си ги купя от "лицензиран" производител. Те не знам дали изобщо имат капацитет да произведат толкова, а всичко, което съм виждал от тях е буквално мърша и доставено в нааааай-добрия случай началото на юли. Сто пъти по-добре е да си ги купиш на свободния пазар и даже имаш възможност да си върнеш парите поне. Никого не бих посъветвал да се набута с капаро за отводки, я ги получи я не, а ако дойдат не е ясно колко ще презимуват.
    Сигурно ще пробвам да кандидатствам за кошери, че да сменя първите си по програмата, които вече не приличат на нищо. (Използвам момента да спомена пак "великия майстор" трифон банев, който до колкото знам прави "кошери" в Монтана. Бягайте далеч от тоя боклук ако ще и без пари да ви ги дава.)
    Ще пробвам сигурно и за лекарства. Но това ще е ако няма да се налага да вися като марсол 2 дена пред агенцията.

  9. #19
    Aндрешковци все ще има

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката
    Другари пчелари, а някой погледна ли таблицата за ранкиране? Има едно умно нещо което ми харесва - това е че се дава приоритет на хора които кандидатстват за първи път, също така бонус ако заявените разходи са под 90% от лимита. Така че може да има тарикати които да надуват на макс и такива които си намерят на цени под лимита и да вземат по челно място в класацията. Тук тънкия момент е че това ранкиране ще даде възможност повече хора да се възползват от програмата.
    Другото което беше масова практика едни и същи хора за едни и същи неща всяка година и накрая НИЩО.
    Не може един таранкоолу да си регистрира едно семейство и да кандидатства на макс и накрая да измори отводките си, и на следващата година пак да кандидатства. Просто това вече няма как да се случи. Всичко се хваща всичко се вижда.
    Така че да се надяваме от новия прием нещата малко да се канализират.
    Човек трябва в днешното време да е грамотен и на практика и да е в час с информацията която се публикува по официалните страници на ДФЗ и МЗХ. Просто това е съвременното развитие.

    Да се надявам че някой може да извлече полза от публикацията ми.

 

 
Страница 2 от 61 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •