Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 40
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Както вече казах в темата за Асоциацията, аз съм "ЗА" и двете. Но за да работи тази, а и всяка друга Кооперация, трябва да има асоциация, която да защитава интересите на гилдията (както на кооперираните така и на самостоятелните пчелари).
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Подкрепям и създаването на Кооперация.По важна е обаче Асоциацията, защото тя би помогнала да се създадат по-добри условия за бранша.В момента липсва Асоциация която да защитава интересите на пчеларите.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    както и при асоциацията и тук трябва

    - Управител/мениджър/
    - Управителен съвет
    - встъпителна вноска + членски внос
    - устав
    - бизнес план
    - насоченост: излизане на пазари, покупка на суровини и услуги с отстъпки, както и за осигуряване на кредити и безвъзмездна финансова помощ за дейноста си

    Най-често организациите се създават за:
    1. Подобряване на позициите на земеделските производители при водене на преговори с търговци, доставчици, клиенти и др.
    2. Намаляване на разходите;
    3. Преработка на продукцията или пълни услуги по управление и получаване на безвъзмездно финансиране;
    4. Разширяване на възможностите продукцията да се предлага на различни пазари;
    5. Подобряване на качеството на продуктите или услугите;
    6. Увеличаване на печалбите.

    Бизнес принципи в организациите
    Как функционират организациите може да се покаже най-лесно чрез три принципа. Те показват разликите между организациите и другите фирми:

    Принцип на собственика-потребител. Членовете-потребители притежават организацията и осигуряват необходимото финансиране. Членовете финансират организациите по няколко различни начина.

    Принцип на контрол от членовете. Членовете-потребители контролират бизнеса на организацията. Те избират управителен съвет и одобряват промените в неговата структура и функции. Съвета определя политиката и е отговорен за ръководството на бизнеса.

    Принцип на ползите за членовете. Този принцип гарантира, че единствената цел на организацията е да осигурява и разпространява ползи за членовете. Тези ползи са базирани на използването на организацията от членовете. Ползите могат да бъдат услуги, които в противен случай не са на разположение, като преработка на земеделските продукти, отстъпки от обема на закупувани суровини и материали, по-висока продажна цена и възможности за инвестиции и получаване на безвъзмездно финансиране, базирани на използването на организацията от всеки член.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #14
    Подкрепям създаването на Кооперация.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    И аз бих се включил.През новия период 2014-2020 може би ще има отпуснати европари за подпомагане или създаване на микропредприятия.Ако създадем пчеларска кооперация можем да си направим преработвателен цех и да изнасяме собствената си продукция.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Какви ще са изискванията към бъдещите членове, и ако има такива какви ще са те,критерий за приема на членове.Ако не е обсъждано ,модераторите да редактират питането ми,и да бъде пуснато като нова тема .
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Какви ще са изискванията към бъдещите членове....
    Това предстой да обсъждаме но проблемът който се очертава е че няма иниацитива ... и се чака някой друг да свърши всичко ...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно така, някой трябва да поеме инициативата, иначе нещата НЯМА ДА СЕ СЛУЧАТ. Винаги трябва да има ръководител и останалите трябва да го слушат - това е както при животните, така и при хората. Природата така го е измислила, а тя милиарди години е правила проби и грешки. Човечеството прави експерименти само от 10 000 години и както виждате, всичките са неуспешни. Ако въобще на това човечество му се е случвало нещо добро или нещо лошо - винаги в основата са стоели ЕДИНИЧНИ ЛИЧНОСТИ. Те пишат историята, а не масите (народа).

    Та и сега предполагам вече осъзнахте - за да се случат както Асоциацията, така и Кооперацията, някой трябва да поеме инициативата. Някой трябва да получи властта. Нещо повече - в природата и в живота власта радко се подарява - власта трябва да се ЗАВЗЕМЕ по един или по друг начин. Самите хора очакват някой да завземе властта. Те искат някой да ги командва и да им казва какво да правят. Ако сличайно в някаква група или сдружение няма ясно изразен лидер, то тогава в групата се настанява АНАРХИЯТА и тя се проваля.

    Ще се провалят и тези две теми във форума, ако не се намери ЛИДЕР, който да започне да ръководи дискусията и да се разпорежда какво трябва да обсъждаме, колко дълго, в каква последователност и т.н. И след това да ВЗЕМА РЕШЕНИЯ за всеки един аспект, въпреки той не е дообсъден докрай. И така постепенно да ни преведе през 100-те начални точки по регистрацията на двете сдружения.

    Аз мога да го направя всичко това, тъй като съм минавал по този път много пъти, ЗНАМ какво трябва да се направи и МОГА ДА ВЗЕМАМ РЕШЕНИЯ, но в конкретния случай НЕ ЖЕЛАЯ ДА СЪМ ЛИДЕР. Затова стоя пасивен отстрани и от време на време побутвам нещата, за да не зациклят. Чакам да видя дали ще се появи КАНДИДАТ-ЛИДЕР, който да бъде одобрен от останалите, и тогава зад кулисите мога да му помагам и да го напътствам, ако разбира се той го пожелае това.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Мисля, че тука му е мястото да ви кажа още една истина от живота, за която предполагам смътно се досещате, но аз ще ви я формулирам точно и ясно:

    Всеки израства и се развива в службата си или в живота дотогава, докато достигне до собственото си НИВО НА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ, и там той зацикля за цял живот.

    Хубавите неща се вършат от тези, които все още не са достигнали нивото си на некомпетентност. Те вършат истинската работа във фирмите, тя успяват и в живота. Могат да бъдат разпознати по това, че не се задържат много-много на дадена длъжност или на дадено стъпало от живота, а продължават нагоре със следващата, по-висока длъжност или стъпало. Разгледайте автобиографията на даден човек и анализирайте неговия възход. Ако той все още е в прогрес, и не се задържа много на дадено стъпало, то това означава, че човека е качествен и може много да е от полза както за фирмата, така и в нашия случай за Кооперацията или Асоциацията.

    Ако обаче даден човек дълги години е стоял на едно ниво, то това означава, че той тъпче на едно място и че вече е достигнал до собственото си НИВО НА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ. Такъв един човек ако бъде назначен на по-високо ниво, то той ще се провали. Ако е можел, то той сам щеше да си го извоюва това по-високо ниво.

    Та от тази гледна точка когато някой каже "Аз от дълги години правя еди какво си", то това не е доказателство за неговите качества, а точно обратното - това е доказателство, че този човек е зациклил на това ниво и НЯМА НУЖНИТЕ КАЧЕСТВА за следващото. Нещо повече - дори и това ниво, на което той се намира, дори и това ниво той не го владее както трябва, иначе нямаше да буксува в една точка.

    Естествено много хора ще кажат "Ама аз самия не искам по-нагоре, аз сам съм си решил да стоя на това ниво". Това не е вярно. Това е една вътрешна самозаблуда, едно вътрешно оправдание, че не е постигнал нищо повече. Всеки един човек мечтае за нещо повече, от това, което е в момента, но не знае как да го направи или не може да го направи. И най-накрая се примирява.

    Та на нас ни трябва ЛИДЕР, който в момента да е в режим на ВЪЗХОД - тоест млад до средна възраст, бързо развиващ се човек, който все още да не е достигнал до своето НИВО НА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ. Не ни трябват стари хора с "огромен опит". Те вече буксуват. Те само могат да споделят опита си, ако някой въобще пожелае да ги слуша. Самия младеж във възход сам ще си прецени нуждае ли се от опита на старите или директно ще го пренебрегне, защото в неговата глава се раждат по-добри идеи.

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Колкото и да не ни харесва, това е истината, Матеев е прав!Необходим е един човек с малка група около себе си, които да се нагърбят с подготовката, изготвянето на документите, устав и т.н.Основното трябва да бъде изградено предварително.Тази подготовка трябва да се извърши от неголяма група хора.
    Съберат ли се всички кандидати за членове и тепърва да започнат обсъждания и дискусии, е ясно какво ще стане.Винаги се намират хора, които ще взривят обстановката и могат да провалят всичко.
    Остава този който се нагърби и тази малка група около него, да е читав и да работи в полза на делото.
    За да има надежда да се случат нещата, трябва да се избере човек и работна група които да подготвят всичко.Трябва всички останали да се доверим на тези хора и да ги подкрепим.Всеки ще трябва да направи някакъв компромис, няма идеални хора, няма идеална ситуация, няма идеална организация.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •