Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 29 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 288
  1. #51
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Чл. 10. (1) Собственикът на пчелното семейство е и собственик на излезлия от него пчелен рояк.
    (2) Когато пчелният рояк е заседнал в чужд имот, собственик на пчелния рояк е собственикът на имота. Във всички останали случаи собственик на пчелния рояк е лицето, което го е намерило.
    Това е от Закона за пчеларство.
    Според закона си му дал възможност да ти открадне рояка.
    Не знам, обаче, как ще се коментира факта, че си сложил примамка-феромон за рояци. Това го няма в закона, но може би трябва да залегне в него. Тогава, собственикът на семейството, от което е излязъл роякът може да претендира, че си му откраднал рояка. wink;
    А в този закон неели опоменато , че ако собственика на роилото семейство следва роя има права на собственост върху него , независимо от местонахождението му ?!
    Невсичко с две бузи е лице !

  2. #52
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Добре звучи, ще огледам този уикенд как ще е наи добре да се протцедира ;-)

    А кога е наи удобния момент за това?

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    Добре звучи, ще огледам този уикенд как ще е наи добре да се протцедира ;-)

    А кога е наи удобния момент за това?
    Свалях такъв рояк преди 3-4години на около12-13 м.Изкам пак да те предупредя преди всичко да помислиш за безопасноста си,особено ако използваш моторна резачка.
    Понеже работата ми беше в близост до дървото с рояка,изчаках да се руи и тогава свалих хралупата.Така получих две отводки с гаранция че едната майка е млада.След роенето в хралупата остават малко пчели и много запечатано пило с 1-2 маточника.Това е момента за свалянето,но може и по рано да го свалиш .Цъфтежа на ябълката е сигурен белег,че поколенията са се сменили.

  4. #54
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Ще направя и малко фотография когато отида.
    Хъм, това с роенето ми се струва добър вариянт.
    Да сложа една тръвна намазана с препарат за хващане на роеве малко по ниско.
    И да я проверявам през 2-3 дни.
    Само че как да знам кога да заложа капана, да нее прекалено рано, ама да не го и изтърва>?

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    А в този закон не е ли упоменато, че ако собственика на роилото семейство следва роя има права на собственост върху него, независимо от местонахождението му ?!
    Не. За съжаление законът не е съвършен, затова дадох и този пример, че ако се използават капани-примамки, някои се явяват крадци на чужди роеве, а законът е на страната на крадците.

  6. #56
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Еее колеги сега и крадец ли ще изляза Браво бе :D

  7. #57
    Аз мисля, че след като капанът е в собственият ти имот мазан или немазан с каквото и да било правата върку роякя са на твоя страна.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  8. #58
    Nic 59
    Guest
    Бай Пчеличко е напълно прав че рояк преследван от собственник е негов и съм любопитен как ще реагират "колеги" ако е достатъчно да сложиш например име и телефон на хралупа в гората като знак за собственост?

  9. #59
    Цитат Първоначално публикувано от Nic 59
    Бай Пчеличко е напълно прав че рояк преследван от собственник е негов и съм любопитен как ще реагират "колеги" ако е достатъчно да сложиш например име и телефон на хралупа в гората като знак за собственост?
    А какво означава "преследван от собственик" ?
    Значи че 'собственика" е успял да преследва рояка, а не е успял да си го задържи или да предотврати роенето ?
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  10. #60
    Nic 59
    Guest
    Цитат Първоначално публикувано от Влад
    Цитат Първоначално публикувано от Nic 59
    Бай Пчеличко е напълно прав че рояк преследван от собственник е негов и съм любопитен как ще реагират "колеги" ако е достатъчно да сложиш например име и телефон на хралупа в гората като знак за собственост?
    А какво означава "преследван от собственик" ?
    Значи че 'собственика" е успял да преследва рояка, а не е успял да си го задържи или да предотврати роенето ?
    Точно така, независимо от причините довели до излизане на рой от твое пчелно сем. роя е твой. Как ще реагираш ако преследваш твой рой със племенна майка?

 

 
Страница 6 от 29 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •