Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 29 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 288
  1. #41
    значи не си ме разбрал, знам какво е маточник и казах че са много. и който съм видял съм ги махнал.може да е останал някъде 1 който е достатъчен за рой, нали?а и не претендирам за капацитет, аз се занимавам с това нещо едва от 2 месеца.и според мен се уча много интензивно, наред с неуспехите получих и много успехи.сам хванах рояк на дърво, направих 2 отводки които се развиват добре та и мед извадих.

  2. #42
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    значи не си ме разбрал, знам какво е маточник и казах че са много. и който съм видял съм ги махнал.може да е останал някъде 1 който е достатъчен за рой, нали?а и не претендирам за капацитет, аз се занимавам с това нещо едва от 2 месеца.и според мен се уча много интензивно, наред с неуспехите получих и много успехи.сам хванах рояк на дърво, направих 2 отводки които се развиват добре та и мед извадих.
    Да, следя ти развитието. Махна другите, а един викаш останал. Ами защо ги махна другите? Да бяха си седели и те? :D Хубаво гледай хей. Един бил останал. Нали затова ги гледаш? Да не остава. Шегувам се разбира се. Добре се справяш- давай напред - избягал един, избягал- нали един пък ти дойде. Дал Бог, взел Бог.
    Всичко си е на мястото.

  3. #43
    именно, трябва да има пчели в природата. пък и не съм сигурен че роя е мой. защото аз оставих 1 маточник нарочно за да сменят старата еднокрила майка.ани тука от 2-3 дена вали така че няма как да е излязал рояк в дъжда. утре го дават хубаво времето и ще виддя за какво става дума в семействата

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    http://www.youtube.com/watch?v=2053W...eature=related
    Филм за ловене на блуждаещи роеве.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  5. #45
    Колеги ето го нагледно-малко но истинско.









  6. #46
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Незнам как бихте коментирали следната ситуация.Направих си капан сложих три рамки изградени и напръсках със пророй.Имам съсед пчелар със около 120кошера изведнъж се чу голямо жужене и един много силен рояк се настани във капана.Моят съсед дойде и каза че роят се дигнал от него и беше категоричен че трябва да му го върна.Незнам дали постъпих правилно но аз му го върнах.После мой колеги ме упрекнаха че рой стопанин няма който си го хване за него е.От тогава повече рояк не е влизал в капана можеби си дадох касмета :D

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Чл. 10. (1) Собственикът на пчелното семейство е и собственик на излезлия от него пчелен рояк.
    (2) Когато пчелният рояк е заседнал в чужд имот, собственик на пчелния рояк е собственикът на имота. Във всички останали случаи собственик на пчелния рояк е лицето, което го е намерило.
    Това е от Закона за пчеларство.
    Според закона си му дал възможност да ти открадне рояка.
    Не знам, обаче, как ще се коментира факта, че си сложил примамка-феромон за рояци. Това го няма в закона, но може би трябва да залегне в него. Тогава, собственикът на семейството, от което е излязъл роякът може да претендира, че си му откраднал рояка. wink;

  8. #48
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136


    Това намерих аз милата есен, мисля че беше средата на Септември, малко след 1-то застудяване при температура под 14 градуса.
    И аз рискувах и подсилих семеиство.
    ---------------------------------------------------

    Имам обаче един такъв въпрос.
    Знам едно дърво в ковто има рояк, но дървото е много високо, а пчелата е в клон на дървото.
    Как да протцедирам с ваденето на пчелата от това дърво?
    Дали ако се напръска с ПроРои по дървото (за да се насочат пчелите) и да сложа в един къфар 3-ри рамки които да напръскам също и да започна да блъскам дървото с цел да раздразня пчелите, а излязлите да бъдат привлякани от препарата?

    Защото другия вариянт е рязане на клона, ама нещо не ме кефи много, понеже падаики от високи, има опасност да се смача часк от пчелите и маиката.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Не се занимавай с тоз рояк . На пролет / лято като си оправиш твойте пчели си направи отводка . Между другото има писано доста по въпроса във форума .

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    [
    Защото другия вариянт е рязане на клона, ама нещо не ме кефи много, понеже падаики от високи, има опасност да се смача часк от пчелите и маиката.
    Рязането на клона е най бързият начин,но си има чалъм и най важното трбва да се вземат мерки за безопасност от падане.Взимаш дълго въже и кофражна тел 3-4 мм дебела и дълга колкото е необходимо .Единия край на телта го връзваш за ствола на дървото два метра над клона в които е хралупата.Другия край връзваш за кол забит в земята или за друго дърво така,че телта и земята да образуват наклон не по голям от 45 градуса.Телта нее неоходимо да е изпъната като струна,но е задължително да опира в клона на който е хралупата.След това взимаш друго парче тел1-2м.С единия край на парчето връзваш клона,а другия край навиваш за наклоненета тел,но хлабаво като халка.С единия край на въжето връзваш клона-то ще ти помага при спускането .Другия край го увиваш за ствола,така че въжето да е изпънато за да не се свлече отведнъж клона при срязването.След като си направил тази подготовка пристъпваш към рязането на клона:1-с парцал(стара дреха) запушваш отвора на хралупата.2-кастриш по тънките клони по големия клон и ония клонки които ще пречат за спускането на хралупата по наклонената тел.3-след като си изкастрил клонките пристъпваш към рязането на хралупата.Нетрябва да се реже целият клон най-много 1метър под хралупата.4-след като си отрязъл хралупата отвиваш края на въжето който е намотан на ствола и започваш да спускаш.Най важният момент е безопасноста-трябва да си вързан да ствола.

 

 
Страница 5 от 29 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •