Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 29 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 288
  1. #101
    Наблюдател
    Регистриран
    08.05.2012
    Мнения
    18

    почти необяснимо

    Вчера преди обяд хванах два роя , както си трябва един голям и един малък и вечерта преди да ги преместа на ново място проверих малкия рояк за майка и видях , че точно в същия момент пчелите си убиваха майката ! На какво може да се дължи това ? Единствено с което аз си го обяснявам , че майката явно е некачествена . По-късно по тъмно вече ги обединих двата роя в 11 рамков кошер с магазин .

  2. #102
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    51
    По това което си написал разбирам че са излезли и двата от един кошер. Сигурен ли си че не е имало и други майки. Втори и трети рояк излизат с по няколко майки често, да не кажа почти винаги. Според мен си избързал с обединяването на двата рояка, освен ако нямаш някаква цел.
    ГЕНИАЛНИТЕ НЕЩА СА ПРОСТИ!

  3. #103
    Здравейте към 10 ми звъннаха за рой на високо дърво до един блок на нивото на 8-ми етаж сложих съндъче с про рой пити няколко завърта се по някой пчела ама роя още е на дървото растоянието е 4-5 местра от 8-ми етаж където съм сложил капана да видим дали ще влезе. И ако сега не влезе незнам ........
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  4. #104
    Никакъв ефект заминаха и 10-тина пчели се въртят в капана ще го оставя да се ненадява човек да дойте рой от някъде другаде мен ме изгуби този препарат
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  5. #105
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2012
    Мнения
    80
    на мен ми казаха че трябва да се пръска през 2 часа или да се остави бутилката вътре с фитила пробвай така докат не е късно

  6. #106
    Значи това беше направено навсякъде около съндъчето беше полято рамките също и все пак си замина
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #107
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Естествено,че нищо няма да хванете така!Капаните се слагат преди да почнат да се роят.Веднъж излязъл и захванал се,роя вече си е избрал къде да ходи.Ако го видиш в момента на излитане и тогава напръскаш с про рой,преди майката да се захванала на избраното от пчелите "разузнавачки" място,тогава 100% роя ще отиде, където вие искате.Четете и за биологията на пчелите за да не се чудите после защо.................

  8. #108
    Може и да си прав но съндъчето беше поставено в момента на формиране на роя защото на на втория час от поставянето му като минах роя беше увеличил големината си два пъти!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  9. #109
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Здравей Iris...Точно това ми беше идеята.Да оставя семейството силно за да събере мед,защото в началото на месеца пашата в Своге беше добра.Да, но нещата се промениха коренно за няколко дни.Приноса стана почти нулев и желанието за роене изчезна.Все пак благодаря за съвета,може друг колега да се възползва от него.Не знам как е в другите части от страната,но при нас такава лоша година не помня (от 13 години се занимавам с пчели).По време на цъфтежа на акацията темепературата беше 13-14 градуса и постоянно валеше.През юни обикновенно има средна по сила ливадна паша,а сега както казах е почти нулева.Нямаме слънчоглед, така че, ако не се покаже мана през юли може и да не се вади мед тази година.За сравнение минала година имам средно по 52-53 кг. от кошер.А семействата са силни и висят на бради вечер пред кошерите.Изобщо природните аномалии правят нещата в пчеларството абсолютно непредвидими.Благодаря още веднъж и желая успех на всички...

  10. #110
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Внимавай, както са силни и висят и нямат работа, трябва да подготвяш инвентар, че може да се роят.
    Но с тези 13 години пчеларски стаж, които имаш, не би трябвало да ти го казвам, извинявай.

    В района на Своге не е ли малко усойно за пчели?
    Явно не е щом толкова мед си изкарал миналата година!!! Направо прекрасни добиви!!!

 

 
Страница 11 от 29 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •