Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 37 от 41 ПърваПърва ... 273536373839 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 361 до 370 от общо 408
  1. #361
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Вероятността, Ице. Теорията за вероятностите. Тези няколко търтея може да оплодят майката, но е много по вероятно да бъде оплодена от повечето търтеи от бащините семейства.
    Що се касае до поддържането на бащини семейства при богопомазаните, аз не вярвам да го правят. Ти как смяташ, дали някой от тях прави, или извършва някаква селекция, аз пак не вярвам. Правилата си имат изключения? От толкова време ги чешем по гърбовете, що пък един не се обади да каже как е? За мен това мълчание говори само за едно, ти се сети какво. Сигурен съм, че четат форума.
    Поздрави, Г. Георгиев

  2. #362
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Какви търтеи ва гонят незнам.Аз нещата ги виждам така: купувам си качествена майка и тя ми дава качествени търтеи ,и качествен материал за майки.Мисля ,че двете ще дадът също качествено потомство.След година две , купувачм от друг производител за смяна на "кръвта" .Може и да греша.

  3. #363
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравей Атанасов,

    Съгласен съм, че качествената "племенна" майка ще ти даде и качествени търтеи, и майки. Каква е гаранцията (ако не осеменяваш инструментално), че точно тези твои кач. търтеи ще оплодят майките. В съседство с твоят пчелин имали други? Те дали подменят майките като теб? В същото време може да се окаже, че това което се опитваме да правим е излишно. Там където ни е пчелина месната пчела може да е по-качествена. Знае ли човек какво ще му дойде до главата.

    Поздрави, Г. Георгиев

  4. #364
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аве Боби ,каква гаранция? То няма гаранция ,аз дали ще съм жив утре.Ама нали ги чешем да се обадят ,а те мълчат и си оставаме само с чакането в невежеството.Ако "наплюя някой дали ще се трогне?

  5. #365
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Това за гаранцията, мааани, мааани. Нали на всички гаранциите са ни "ДО ЖИВОТ". И да плюеш и да не, се тая. Просто трябва да спрем да им купуваме майките, ЕЛИТНИ, ПЛЕМЕННИ квито и да са. Някъде го бях писал. Не виждам как могат да се озаптят. Г-н Матеев беше писал, че има доказателства и т.н. Само това ще ги оправи.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #366
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Колеги аз не защитавам майкопроизводителите,не сам и против тях,само изразих мнение,кой трябва да прави селекция на качествени бащи и качествени майки.
    Аз не съм ползвал техните услуги/за 32год.не съм закупил нито една майка/и така като четата вашите мнения,мисля че съм направил добра инвестиция през годините за себе си

  7. #367
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Здравейте! Някъде четох за "търтеево сборище" нависоко във въздуха, където се оплождат майките. Оплождат майката най-силните 7-8 търтея, като "шлейфът" е оплодният член на последния в редицата. Според мен по този начин се извършва добра природна селекция.

  8. #368
    Наблюдател
    Регистриран
    24.07.2015
    Мнения
    3
    Пчеларски район
    Русе село Копривец

    Въпрос за подхранване

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз тази година си удвоих кошерите и изкарах мед, както от акация, така и от слънчоглед. На всичкото отгоре и изпуснах една камара рояци в началото, защото все още не бях организирал всичко както си му е реда. Тънкоста на цялата идея е закупуването (или направата) на ранни майки, както и експлоатиране на стари майки преди тяхното пенсиониране. Идеята е колкото се може повече майки да снасят яйца - това е в основата на бързото разрастване. Останалото е игра на местене на рамки насам-натам.

    Много майки - много снесени яйца - много пило - много млади пчели, за да се грижат за него - много възможности за отводки. Получава се верижна реакция, която трябва да бъде внимателно контролирана. Има и малко математика в цялата тази история. Има и планиране месеци наред преди това, като например предварителната изработка на ХХХХХХ рамки и YYYY сандъчета за отводки, и най-важното - осигуряване на майките. Ако не можете да си ги произведете, трябва да си ги закупите, но за да получите от първата партида през май, трябва да ги заявите и заплатите още през януари. Поне това е моя план и аз вече работя по него.

    Защо употребих думичките ВЕРИЖНА РЕАКЦИЯ?

    Защото също като при нея при пчелите има период на удвояване на тяхната бройка. Пчелите не се разрастват линейно, а в геометрична прогресия, ако процеса правилно се управлява и се създадат верните условия. Именно геометричната прогресия позволява да се правят чудеса в рамките на един сезон. Ако например удвояването се извършва за 30 дена, то за 60 дена ще е 2*2=4, а за 90 дена ще е 2*2*2=8, а за 120 дена (което не е невъзможно) ще е 2*2*2*2=16.

    Следователно за да се извърши взривообразно разрастване на броя на пчелите, а от там и на пчелните семейства, трябва да се извърши следното:
    1. Скъсяване на периода за удвояване - това се прави посредством обилно хранене и добавяне в храната на добавки, стимулиращи снасянето от майката. Ако скъсим периода не на 30 дена, а на 24, вместо 4 периода в рамките на сезона ще имаме 5 периода, а това означава още едно удвояване.
    2. Първата дата на началото на нашия алгоритъм трябва да я изтеглим колкото се може по-рано във времето. Ако може да започнем още на първи април - още по-добре. Ранното започване се постига посредством много хранене в пролетния сезон, топли (стиропорени) кошери и много ранни майки или миналогодишни августовски майки, презимували на топло и стимулирани за бързо снасяне.
    3. Всяка една паша се използва интензивно, но не за събиране на мед, а на прашец, който после да им се дава на пчелите в периодите между пашите.

    Въобще идеята е да се положат максимум усилия в посока снасянето и отглеждането на колкото се може повече яйца. Нито за секунда на пчелите не трябва да им се дава покой. Роенето няма да е проблем, защото пчелите непрекъснато ще бъдат държани в режим на празни недоизградени рамки и много излишно пространство в кошера (сандъчето). Освен всичко друго намекнах и за използването на стари летящи пчели, които преди да умрат, можем да ги затворим в нов празен кошер заедно с майка и така да им удължим живота и да ги принудим бясно да градят. Този номер може да се прави след всяка една силна паша. Това го пробвах още тази година - получава се и нямам загубено семейство - всички стари пчели, които ги подложих на такава експлоатация, успешно изградиха рамки и създадоха нови семейства.

    В цялата тази концепция има недоуточнено едно единствено нещо - колко е периода на удвояване на пчелите?
    Това все още не го знам, но догодина ще го уточня и ще мога да ви дам по-подробни данни. Имам математически изчисления, но друго си е да се провери на практика. Ако искате - не рискувайте и изчакайте догодина да направя експеримента.
    Здравей, Матеев прочетох предложенията ти за правене на отводки и имам няколко въпроса:
    С какво ги подхранваш през лятото докато се развиват?
    Имаш ли проблем с майките, които придаваш при направата на отводки?
    Изпробвал ли си всички тези методи и има ли проблеми при някои? /виждам, че постът е от 2013/

    Благодаря ти предварително за отговорите

  9. #369
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Постинга наистина е много стар и тогава по него време по-скоро теоретизирах, вслушвайки се в съветите на "умните" ми консултанти. Те твърдяха че, са го правили това с удвояването на отводките по 3 пъти на сезон, но аз на практика не го бях пробвал.

    От тогава до ден днешен измина много време и изтече много вода. Вече имам зад гърба си няколко хиляди направени отводки, и към днешна дата имам много по-задълбочени познания, както и много по-задълбочени наблюдения за процесите, които се развиват в младото семейство (отводката), както и за скороста, с която се случва едно или друго събитие. Та към днешна дата мога да кажа следното по въпроса:

    Да, наистина в рамките на един сезон може да се направи свръхинтензивно увеличаване на бройката на семействата, обаче трябва да се имат предвид следните фактори:

    1. Отводките трябва да се правят с готово оплодени майки, а не с маточници, защото една отводка с маточник се развива средно с 10 дена закъснение (ако маточника е в последния ден преди излюпване) и средно с 13-17 дена закъснение, ако маточника е случаен (напр. от семейство в роево настроение).
    2. Направата на качествени маточници преди 10-ти май си е авантюра. Получаването на качествени майки преди 20-25 май също си е авантюра. Не че не е възможно, но аз не бих го препоръчал на никого, ако иска за в бъдеще да има силни семейства-медовици.
    3. Направата на отводки след 20-ти юли също не е желателно, защото в зимата ще влязат много слаби семейства, и ще има голям процент на смъртност.
    4. От т.2 и 3 излиза, че полезния период от време за правене на отводки е точно 60 дена (от 20-ти май до 20-ти юли).
    5. За този период от време може да се направи следното:
    - Основния кошер се разфасова на 2, 3 или 4 отводки, съобразно силата му. Базовия кошер също става на отводка, при това най-силната, защото всички стари пчели ще се върнат в нея.
    - Точно след един месец всяка една отводка се удвоява (от нея се прави втора отводка).
    - След още 1 месец всички отводки отново се удвояват.

    На теория от едно силно семейство за един отводкаджийски сезон (60 дена) могат да излязат 4 отводки, умножени по 2 през първия месец и още по 2 през втория. Крайният резултат би трябвало да е умножаване по 16 (4х2х2). Но това е само на теория. На практика част от майките няма да бъдат приети. Също така част от отводките няма да се развият толкова бързо, колкото на нас ни се иска. Ще има и редица други неполадки, като например поява на търтовки по неизвестни за нас причини, загуба на майки в резултат на пчеларска грешка или на природни условия и т.н. Като цяло сметката 4х2х2 се преобразува в 4х70% х 2х70% х 2х70% = 5.5 или потенциала за интензивно разширяване на броя на семействата в един сезон е умножаване по 5 или 6. Ако добавим и неизбежната зимна смъртност, можем смело да твърдим, че за 1 година броя на семействата в един пчелин МОЖЕ ДА СЕ УЧЕТВОРИ, и това вероятно е абсолютния максимум, ако пчеларя не допуска грешки.

    ПС: И най-важното - пчеларя през този сезон дори и да не си помисля, че ще извади някакъв мед, защото тази еретична мисъл може да обърка целия план. Повярвайте ми - играл съм го. И второто - хранене, хранене и пак хранене и естествено спазване на всички останали правила за направа на отводки (по това има много изписано във форума).

  10. #370
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има още един начин за направа на отводки, който се практикува от много малко на брой, предимно индустриални пчелари с много на брой семейства и пчелини. Накратко технологията е следната:

    1. Отводката се прави и прелката се затваря веднага. Така старите пчели остават вътре в нея.
    2. Отводката се мести на специален ОТВОДКАДЖИЙСКИ ПЧЕЛИН, в който едновременно могат да живеят 1000 или дори 5000 отводки.
    3. Майката се придава на другия ден, като преди това клетката се пръска с вода, изхвърлят се пчелите-работнички и след това се маже с мед.
    3. На този отводкаджийски пчелин се храни интензивно само с външни хранилки, в които ежедневно се сипват стотици литри сироп.
    4. Всички неполадки (неприета майка, търтовка и т.н.) се разрешават по един единствен начин - питите на отводката, заедно с пчелите, се придават на съседните отводки, след напръскване с разредена ракия.
    5. Води се стриктна документация за датата на създаване и вида на майката (маточника). Аз го правя това посредством PVC карта, забита на сандъчето с такер. По тази карта пиша с маркер за маркиране на майки, защото само неговото мастило издържа на UV радиация и избледнява много слабо с времето.

    Това е технология за промишлена направа на отводки, и тази технология позволява създаването и поддържането на голям брой отводки с много малко труд и транспортни разходи. Също така при тази технология процента на нарастване на семействата е максимален, защото пчелите и пилото от отводките с проблеми отиват в други отводки, а и защото храненето може да се извършва максимално интензивно с минимален труд.

 

 
Страница 37 от 41 ПърваПърва ... 273536373839 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •