Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 41 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 408
  1. #201
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Третира се един ден преди запечатване на първото пило в новите рамки от (В.О) изградени от самия гол рой иначе може да ги принудиш да напуснат кошера и да си станат във истинския смисъл Рой. Да О.К е добре за тая цел и по това време.
    Благодаря, това не го знаех!

  2. #202
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    При роене излитат разновъзрастови пчели. Случва се дори пчели от други кошери да се увлекат и да тръгнат с някой рой. Когато един рой започне да образува грозд - във вътрешността се намират младите пчели, а на повърхността са по-старите. Забелязват се и пчели, които носят прашец.
    Това съм чел аз
    Ами човек се учи докато е жив! Не съм го чел това, но доста съм срещал препоръки чрез налитане при майката да се предотвратява роенето. Последен пример - уроците на Генадий Степаненко. То нали знаеш, пчеларството не е точна наука и по много въпроси пчеларите са на различни, дори противоположни мнения.

  3. #203
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    При роене излитат разновъзрастови пчели. Случва се дори пчели от други кошери да се увлекат и да тръгнат с някой рой. Когато един рой започне да образува грозд - във вътрешността се намират младите пчели, а на повърхността са по-старите. Забелязват се и пчели, които носят прашец.
    Това съм чел аз
    За да е обсолютно точно казано ще допълня, че има и търтеи.

  4. #204
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    За да е обсолютно точно казано ще допълня, че има и търтеи.
    Има и оплодена или неоплодени майки, да запълним пъзела.

  5. #205
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Има и оплодена или неоплодени майки, да запълним пъзела.
    Майката задължително присъства. Иначе няма рой, или ако има такъв и няма в него майка, то той се разпада.

  6. #206
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Здравейте, колеги.
    Пак е неактивен сезон и пак повече мислим, отколкото работим. Та влезна ми една муха в главата и бих искал да чуя мнения, дали ще ми се получат нещата!
    Та идеята е следната:
    Тази година зазимих 14 доста силни семейства и 6 по слаби. Смятам напролет, към 10 - 15 април да разделя силните семейства, чрез налитане на летящата пчела, ще придам миналогодишни запасни майки.
    Към 10 май /смятам, че семействата ще са се развили достатъчно/, в трети корпус ще придам зрели маточници с обърнат вход, а майката в първи с ХР отгоре, втори корпус -медови / пелетова система/.
    И в началото на юни, отделям старите майки в нов кошер с две или три рамки. По мои сметки, семействата трябва да са достатъчно мощни, за да съберат добри количества мед.
    Целта е да утроя семействата и да изкарам достатъчно мед, за да покрия разходите за кошери, основи, рамки и т.н. Района е медоносен - чилия, липа, кестен, люцерна, детелина, слънчоглед и тютюн.
    Като още от февруари ще почна да ги подсилвам /питки с прашец и витамини, стесняване, разпечатване на стар мед, сироп с витамини, като се позатопли/ - до юни хранилките няма да пресъхват!


    Поздрави!

  7. #207
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Сметката е следната:
    Април - 14х2 = 28
    май - 28 + 6/слабите вече ще са готови за двумайчино.../ = 34 / въвеждане на пелетовата система/
    юни - 34 х 2/правя отводки със старите майки на три рамки/ = 68, като мед очаквам само от 34 /основните/, но и тези отводки ще се развият достатъчно добре до есента!
    Предварително Ви благодаря за мненията и съветите.

  8. #208
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2013
    Мнения
    37
    И за мен ще ми е интересно мнение по плана на колегата.

  9. #209
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от kacone Виж публикацията
    Сметката е следната:
    Април - 14х2 = 28
    май - 28 + 6/слабите вече ще са готови за двумайчино.../ = 34 / въвеждане на пелетовата система/
    юни - 34 х 2/правя отводки със старите майки на три рамки/ = 68, като мед очаквам само от 34 /основните/, но и тези отводки ще се развият достатъчно добре до есента!
    Предварително Ви благодаря за мненията и съветите.
    Най-важна е сметката на "кръчмаря".
    Ако до април е 5-10 градуса? Ако вали като тази година? Ами ако семействата решат да самосменят майките? Ако сам ще си произвеждаш майките и когато трябва да се оплождат вали 7 дни? Ами ако купешките майки излязат не оплодени или пчелите решат да ги сменят след седмица?
    Апокалипсис, а? За съжаление всичко описано по-горе ми се е случвало... и мога още да допълвам - оси, молци, нападения...

    Иначе сметката ти е чудесна. И аз съм я правил. Даже и бройката докарах, но обстоятелствата и грешките ми следващата пролет ме върнаха в "първи клас"
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #210
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Точно за да не допускам грешки го коментирам с вас. А относно независещите от мен обстоятелства - е това е вече лош късмет. Но съм длъжен нещата, които зависят от мен да ги изпипам!!!

    Иначе сметката ти е чудесна.

    - Това значи ли, че според теб има шанс тази стратегия да проработи? И намираш ли някакви пропуски - това би ми помогнало, а не "ами ако..."!

 

 
Страница 21 от 41 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •