Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 41 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 408
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Не заблуждавай неопитните колеги,че от 1 с-во можеш да направиш 4,това е несериозно за ранга,който заемаш в този форум.По-добре премълчи и не взимай отношение по въпроси,където не си подготвен,не знаеш и нямаш опит.Той не се определя от броя на мненията във форума.

    Така, не желая да се превръщам в адвокат, но в тази ситуация се налага да изкажа мнение.
    1. Пчеларството не е догма, че да оспорваш идеите на хората, и то подковани с експерименти. Винаги има какво да се открие. Например повечето от вас "опитните" пчелари са чели и горещо препоръчват /на нас младите/ книга която не е променяна от 1973г. поне аз мисля, че това е първото издание - Календарния справочник на Радоев. Аз също я прочетох - 3 пъти. Страхотна е, но има новости, които там ги няма.Та това са 40 години!!!
    2. Днес се запознах с един възрастен пчелар и дърводелец / да се спазарим за изработка на кошери/. Че то се наложи да му обяснявам що е то това чудо "Многокорпусен кошер" - бил чувал. Тук няма да коментирам нищо, има към 50 ДБ.
    3. Факт - "Здравейте, от тази година се занимавам с пчели / още не мога да се нарека пчелар/. На 19 юни закупих две отводки на по 4 Л.Р.рамки, и от пчеларя купих още 8 изградени. Настаних ги в стари, отремонтирани и боядисани Л.Р. кошери и започнах хранене, твърдо през ден, със захарен сироп 1:1 по 250 мл. След като изпълниха корпуса /10 рамки/ плътно с пчела, и 6 - 7 рамки с пило, реших да ги разделя вместо да слагам втори корпус. Та вчера купих 2 оплодени майки, и направих индивидуални отводки в чисто нови Л.Р. кошери собствено производство с 2 пити с запечатано пило, 1 с мед и прашец, 1 само с незапечатан мед и 1 празна пита с пчелите по тях / без да стръсквам допълнително/ изчаках 2 часа и придадох майките м/у рамките с пило."

    Факт - в момента корпусите са пълни, и когато казах на човека, от който взех отводките, какво съм направил - ме поздрави! Въпреки, че ми препоръча да не го правя.

    Мога да изброя още доста причини, поради които не е желателно да СЪВЕТВАШ хората да не споделят повече мнение и опит - защото "нямали достатъчно опит". Опита е много ценен, въобще не го подценявам, но има хора които "вдяват" по - бързо, имат желание, експериментират, и най важното - СПОДЕЛЯТ РЕЗУЛТАТИТЕ от опитите си. Големи хора сме, всеки сам може да отсява подадената му информация!

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    От едно добре развито рутово семейство можеш да направиш и повече от 5-четирирамкови отводки. После тези отводки отново можеш да разделиш на две. А от нуклеус на 5 рамки можеш да вземеш 4 отводки за сезон и то не на по рамка, но трябва да имаш донори за мед и прашец. Всичко е въпрос на технология, ивентар, много работа и познания.
    Тук съм с двете ръце, ЗА. Липсата на "донори" и инвентар е голяма спирачка.

  3. #33
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Когато едно нещо отдавна го има в "учебниците" по пчеларство и е залегнало в практиката на всеки втори пчелар по света ( стредно аритметично ), последното нещо което очакваш е то да бъде "свръхестествено" и невъзможно. Нормално е пчелите за 30 дни да нарастнат 3-4 пъти ( е, едно семейство с 10 рамки с пило няма да стане с 40 след един месец .....). Нормално е от всеки нормален нуклеус/отводка да можеш да вземаш по една отводка ( за продажба) 2-3 пъти през сезона на всеки 30 дни , до средата на лятото .

    Има много пчели с които тази практика е възможна, е някои са по-капризни към условията за да го правят от други, но с малко повече мениджмънт пак се постигат същите резултати ( например италианките правят пило дори и когато в кошер няма мед, не представлява някакво усилие да накараш майката да снася, при други трябва да се имитира паша, или приток на прашец и т.н.)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Честно казано темата с разрастването ми е супер интересна. Имам 2 сезона изкарани с пчеларстване и в никакъв случай не мога да се нарека пчелар. Просто толкова много неща не зная, че направо главата ми се върти. Да, чета, говоря с колеги, пиша във форума. Касоне казва нещо което е вярно, нека всеки си каже пък другите да си преценят сами, но нека и не превръщаме форум за пчеларство в научна фантастика. Никой не споменава това разрастване на пчелина до какво изтощаване, срес и липса на хранителни вещества ще доведе - затова в практиката има установен начин това да се прави - аз лично съм приел за себе си че удвояване на пчелина в зависимост от мястото на пчеларстване енещо което може да се постигне, но дори и така съм по предпазлив и от 5 семейства тази година направих 3 отводки.
    Предпочитам отводките да тръгнат да се развиват спокойно и обособят като семейство - без а ги излагам непрекъснато на стрес като отнемам пило, деля ги или ги храня само със захар. Да не говорим, че съм навидоко 1100 м.н.в. и сезонът е доста къс - време трябва отводката да се формира като семейство и да се зазими.
    Матеев, Касоне - съжалявам, че го казвам, не искам да ви обидя, но като ви чета все едно гледам откъсите от Повече от мед, където даваха за американските пчелари...Шансът да имате слаби и изтощени семейства с такъв метод на работа е много голям. Помислете преди така "експлозивно" да увеличавате/източащавате семействата.
    Иначе пожелавам успех и на двама ви. Очаквам снимки за догодина!!! Искренно искам да ви се получат нещата и да споделите успеха си с нас.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Книгата на Любен Радоев е една от най-добре написаните книги за НАЧИНАЕЩИ пчелари. Вътре няма новости, защото начинаещите пчелари няма как да ги разберат.
    Нека един пчелар новобранец започне с книгите на проф Ангел Грънчаров, ще има да скача от технология на технология, например от Пелетовна система към Демариране, към използване на помощни семейства, към Венерова технология и тн. Такава каша ще му стане в главата, че ще се откаже от пчеларството.
    Евала на Матеев за хъса, но той хвърчи из облаците и така наистина обърква начинаещите пчелари и подтиква към спор с по-напредналите. Наистина има начин едно пчелно семейство да го разделиш на 3-4 и да форсираш развитието на тези 3-4 отводки, но тук трябва наистина пчеларя да е много добър и да знае кога да го направи това нещо и от кое семейство - а за нашия географски район това се прави в рамките на един много къс период - от началото на юни до средата на юли.
    И аз мога да дам един пример от моята практика. Помагах на един пчелар да отгледа едно семейство ДБ на 10 рамки. Още през февруари го подхранихме с 2.5 кг апифонда яко го засилихме и от него направихме 3 отводки. Първите две отводки направихме през юни, като отнемахме по 3 рамки с пчели и пило и ги поставяхме в нов кошер, това през две седмици. Преди слънчогледа отделихме майката с други 3 рамки и направихме трета отводка. Тъкмо бяха напълнили магазина с мед и поставихме нов под пълния и преди да отделим майката, не сме обърнали внимание, че тя се е качила в празния магазин и е наснесла в 5 от рамките. Седмица след отделянето на майката, забелязахме, че в магазина има запечатано пило със запечатани маточници. На всички рамки имаше маточници. Смъкнахме една рамка в плодника и с другите 4 рамки - направихме още 2 отводки. Така, че от едно семейство направихме 5 отводки и извадихме един магазин с мед. Но основното семейство така отслабна, че два пъти му подавахме по рамка със запечатано пило, както и на двете нови отводки.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #36
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Щом на основното сем. и на две от отводките сте помогнали с по две пити пило , значи отводките не са пет. Ами , ако не бяхте помогнали ?

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако не бяхме помогнали, сега щяхме да имаме само 3 отводки. Не искам да се хваля с това, просто го споделих. Друг път не бих го направил. Така се стекоха обстоятелствата.
    Това са резултатите от изнасилването...
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    И още нещо. Не ви ли е правило впечатление - Ранни , хубави отводки, развиват се прекрасно. До слънчогледа изпълват един плодник / ДБ-примерно/ , даже дадат и по
    един магазин мед.А есента при последния преглед установявате, че силата им е наполовина на основните сем.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Отводка на 1 пита няма как да се развива по бързо и по добре от отводка на 3-4-5 пити, казвам го от личен опит. Когато хвана кошер приготвил се да се рои го разцепвам на толкова пити на колкото има запечатани маточници (целта ми е да произведа колкото се може повече майки), по принцип в нуклеусите слагам по една пита с маточници + една друга, но винаги остава по една или две пити които остават самички. Вместо преградни дъски използвам рамки с основи. Одвотките на 1-2 пити за целия период до изчупването на майката и зпочването й да осеменява едва изграждат по около 1/4 - 1/3 от вътрешната страна на основите служещи за преградни дъски, докато отводки на 3-4-5 пити поставени при същите условия изграждат почти целите основи от вътрешната страна.

    п.п. винаги премествам новосъздадените отводки на друго място достатъчно отдалечено от първоначалното им местонахождение.

  10. #40
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от оса Виж публикацията
    Матеев,и друг път съм го казвал-пчеларството съвсем не е математика и сметки а си е просто наука.Говориш,че отводка на 1 рамка ще се развие по-бързо от 5 рамкова.Но знаеш ли,че пчелите от тази рамка трябва да подготвят площи за майката и когато тя снесе яйцата,колко пчели ще захранват,колко ще топлят пилото и колко ще продължават да подготвят килиики за новите яйца?И докато това пило се излюпи ще минат 21 дни за да нарастне отводката,но в същото време и ще умрат доста пчели.Друго е положението в отводка с 4-5-6 рамки,защото там микроклимата е друг,настроението е друго и работата в кошера е друга. Не заблуждавай неопитните колеги,че от 1 с-во можеш да направиш 4,това е несериозно за ранга,който заемаш в този форум.По-добре премълчи и не взимай отношение по въпроси,където не си подготвен,не знаеш и нямаш опит.Той не се определя от броя на мненията във форума.
    Стига сте ме третирали като осмокласник с начално образование. Не ми се искаше да го казвам, за да не обидя някои колеги, но това, което някои хора го учат за 40 години, аз го уча за 3 месеца. Имам 2 висши образования и съм кандидат на техническите науки. През живота си съм започвал поне 10 бизнеса, в които ми се е налагало да изуча някаква нова сложна наука, и във всяка една от тях съм успявал да стана лидер в България за 2-3 години. Пчеларството е най-простата наука от всички, с които ми се е налагало да се занимавам. Детска играчка на фона на висшата математика или физика или например цифрова електроника, микропроцесорна техника и обектно-ориентирано програмиране. Аз съм един от малкото хора в България, които владеят теорията на вероятностите, и ежедневно я прилагат при вземането на бизнес-решения. Тя е едно могъщо оръжие, заедно с психолигията и математиката, като трите заедно дават невероятно конкурентно преимущество в бизнеса и в живота като цяло. Идея си нямаш какво е нивото на сложност на проектите, които контролирам в момента - те са на светлинни от това, което ти наричаш пчеларство.

    Ясно осъзнавам, че този постинг ще го класифицирате като самохвалство или надуто самочувствие, но от друга страна ми писна да ме третирате като човек, който не знае колко е две плюс две. Нямам нищо против да пишете мнения, които не се припокриват с моето, но е редно в тях да премълчите частта колко сте велики и колко незнаещ съм аз в пчеларството. Всяка една дума, която я пиша по отношение на пчеларството, е много добре премислена, и ако кажа нещо, което не го знаете, бъдете сигурни че аз вече съм го пробвал и съм напълно сигурен в него. Там, където не съм сигурен, си го казвам.

    Ако ти си мислиш, че за една година не могат да се направят повече от 4 отводки от кошер, то аз пък ти казвам, че могат да станат дори и повече от 10, и ако ти за 40 години не си го правил, не си мисли че твоето е абсолютната истина. Това че съм млад пчелар съвсем не означава, че не съм изучил трудовете на стотици видни пчелари и не съм прочел стотици други книги, статии и т.н.. Напротив - направил съм го. Нещо повече - вече съм направил толкова много научни експерименти, колкото някои от вас не са направили цял живот. И продължавам да ги правя и знанието ми от тях нараства с геометрична прогресия. Вече знам неща, които са новост за пчеларската наука в България и по света. Имам и авангардни идеи, за които дори и не сте си помисляли, а тези идеи всъщност могат да направят революция в пчеларството. Не само ги имам, но и работя по тях. За няма година развих много пчелини с над 1000 кошера, а сега съм на една крачка да стана лицензиран майкопроизводител, лицензиран производител на отводки, лицензиран производител на восъчни основи, както и изкупвач и разбира се създаване на преработващо и разфасоващо предприятие, лицензирани по GMP, HACCP и ISO 22000. И всичко това за година или две.

    Съжалявам, но всеки един намек на тема "ти нищо не знаеш" вече го възприемам като лична обида, след като постигнатите от мене резултати говорят за съвсем друго.

    Още веднъж съжалявам, че написах този постинг, но просто нямаше как. Най-ми е лесно да си мълча и да си трая, така както го правят собствениците на всички успели големи пчеларски фирми с хиляди кошери или с хиляди тонове преработван мед на година. Аз обаче избрах да давам информация и да се опитвам да бъда полезен, защото все пак на някого може би ще влезе в употреба, и естествено страдам заради това мое решение. Може би наистина трябва да си мълча, а толкова много мога да ви кажа. В момента споделям само 1% от това, което знам за живота и за тайната на успеха, и вече започнах да натрупвам врагове. Какво ли ще стане, ако ви кажа всичко останало ...............

    ПС: Ясно осъзнавам, че с този постинг си направих ритуално харакири. Хайде сега започнете да ме оплювате, защото с това ще вдигнете собственото си самочувствие на необходимата висота. На мене обаче ми писна да ме класифицират като незнаещ и некомпетентен, така че съм готов да замълча завинаги и за в бъдеще да си пазя знанието си само за мене си, така, както всъщност го правят и всички други успели хора по света. А за пред форума ще се представям като посредствен некомпетентен глупак, защото това много ще се харесва на някои хора.

 

 
Страница 4 от 41 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •