Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 11 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 107
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Започнах да се занимавам с продажби на дребно от този сезон. Подходих сериозно както към всичко в работата си. Платих сериозни хонорари за дизайн на етикети, лого и т.н. В крайна сметка се получи продукт който ми харесва и отговаря на изискванията. Сега имам етикети по няколко хиляди от всеки вид. Ако трябваше да слагам таблички, щяхда харча пари и време отново. След това щеше да имам разлики в етикетите от преди и след наредбата което за мен не е допустимо и щях да изтегля старите от пазара и да преетикирам. Още време и пари. Това са ми доводите против. Чист егоизъм.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Моето мнение е: За да попълниш таблицата трябва да имаш съответното /анализ/ на продукта. Това е свързано с разходи за анализи. Етикетите са най-малкият проблем.
    Не смятам, че това трябва да е задължително за меда. Това не е производство с непостоянни параметри, или да се търсят определени стойности.

    Поздрави, Г. Георгиев

  3. #43
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Регламента е от 5 години и отдавна всички производители на храни са се съобразили с него. Това, че някой се е сетил чак на датата на последния срок, не е оправдание. Всички знаят, че според международното право НЕПОЗНАВАНЕТО НА ЗАКОНИТЕ не означава, че не трябва да се спазват.

    Да, за производителите това с табличката представлява усложнение и допълнителни разходи, но за потребителите това е екстра, голяма част от които я искат и не си купуват продукти без тази таблица.

    Аз лично по всичките си производства отдавна слагам такива таблички. Учудвам се, че някои хора чак сега са се сетили, че такова нещо трябва да се слага.

    Хубаво е пчеларите да си защитаваме сектора, но не е редно да влизаме в конфликт с цялото общество. Не сме чак толкова специални ..... Това с табличките по етикетите е в интерес на цялото общество, така че ще се наложи да го преглътнем.

    От маркетингова гледна точка също е добре нашите етикети да са на нивото на всички останали, иначе просто ще губим потенциани клиенти, които си ги искат тези таблички, защото вече са свикнали с тях и полват информацията в тях.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Така си е! Дори може, към всяка табличка, да приложим по един мигрант. За съпричастност.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #45
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Бях решил да не пиша по темата и да отговарям защото не ми се влиза в спорове.
    Ще се съглася че не е приятно да хвърлиш едни пари и след това да разбереш че си ги хвърлил на вятъра. Но както и Матеев е написал това не е от вчера за да сме изненадани.

    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    Та дотук с моята камбанарийка сега да те питам теб borislav aleksandrov, с какво можеш да докажеш, че твоя мед партида еди коя се съдържа точно тези параметри от вписаните на етикета.
    По досегашната наредба съм изследвал от написаните в "съдържанието на пчелен мед" само водно съдържание по протокол 16,8%.
    Къде се правят останалите изследвания и колко струват?
    Интересувам се, защото продавам на пазара директно на клиенти и ОДБХ ме проверяват постоянно/2016г. минаха 5 пъти/ до момента.
    Това става с анализ на меда но има едно НО.

    В таблицата има точно определена информация която трябва да фигурира
    Енергийна стойност – 67 лв.
    Мазнини:
    Наситени мастни к-ни – 75 лв.
    Въглехидрати :
    Захари – от 20 до 35 лв.
    Белтъчини/протеини – цената не я помня

    Всичко останало може да фигурира като допълнителна или по-подробна информация че съществува в състава на меда (без да е правено съответното изследване).
    Но може да има и допълнителни показатели за които производителя примерно е счел че ща са му от полза и е направил допълнителни разходи да ги изследва. Те могат да са отново в таблицата и има изискване къде и как да се записват.

    Не във всяка лаборатория обаче ги изследват – знам само за тази в Пловдив че ги прави но трябва да се обърне внимание дали има акредитация за това изследване или не.
    http://www.alimenti-bg.com/index.php...id=77&Itemid=2

    Примери за използване само на фиксираните показатели

    Прикачен файл 8037
    Прикачен файл 8038

    По разширен вариант

    Прикачен файл 8039

    И подробна информация
    Прикачен файл 8040
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Добре дошли в света на реалния бизнес. Има лицензи за товарни превози /независимо дали ги правиш или не/, лиценз за 1-ва категория строител, за строителен надзор и куп други, за които на трезва глава бих се сетил. Това е цената, която плащаме, за да живеем в що-годе цивилизовано общество. За някои от тях яко псувам ежедневно, но после, като се замисля, ги причислявам към необходимото зло, така, щото да съществуваме що годе в крак с онези, при които емигрират децата ни.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ще ви кажа как могат да се измъкнат от ситуацията тези, които вече са напечатали хиляди етикети и се чудят дали да ги изхвърлят или не. Разрешението е много просто - не ги изхвърляйте, а си направете допълнителен етикет само с табличката с калориите (процентите или грамовете). Това е .....

    Нещо повече - можете да разделите табличката на 2 части. В едната сложете постоянните стойности, които винаги са едни и същи, и никога няма да се променят. Тези стойности дори можете да ги заложите в постоянния етикет. Във втора табличка (етикет) сложете променливите стойности, които са различни за всяка една партида. Този втория етикет може да е много опростен и да се печата на лазерен принтер или ако имате - директно с плюещ принтер върху бурканчето (кутийката).

    По принцип всеки един производител на продукция, която продава на дребно в магазинната мрежа, задължително има и поне един специализиран дистанционно плюещ принтер, с който върху изделията, етикетите, кутийките и кашоните се отпечатва променливата информация - партида, дата на производство, годен до.... и т.н.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Нищо няма да слагам защото както стана ясно за мен не е задължително!
    Ако пазара (самите клиенти, или конкуренцията) го наложи ще му мисля. За сега положението идеално ме устройва. Който иска слага, който не иска, не слага. Супер.

    Матеев: Всички знаят, че според международното право НЕПОЗНАВАНЕТО НА ЗАКОНИТЕ не означава, че не трябва да се спазват.
    Да така е, и точно защото продължавам да имам намерение да ги спазвам се дразня като ми усложняват живота особено с някакви пълни простотии.

    Матеев:Хубаво е пчеларите да си защитаваме сектора, но не е редно да влизаме в конфликт с цялото общество. Не сме чак толкова специални ..... Това с табличките по етикетите е в интерес на цялото общество, така че ще се наложи да го преглътнем.

    Не се чувствам нито специален, нито със специален начин на препитание и въобще моето искрено раздразнение по горе в темата не трябваше да се разчита като апел за противопоставяне. Хубаво е обаче, че в европейската комисия някой си е свършил кадърно работата и е изброил възможните изключения от правилото.

  9. #49
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Нищо няма да слагам защото както стана ясно за мен не е задължително! Който иска слага, който не иска, не слага. Супер.

    Според мен всеки които си разработва собствен етикет и иска да избяга от традиционните клишета за пчеларски етикет би било добре да се съобрази с изискванията на Наредбата за етикиране на храни и ЕС регламента. Защото рано или късно ще стане задължително и това би спестило неприятни емоции и пари, а мисля че малко по важното в случая е клиента.

    rosty_sz от чисто любопитство би ли споделил (публикувал) тук етикета които си направил да го видим. Дори предлагам да се отвори една такава тема за Етикетите и всеки които има желание може да пусне своя етикет там. А онези които искат тепърва да си направят да имат място където да видят, да получат съвет или да обсъдят някой детайл.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    17.11.2017
    Мнения
    36
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Накратко за тези, на които не им се чете пълният текст на Наредба 26 и процедурите около нея:

    Законодателя ни разрешава законно да продаваме на крайни потребители САМО МЕД и нищо друго. За да се сдобием с това ограничено право, трябва да изпълним следните условия:

    1. Пчелините трябва да са регистрирани по реда на Наредба №27, която ще я бистрим в друга тема.
    2. Медопроизводителя трябва да е регистриран по реда на чл.39 от тази наредба.
    3. Меда трябва да е придружен от Декларация за съответствие по чл.4 ал.2.
    4. Меда трябва да е обособен в отделни партиди с ясно разграничение и маркировка.
    5. Параметрите на меда трябва да съответствуват на посочените в Приложение № 1 от Наредба №9 от 2005 г.
    6. За всяка една партида трябва да са извършени лабораторни изследвания.
    Днес попаднах на това мнение в този форум, обнадежден от прочетеното тръгнах към БАБХ. Подавам документа за регистрация на пчелина и ... засечка. Искат да съм земеделски стопанин. Казвам в наредба 26 няма нито едно упоменаване на такова изискване. И на свой ред питам защо отказвате да ме регистрирате по наредба 26? Отговор смислен не получих. Та се допитвам до участниците във форума някой знае ли, точно коя част в тази наредба изисква регистрация като земеделски стопанин?

    Забравих да споделя защо питам...

    Ходя на среден пазар в голям град... и продавам на смешни цени между 0/нула/ и 3/три/ буркана дневно. За целия пазар интервалите са 0/нула/ и 5/пет/ буркана дневно. Пазара е почти убит, платежоспособни клиенти липсват. Купува се зеле, хрян мед съвсем слабо. Разходите са 6 лв. за маса и 1.5 лв. за гориво. Маневри за излишни харчове съвсем и напълно липсват.

 

 
Страница 5 от 11 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •