Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 51
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    725
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Какво всъщност е тази напаст? Гъба, плесен или някаква гад, която копае дътвото?

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    725
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Като резултат от играчката до момента, има на места начало на възтановяване на кората. Тази година ще реши съдбата на ябълките. Бос съм в овощарството и не ми се съсипват хубави дървета, затова се занимавам да ги лекувам. Гледах как подновяват с ашладисване овощни градини от ябълки. Режат основни клони по 10-15см дебели и забиват калеми, дебели колкото палец, че и повече. Засилил съм се тази година да опитам Ако някой може да подхвърли насочващо четиво ще ми е помощ.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Има полезни в нета,но си спомням само наЧорбич.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Като резултат от играчката до момента, има на места начало на възтановяване на кората. Тази година ще реши съдбата на ябълките. Бос съм в овощарството и не ми се съсипват хубави дървета, затова се занимавам да ги лекувам. Гледах как подновяват с ашладисване овощни градини от ябълки. Режат основни клони по 10-15см дебели и забиват калеми, дебели колкото палец, че и повече. Засилил съм се тази година да опитам Ако някой може да подхвърли насочващо четиво ще ми е помощ.
    Казва се огнен пригор. Има достатъчно литература. Не се лекува. Заболелите участъци се изрязват. Използваните режещи инструменти се дезинфекцират с формалин или спирт. Заразата се предава чрез режещите инструменти, виновен е неквалифицирания овощар. Изрязаните болни клони се изгарят. Борба само чрез профилактика. Пръскане с 2 % БР есента и пролетта, при рязане дезинфекция на инструментите след всяко дръвче. Освен пчели обработвам 31 декара овощни градини, това е от опит.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Ако е огнен пригор,причинителя е гъба,разпостранява се от вятъра и в хладно,дъждовно време.Режеш 20см под поразеното.Раната с 5%-ов формалин и се молиш за слънце и температура над 40градуса на слънце,когато гъбата умира и дървото продължава да расте.Но,не така стои въпроса с гъсеницата.Огнения пригор поразява от върха на долу,като клоните –дървесината почернява за ден,а при гъсеницата,проникнала в дървесината–напуква кората навсякъде.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    И дървото бавно умира.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Ако е огнен пригор,причинителя е гъба,разпостранява се от вятъра и в хладно,дъждовно време.Режеш 20см под поразеното.Раната с 5%-ов формалин и се молиш за слънце и температура над 40градуса на слънце,когато гъбата умира и дървото продължава да расте.Но,не така стои въпроса с гъсеницата.Огнения пригор поразява от върха на долу,като клоните –дървесината почернява за ден,а при гъсеницата,проникнала в дървесината–напуква кората навсякъде.
    Дървояда не е по-опасен от огнения пригор. Установява се в коя посока действа от съществуващия отвор. Няколко капки Нуреле в каналчето, след което се запушва отвора, сигурна смърт. На следващия преглед ще откриеш дървояда умрял до самия отвор до тапата , търсейки свеж въздух. Кълвачите са природните ветеринари за дървояда.

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Като резултат от играчката до момента, има на места начало на възтановяване на кората. Тази година ще реши съдбата на ябълките. Бос съм в овощарството и не ми се съсипват хубави дървета, затова се занимавам да ги лекувам. Гледах как подновяват с ашладисване овощни градини от ябълки. Режат основни клони по 10-15см дебели и забиват калеми, дебели колкото палец, че и повече. Засилил съм се тази година да опитам Ако някой може да подхвърли насочващо четиво ще ми е помощ.
    https://www.book.store.bg/p33353/obl...-rangelov.html

  9. #39
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Като резултат от играчката до момента, има на места начало на възтановяване на кората. Тази година ще реши съдбата на ябълките. Бос съм в овощарството и не ми се съсипват хубави дървета, затова се занимавам да ги лекувам. Гледах как подновяват с ашладисване овощни градини от ябълки. Режат основни клони по 10-15см дебели и забиват калеми, дебели колкото палец, че и повече. Засилил съм се тази година да опитам Ако някой може да подхвърли насочващо четиво ще ми е помощ.
    Номера с ашладисване на дебели клони се получава, но аз ще ти кажа по лесен начин. Пак ги режеш клоните и ги оставяш да тръгнат нови филизи. Тези нови филизи вече се присаждат като млади фиданки и тук резултата е по - сигурен, а и със силната основа ще може да роди и в годината в която го присаждаш дори.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Още по-сигурен начин!Режеш дебелия клон пролетта.Опитваш да присадиш,ако не успееш,запазваш филизите и за ябълка(от1 юли до 20 август),по -добре първа 15-дневка присаждаш.Лесно е.Ще успееш.Ако трябва питай!

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •