Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 137
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Как се вади мед с центрофуга - обороти, време, програма

    Предполагам че много от вас си имат центрофуга (един или друг модел), но ако ви запитам кой е най-правилния начин за вадене на мед с тази центрофуга - едва ли някой ще може да даде точен и смислен отговор. По време на центрофужене предполагам всеки си е задавал следните въпроси:

    1. Дали не въртя прекалено бързо и така да повредя някоя пита?
    2. Дали не въртя прекалено бавно и така да не мога да извадя всичкия мед от питите?
    3. Колко време все пак трябва да въртя? Ами ако се цакна да въртя прекалено дълго и залудо да губя време само заради 1-2 допълнителни грама? Ами ако въртя прекалено кратко и в питите остават 20-30% неизваден мед.

    С две думи - оказва се че въртенето също си е цяла наука и трудно с налучкване ще открием най-правилния режим, при който с минимално време да извадим максимален процент от меда в питите.

    И такаааа......

    Имам центрофуга и на предишното вадене на акациев мед загубих колосално количество време във въртене и в непрекъснати съмнения дали все пак съм извадил всичкия мед. Междувременно скъсах 5-10% от питите, опитвайки високи обороти. Намалих оборотите, но пък въртях прекалено дълго и за 1 ден се вадеха само по десетина тенекии мед по причина голямо изчакване.

    За сегашното центрофужене реших първо да понаправя малко експерименти с цел да си изясня какво все пак се случва и как да оптимизирам процеса на центрофужене по обороти и време. Отварям тази тема, за да споделя какво точно научих от експериментите, като се надявам, че тази информация може да е полезна и за вас.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Първо няколко думи за центрофугата:

    Моята центрофуга е радиална с 56 рамки. Закупена е от полската фирма Lyson. Има електронно регулиране на оборотите от 10 до 100% през 5%, като 100% отговаря на 300 оборота в минута. Управлението може да е както ръчно, така и автоматично посредством 8 различни програми с по 7 стъпки всяка една от тях. Всяка една програма мога да си я програмирам така, както ми е кеф - стига обаче преди това някой да ми каже какви точно обороти и минути трябва да задам.

    И както обикновенно се случва в живота, оригинално настроената автоматична програма на центрофугата се оказа пълен боклук. Натиснах копчето и само след няколко секунди центрофугата започна да се тресе и разпада, като междувремено започна да се движи към вратата, сякаш се опитваше да избяга от помещението. Докато намеря копчето за авариен стоп се изпонакъсаха половината от питите. Та дотук с автоматиката. Минахме на ръчно управление и бавно увеличавахме оборотите, но както вече казах - загубихме колосално време.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    На сегашното вадене на мед реших да повикам неволята и предварително да си изясня на какви обороти какво точно се случва, за да мога да настроя една оптимална програма за вадене на мед с точните обороти и точното време - нито минута повече, нито минута по-малко. Искам да съм сигурен, че съм извадил поне 99% от меда за колкото се може по-малко време, като при това не скъсам нито една пита. Говорим за една много точна и прецизна настройка, оперираща с няколко параметъра, която настройка буквално се движи по ръба на възможностите на машината като време и обороти и в същото време да е абсолютно безопасна за питите с мед.

    Искам да споделя с вас каква е тази настройка, а после вие можете да я приложите и за вашите центрофуги, ако са радиални. Ако диаметъра на вашите центрофуги е друг, можете пропорционално да коригирате вашите обороти така, щото приложената сила върху вашите пити с мед да е същата като тези върху моите.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Накратко за опитната постановка:

    Първо корпусите с медени пити ги слагам в едно помещение, което е съседно на това, в което центрофужа. Зареждам ги някъде в 5-6 часа вечерта и започвам да ги центрофужа в 8 часа сутринта на другия ден. Междувременно изкарват една нощ в помещението, което има електрическо подово отопление и терморегулатор, настроен на 35 градуса по Целзий. Така за една нощ питите се темперират до такава температура, каквато е в кошера. Това е сравнително безопасна температура за восъка, но в същото време меда се разрежда и после при центрофужене излиза по-лесно.

    Другата екстра, която сам съм си направил е това, че на дъното на центрофугата навих проводник за подово отопление. Залепих го с алуминиево тиксо. После сложих един слой пореста топлоизолация и отново слой с алуминиево тиксо. Сложих и датчик, както и електронен терморегулатор, и така вече си имам центрофуга, която също поддържа 35 градуса вътре в себе си - както на въздуха, така и на меда.

    Купих си и вана с филтри с електронно поддържане на 35 градуса, както и сам си направих един 300L матуратор пак с проводник за подово отопление по дъното и стените и пак с терморегулатор на 35 градуса. Това обаче не е чак толкова важно. По-скоро исках да кажа при какви температура са валидни моите настройки на центрофугата, за да го имате предвид ако решите да се възползвате от публикуваните от мене данни.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И така след тази предварителна подготовка започнах да правя серия от експерименти, като центрофужех само по 2 пити, разположени срещуположно. Използвах електронна везна с точност 5 грама, като в началото мерех теглото на разпечатаните пити и после ги въртях по 1 минута на различни обороти, вадех ги, мерех ги, пак ги слагах и пак ги въртях на същите или на други обороти. Резултатите ги записвах, обработвах, планирах друг експеримент, правех го, пак обработвах и така загубих почти целия днешен ден. Утре ще продължа пак, но и в момента вече имам интересни резултати, които ще споделя в следващия постинг.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не виждам как могат да се дадат някакви обобщени данни които да са валидни за всички. Има прекалено много условия от които зависи времето и скоростта. Все пак ще чета с интерес.
    Малко инфо и от мен.
    Въртя с 36 рамкова радиална. Въртя само ЛР рамки. Едно зареждане ми отнема около 25 мин. да го извъртя. Мисля че мога и по-бързо но работя само с светли пити пък и за толкова долу горе разпечатвам следващата порция рамки така че няма за къде да бързам повее за сега. Центрофугата е с диаметър на барабана 100 см. и максимална скорост 340 об./мин. Въртя 5 мин. на 25%, още 5 мин. на 50%, и още 5 мин. на 75% и останалита 10 мин. на 100%. Питите излизат доста леки с много ситни пръски горната летва. И да остане мъничко мед пак при пчелите утива така че много не ми пука, но все пак мие хубаво като излизат лекички рамките. Мога да ги извадя и сухи в прекия смисъл на думата ама какъв е смисъла да ги въртя с часове. И аз правих доста опити и поскъсах някоя пита и разбрах, че при посочената схема за мен е оптимално, поне за сега

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Още след първите няколко експеримента стана ясно, че обороти под 20% (60 об./мин.) не могат да предизвикат никакво отделяне на мед. Самите 20% предизвикваха само по 0.5% отделяне на мед за 1 минута.

    Първите значими обороти, при което се отделяше някакво минимално количество мед бяха 25% (75 об./мин/). При тях през първата минута се отдели около 6% мед. Това обаче са много ниски обороти. Ако работим само на тях, няма да ни стигнат и два часа. Нещо повече - голяма част от меда ще остане неизвадена, но това ще го обясня малко по-нататък.

    Другата крайност се оказаха 50% (150 об./мин/). Започването още от първата минута с такива обороти доведе до свличането (скъсването) на една от питите. Приемаме, че това са опасни обороти и повече няма да ги използваме за начално тръгване на центрофугата. Може би ще са полезни в един по-късен етап, когато питата поолекне, но за това по-нататък.

    Дотук научихме нещо много важно - безопасният диапазон за започване на центрофуженето в първата минута е между 25% и 45% (75-135 об./мин). Ни повече, ни по-малко. По-ниски обороти са безсмислени, а по-високи късат част от питите. В по-нататъшните разсъждения и експерименти ще ограничим този диапазон още повече и най-накрая ще се определи една единствена оптимална и безопасна стойност.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz
    Не виждам как могат да се дадат някакви обобщени данни които да са валидни за всички. ....
    Напротив !!!
    Числата, които ще цитирам, могат много лесно да бъдат преобразувани за всяка една радиална центрофуга, която притежава всеки един от вас. Меда се вади от центробежните сили, които се прилагат върху всяка една килийка с мед. Ако вие приложите същите сили, които прилагам и аз, ще получите същите резултати. Ако вашата центрофуга е с диаметър, различен от моята, трябва просто да умножите всички мои числа за оборотите с коефициент, равен на съотношението на диаметрите.

    Изчакайте да напиша всички резултати и след това мога лесно да ви ги преизчисля за произволно посочен от вас диаметър на вашата радиална центрофуга.

    ПС: Моите изследвания важат само за радиални центрофуги !!!
    Ако някой се интересува от хордиални - нека да си направи подобни изследвания и после те пак могат да се преизчислят за всички останали посредством коефициент на пропорционалност на диаметрите.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    А не е ли по-лесно да се сложи датчик за центробежната сила и да се въведе SoftStart с удължено време? И да се определи с датчика оптималната скорост за даден тип мед?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да се върнем на първата минута от центрофуженето. В зависимост от началните обороти от питата с мед се вади следното количество мед (за 1 минута):

    20% ( 60 об./мин.) - 0.5%
    25% ( 75 об./мин.) - 7.9%
    30% ( 90 об./мин.) - 16.7%
    35% (105 об./мин.) - 26.1%
    40% (120 об./мин.) - 36.2%
    45% (135 об./мин.) - 48.5%
    50% (150 об./мин.) - 60.5% и част от питите се късат


    Гледайки тези числа бих ограничил още диапазона от полезни стойности, защото:
    1. 20% и 25% са прекалено ниски обороти и при тях трябва да се центрофужи дълго време.
    2. Освен 50%, 45% също е опасна стойност, тъй като тестовите пити ги подбирах да са добри, но сред останалите имаше и по-лоши, които биха се скъсали и на по-ниски обороти.

    Като цяло остават само 3 разумни начални стойности на оборотите, и тези стойности могат да поставят началото на 3 мои програми:

    30% ( 90 об./мин.) - 16.7% за 1-ва минута - Safe (Безопасна програма дори и за лоши пити)
    35% (105 об./мин.) - 26.1% за 1-ва минута - Normal (Нормална програма за ежедневна употреба)
    40% (120 об./мин.) - 36.2% за 1-ва минута - Fast (Бърза програма, но само ако питите са много добре обтелени)


    Забележете колко е тесен диапазона от разумни стойности на оборотите - нямах никакъв шанс това да го уцеля без изследвания.

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •