Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 28
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26

    Първи корпус изграден - а сега накъде?

    Здравейте, продължавам да си подхранвам хванатия рояк(200 на 200 дневно) и вече са изградили 1-вия корпус. От слънчогледа има още около седмица и това е края на последната главна паша. Баща ми ме посъветва да им сложа още един корпус, сложих му 8 ВО и 2 изградени по средата( това имам). Мина седмица и горния корпус още не са го пипнали. Искрено ме съмнява, че ще се заемат с него точно по това време, камоли да го изградят и напълнят.
    Проверих 1-вия корпус ( плодника) и са го нахакали с мед и пилото доста е намаляло. Имам магазин със изградени сухи рамки на пчелина дали няма да е по-добре него да сложа вместо корпуса и дали да го оставя магазина за през зимата?

  2. #2
    Няма за кога да го слагаш този корпус. По добре ги зазими на 1 корпус. Ако трябва им отнеми 2 рамки от сегашния и им освободи място като им поставиш основи да градят. Но ги остави да зимуват на 1 корпус по добре ще изкарат зимата поне според мен
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Сега най-важното е да подсигуриш къде да снася майката. Ако има много мед натрупан в плодника освободи плодника от него било то като го извъртиш, било то като вдигнеш питите над него може и да сложиш рамка за градеж в плодника. Там с по-голяма охота ще я изградят. Другия вариант да ги накараш да се качат в магазина е да повдигнеш там да речем две плодникови рамки.. Пашата не се знае колко ще продължи. След слънчогледа има още доста ливадна паша, която макар и поддържаща пак може да натрупа малко запаси.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    Значи да махна 2 медови рамки , да сложа едната изградена рамка за да има къде да снася майката и да сложа 1 восъчна основа да градят ?
    Махам 2-рия корпус и след като изградят рамката да слагам ли магазин или така да ги оставя ? Сигурно с пашата ще я изградят за седмица ( нямам идея) и ще остават още 3 седмици, до средата на Август,където трябва да спра подхранването, за да не изтощавам пчелите подготвени за зимуване?
    Предполагам какво да прав през този период от 3 седмици ще зависи как са се справили пчелите с изградената и основата, но ако пак са изградили и напълнили, да махна медова и да им дам основа или 2-рата изградена?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Взимаш две преградни дъски, долу оставяш 6 рамки запечатано пило, мед прашец, горе качваш една мед и прашец и я поставяш първа, качваш и прясно пило 3 рамки и между тях слагаш две основи. След 5-6 дни основите ще са изградени и пълни с яйца, а питите с прясно пило ще са запечатани, а част от запечатаното пило ще се е излюпило. Тогава сваляш вече запечатаното от втори долу и качваш празни пити с венец от излюпеното горе. Може да продължаваш да градиш, но не е за препоръчване, защото докато направиш описана врътка ще мине средата на август и е време да се мисли за зимния запас а ако продължаваш да слагаш основи и да храниш ще градят, но ще слагат венци на всяка изградена пита и по този начин няма да имаш подходящи пълномедни пити за зазимяване.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз бих сложил магазинчето с изградените рамки и каквото сложат вътре е добре дошло и си е за тях.По-късно слагам магазина отдолу и така си остават за зимата.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Привет на всички. На 24.04.15 прехвърлих едно семейство от 8 ЛР в 10 ЛР и добавих 2 основи от двете страни на откритото пило. взех семейството една седмица преди тази дата и подхраних първия ден с 300гр, 4 дни по-късно с 400гр сироп 1:1. При прехвърлянето видях доста запечатано и малко открито пило по 3 рамки. Много малко празни килийки и много пълни със сироп. Предположих, че съм позадръстил майката и не им сипах сироп при прехвърлянето. Новобранска работа. Това ми беше първия в живота поглед на отворен кошер. В района е студено и цъфтежа изостава. Джанките ги попари слана(-2), сливите на 27.04 не бяха цъфнали. Днес или утре бях планирал поставянето на втори корпус, но времето се скапа и напират въпроси.
    1. Каква част от основите трябва да бъде изградена, за да е допустимо поставянето на втори корпус и да кажем още основи за градеж.
    2. При поставяне на втори корпус прочетох следния съвет за подредбата в кошера "Взимаш две преградни дъски, долу оставяш 6 рамки запечатано пило, мед прашец, горе качваш една мед и прашец и я поставяш първа, качваш и прясно пило 3 рамки и между тях слагаш две основи. След 5-6 дни основите ще са изградени и пълни с яйца, а питите с прясно пило ще са запечатани, а част от запечатаното пило ще се е излюпило. Тогава сваляш вече запечатаното от втори долу и качваш празни пити с венец от излюпеното горе." Приблизително същите съвети срещнах на още две места из форумите, а така ме посъветва и човека, който ми даде пчелите.
    НО получих и следния съвет: " Ако първи корпус е пълен с пчели, качваш две пити с открито пило в средата и майката да бъде на едната от тях. Допълваш с основи и хранилката да не пресъхва." Кой начин е по-успешен? Ако е от значение, имам монтирани две хранилки по 750мл на таблата и ми е възможно да ги посещавам през три четри дни.
    При прехвърлянето успях да направя само една снимка в началото, за съжаление. След това щях да изпусна една рамка, лееше се много пот(и върху пчелите през мрежата) и въобще не ми беше до снимки. Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC_0297[1].jpg
Прегледи:      512
Размер:	206.9 KB
ID:	4138
    Предстои ми, до седмица, да получа още две такива семейства с миналогодишни майки. Ще се озова в същата ситуация, но надявам се при по-топло време и цъфнали овошки. Ако не съм дал всички необходими данни питайте, но все още нямам поглед на пчелар и положително съм пропуснал да видя важни неща. Няма в района кой да ме насочва. Има няколко... с кошери в дворовете, но от това, което виждам и чух за работата им... по-добре без тях.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не разкъсвай много пилото, ако рацепиш пилото в първия корпус с 2 основи и 2те пити с открито пило в 2ри, ще им е трудно да го топлят защото са само 1 корпус пчели а нощите са още студени. Още няма усилен градеж и ако поставиш много основи може да ги проядат.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Най-успешното за тебе е да си опазиш семейството и да си го развиеш добре. Щом сега е студено оставяй всичкото пило и прашеца горе, една основа в пилото според мен няма да ги уплаши, другите отстрани. Не се стреми да ги подреждаш рамка по рамка, че ще направиш маса поразии. Отдолу слагаш корпуса с основите и ако може да прибавиш някоя пита с мед от горния. Като напълнят отгоре или като се стопли ще ги завъртиш или пък те сами ще слязат надолу, понякога си разбират от работата по-добре от нас. Сиропа, там ти е ясно. По-малко ги пипай в лошо време и без паша, като се оправи ще си ги гледаш достатъчно. Железните изгъзици от синия корпус ги разкарай немедленно. Като работиш в кошер - вадиш крайна пита или преградна дъска и всяка рамка като я извадиш я слагаш на мястото на предишната, може и само да приплъзваш и да погледнеш 1-2 рамки. Разбира се в повечето случаи минаваш с 2-3 извадени рамки и подредбата си я правиш както си я решиш, но това вече е опит.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И аз ще се постарая да дам съвет. Все още е хладно и нека семейството си стои горе. Ограничи го на 8 рамки с по една преградна дъска от двата края. Спусни долу две рамки със запечатано пило в средата на празния корпус и допълни с основи. Ако двете основи които си сложил на 24 ти са изградени, но не осеменени - смъкни ги и тях до двете рамки със запечатано пило от двете му страни. На тяхно място горе постави пак 2 рамки с основи и след седмица повтаряш упражнението или ротираш, ако се затопли трайно времето. Ако двете основи от 24 ти са изградени и осеменени, смъкни други две рамки долу, ако има със запечатано пило , ако не - такива задръстени с мед и прашец.
    И както горе ти каза колегата - тези ограничители трябва да се ползват, само ако се практикува подвижно. Иначе са голяма гадост при прегледите.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •