Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 21
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра

    маточник от търтовка

    Здравейте, да попитам, запечатват ли маточниците когато е снесено яйце от търтовка? и какво ще излезе ако да?!?

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    49
    Пчеларски район
    с. Добромирка общ. Сев
    Още преди запечатването разбират грешката си и унищожават маточника

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Бях сложил прясно пило и те допълнително нанесоха(търтовките) и за това. Второ мнение ще има ли?

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    21.10.2010
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    n.zagora
    Запечатват.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако е майка търтовка, има шанс да се справиш, но ако са пчели търтовки - изтръсквай някъде навън и прибирай сандъка. Има още един начин, но той не е хуманен.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Аз вече ги изтръсках(преди 10 дена), останаха има няма 100 пчели, сега не снасят търтеево и чакам един маточник да се излюпи оплодена майка, но има още 2 за който силно се съмнявам да са от оплодено яйце, за това питах дали запечатват, ако е снесла пчела търтовка в маточник. Едно мнение има че запечатват и едно, че не запечатват. Само ако се оплоди нова майка ще си играя да ги съживя иначе нехуманния метод .

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Маточник за който се грижат 100 пчели е обречен, какъвто и да е.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Останаха 100 след като го запечатаха, а и аз семейство от там не искам, най много една майка за напролет да има, ако трябва смяна

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Трудно се оправят такива семейства. Те са го запечатали, но дали ще могат да му създадат нужния микроклимат , защото той е много важен за доузряването на майката в маточника. Може и да се получи , защото е топло времето. Но все пак си е играчка и хвърляне на много средства и загуба на време - накрая ще го нападнат, защото е слабо това семейство и пак ще загине, или няма да изкара зимата. 2-3 години си играя да дондуркам разни слаби семейства , правени от разни експерименти и... накрая загиват. А като сметна колко сироп и пило съм им давал. Вече не на слабаците - истината е в работата със силни семейства - с тях пчеларя има по малко работа и ядове.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Аз за това не влагам нищо, само малко прясно пило от което е маточника, и аз си мислех че климатът е нарушен, но днес сутринта забелязах, че се излюпват пчеличките който бяха по рано снесени на питата. И аз не бих се занимавал, но бях прекъснал пчеларството и освен тоя имам още 2 и свободно време, но за отслабване на другите дума да не става.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •