Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 20 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 200
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Матеев тук пише интересни неща за восъчните основи и восъка- http://v-zzz.ru/kms_prodlog+show+ids-1343.html
    Виж и това- Обыкновенная вощина (по ГОСТу) – имеет угол ячейки донышка в 140 градусов, на практике нередко ячейки могут быть и по 180 градусов. Это происходит из-за несовершенных технологий производства;
    Вощина «Полумаксимум» – имеет угол ячейки в 130 градусов;
    Вощина «Максимум» – имеет угол в 120 градусов;
    Вощина «Максимум-Люкс» – имеет угол в 110 градусов, самая современная технология производства, листы обрабатываются специальным составом, который уменьшает риск заболевания аскосферозом.- http://v-zzz.ru/kms_prodlog+show+ids-1341.html

  2. #22
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    ....но май ще спирам да продавам восък и ще си го събирам и като събера количество ще ходя на гости на Матеев в Габрово да ми прави основи с моя восък. Е стига да ме иска :D
    Ха, ха ...
    Добре си дошъл. Докато машината щрака, ше си побъбрим на приятни теми. Само трябва да е в почивен ден, че в делничните обикновенно около мене е пълна лудница.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Не знам защо аз трябваше да бъда човека, който да открие че основите, които дълги години купувате, не отговарят по цвят, мирис, консистенция и физически параметри на тези, които се правят от чист български восък.
    т.е. искаш да кажеш, че още през комунистическо, основите са били внос от Китай и Южна Африка - честно казано, малко се съмнявам това да е вярно.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да кажа, че само за половин година пчеларство сам си открих една камара нови неща около восъка и основите, които не бяха писани по форума и не се знаеха от по-голямата част от пчеларите. Предизвиках няколко дискусии и с това спомогнах доста кирливи ризи да изплуват на повърхността. Редно беше дълги години да се уча от старите пчелари, а аз още на третия месец открих, че има въпроси, на които никой не знае отговора. Та именно затова ми се наложи да повикам неволята и сам да си открия това онова, но и до ден днешен имам доста пчеларски въпроси, които си стоят без отговор.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    В някоя от по-старите пчеларски книги пишеше, че восъкът е като златото - с годините, стойността му не намалява. Действително, от година на година цената му расте. Същевременно восъкът се съхранява лесно и с годините, качеството му не намалява. Затова, аз не продавам восък. Обменям за основи само толкова, колкото ми е необходимо. Очаквам, някой ден да се появи възможност за изработка на основи от собствен восък.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Прав си колега,valaz,
    Восък само за обмяна.Чист качествено получен восък само за собствени нужди.Никакви продажби.И аз така правя и се замислям за собствени основи.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всеки от вас когато говори за чист качествен български восък, сигурно си представя чисти хубави жълти или леко кафяви пити - такива, каквито сам си произвежда. Аз обаче не си представям нищо - АЗ ГО ВИЖДАМ. Елате да видите мръсната камара Български восък с мръсни пити, част от които са пълни с молци и какавиди, а другата част долната им половина има повече кал и мръсотия, отколкото восък. Отвратителна гледка.

    Аз не си го представям, аз ГО ВИЖДАМ. Ето го - стои пред мене и за този боклук съм дал по 10 лева килограма. Ако не вярвате, елате го вижте и вие. Който дойде в събота в Габрово - да дойде да го види и после да ми каже това ли са неговите представи за хубав български восък.

    Така че предлагам да спрете със суперлативите и измислиците. Дори и сред вас да има свестни и съвестни хора, които се стараят да пречистят добре восъка си, мога смело да ви уверя, че средностатистическия български пчелар вероятно е мурдар или тарикат, и това си личи по моята камара с восък от 10 лева.

    И най-накрая да не се окаже, че най-големите радетели за чист восък всъщност продават най-големия боклук. Нека колегата с претенциите за 12 лева да покаже снимка на това, което продава. Хайде всички да му видим качеството, пък после да обсъждаме и да заемаме една или друга страна.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Искам да попитам Матеев, какво количество восък е необходимо за да си изработя восъчни основи с мой восък на ишлиме при теб.Естествено срещу заплащане.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Защо си го купил тогава?

  10. #30
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    защото е бил на зор, а и никои не му е помогнал... а ако съдя и по някой други изказвания почвам се чудя какво правят пчеларите които работят при него... всъшност се чудя и какво им плаща Матеев за неоценимата помощ която му оказват...

    А колкото и да не искам - за съжаление е прав за тарикатите. Повечето познати пчелари дори не си правят труда да го почистят поне отгоре отгоре... но виж претенции после имаме до небето.... така че и ние не сме ...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 3 от 20 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •